Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki Emperia Holding. Spółka zapowiada przejęcia i nowe otwarcia

4
Podziel się:

Spółka chciałaby przejąć 1 lub 2 sieci sklepów, aby dokonać skokowego rozwoju w obszarze detalicznym.

Wyniki Emperia Holding. Spółka zapowiada przejęcia i nowe otwarcia
(Eastnews/Wlodzimierz Wasyluk)
bEJsEpWZ

Emperia Holding, właściciel sieci sklepów Stokrotka, zarobił w pierwszym półroczu 10,78 mln zł. Spółka w tym roku otworzy w sumie 60-70 nowych placówek i rozważa także przejęcie jednej lub dwóch sieci sklepów. Według Dariusza Kalinowskiego, prezesa spółki, dyskusja wokół podatku od handlu detalicznego, szczególnie dotycząca propozycji, czy ma on objąć sklepy franczyzowe, spowodowała, że w pierwszej połowie roku znacznie spowolniła dynamika otwarć w tym segmencie.

Wśród zdarzeń jednorazowych, które w istotny sposób wpłynęły na wyniki grupy, spółka wymienia wynik brutto związany ze zbyciem nieruchomości na kwotę 201 tys. zł, jednorazowe koszty związane z zamknięciem sklepów w kwocie 6 tys. zł oraz te związane z otwarciem nowych placówek w kwocie 628 tys. zł.

Jak wynika z wypowiedzi prezesa Dariusza Kalinowskiego, spółka chciałaby przejąć jedną lub dwie sieci sklepów, aby dokonać skokowego rozwoju w obszarze detalicznym. Spółka planuje rozmowy na temat akwizycji ze wszystkimi sieciami działającymi w Polsce.

bEJsEpXb

- Wierzymy w to, że w ciągu 1-2 lat pojawi się okazja na skokowy wzrost. Chcemy przygotować organizację do tego wzrostu. Mówiąc "skokowy" mamy na myśli akwizycję - powiedział Kalinowski podczas konferencji prasowej.

Dodał, że Emperia będzie rozmawiać z właścicielami sieci detalicznych - zarówno krajowych, jak i zagranicznych. - Największe doświadczenie mamy w supermarketach, więc w tym segmencie nasza skłonność do podejmowania decyzji będzie większa - wskazał Kalinowski.

Dodał, że w tej chwili sieć rozwija się organicznie o około 20 proc. rocznie i jest to poziom, który bardzo trudno będzie znacząco zwiększyć. - Możemy przejąć jedną lub dwie sieci detaliczne, albo część działalności od zagranicznego podmiotu. Myślimy o podmiotach, których roczne obroty sięgają około 1 mld zł lub więcej - podkreślił prezes.

bEJsEpXh

Prezes zastrzegł, że w najbliższych 2-3 miesiącach nic istotnego w tym temacie się nie pojawi. - To jest strategia, nad którą teraz rozpoczynamy pracę i będziemy rozważać wszystkie możliwe opcje - podkreślił Kalinowski.

Nowe sklepy

- Zakładaliśmy na ten rok, że otworzymy łącznie około 100 nowych placówek - 20 supermarketów, 30 marketów i około 50 placówek franczyzowych. Bez mini przejęć tego w tym roku nie uda się zrealizować - powiedział Kalinowski podczas konferencji prasowej.

- Koniec roku powinniśmy zakończyć z 60-70 otwarciami nowych placówek, biorąc pod uwagę obecnie realizowanych harmonogram - dodał prezes. Według niego, dyskusja wokół podatku od handlu detalicznego, szczególnie dotycząca propozycji, czy ma on objąć sklepy franczyzowe spowodowała, że w pierwszej połowie roku znacznie spowolniła dynamika otwarć w tym segmencie.

bEJsEpXi

Notowania akcji Emperia Holding w tym roku

- Widać odbicie dynamiki otwarć we franczyzie, ale nie uda się nadrobić zaległości z pierwszego i drugiego kwartału - dodał. Wskazał, że od początku roku, biorąc pod uwagę sierpień, spółka otworzyła łącznie 35 nowych placówek. Na koniec drugiego kwartału 2016 r. w sieci działało 348 sklepów, w tym 246 supermarkety i 70 marketów własnych oraz 32 sklepów franczyzowych.

Nowy format sprzedaży

- Pracujemy nad nowym formatem sklepu typu convenience, który będzie działał pod innym szyldem niż Stokrotka. Zapewniam, że nie jest to kopia Żabki. Będziemy chcieli dalej się wyróżniać w kategorii świeżych produktów. W ciągu dwóch miesięcy będzie można zobaczyć nowy format naszego sklepu - zapowiedział prezes.

Emperia poinformowała rano o rozpoczęciu przeglądu różnych opcji strategicznych, wspierających dalszy rozwój działalności grupy kapitałowej. Uwzględnia ona m.in. poszukiwanie inwestora, emisję publiczną akcji, partnerstwa strategiczne lub zmianę struktury grupy.

bEJsEpXj

"Segment detaliczny Grupy osiąga wysokie tempo rozwoju organicznego i jest organizacyjnie przygotowany do dalszej intensyfikacji tempa rozwoju. W ocenie zarządu, obecnie na rynku istnieje wyjątkowy potencjał do skokowego rozwoju w obszarze detalicznym poprzez akwizycje" - czytamy w komunikacie.

Podczas przeglądu rozważane będą różne opcje strategiczne, w tym w szczególności: poszukiwanie inwestora dla emitenta lub emisja publiczna akcji emitenta, partnerstwo strategiczne lub zmiana struktury Grupy.

"Przegląd ten ma na celu wybór najkorzystniejszego sposobu realizacji strategii długoterminowego rozwoju Grupy. Żadne decyzje związane z wyborem konkretnej opcji strategicznej przez zarząd nie zostały dotychczas podjęte. Emitent będzie przekazywał do publicznej wiadomości informacje o przebiegu procesu przeglądu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - czytamy dalej.

Emperia Holding jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2002 r. Grupa handlowa Emperia prowadzi działalność detaliczną, deweloperską i informatyczną.

bEJsEpXC
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(4)
mefisto
5 lata temu
Stokrotka to najgorszy pracodawca. Właśnie rozwiązałem z nimi umowę o pracę (razem ze mną odeszło 11 osób, najbardziej doświadczony personel, pamiętający poprzednie firmy które były kolejno właścicielami naszego sklepu). Totalny brak poszanowania dla pracowników, lekceważenie klientów i polityka "jakoś to będzie". Chcą otwierać nowe sklepy kiedy na już istniejących brakuje pracowników?
przemek
5 lata temu
pytam kupca w Stokrotce do kiedy przyjmuje oferty na konkretny sezonowy towar. Jego odpowiedz, że moja oferta jest nieatrakcyjna. Ja mu na to: "jeszcze Panu nie wysłałem ofert !!" Jak sądzicie czy jest tam korupcja ?
Pik
5 lata temu
Chyba urząd skarbowy ich przejmie za zaległości podatkowe
bEJsEpXD
adam
5 lata temu
Pani Jaroslawie ,pogoni Pan tego Czabańskiego. On pana wykołuje .On o niczym nie ma pojęcia.