Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Słabsze półrocze Enei i Bogdanki. Zyski wyraźnie w dół

Słabsze półrocze Enei i Bogdanki. Zyski wyraźnie w dół

Kolejne duże spółki publikują raporty finansowe. Fot. wutzkohphoto, Shutterstock
Kolejne duże spółki publikują raporty finansowe.

O blisko 25 proc. spadły zyski Enei i o 40 proc. mniej zarobiła Bogdanka - wynika z najnowszych raportów finansowych obu spółek. Mimo gorszych wyników, akcje obu spółek utrzymują się na plusie.

Państwowa Enea w pierwszym półroczu wypracowała 431 mln zł zysku netto. To znacząco mniej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Wtedy na czysto zarobiła ponad 581 mln zł.

Energetyczne spółka ma gorsze wyniki, mimo większej sprzedaży. Przychody na poziomie całej grupy wzrosły z 5,57 do 6,04 mld zł.

Zdecydowanie mniejsze zyski wypracował też Lubelski Węgiel Bogdanka. Spółka zarobiła niewiele ponad 66 mln zł wobec prawie 112 mln zł przed rokiem. O blisko 50 mln zł spadły też przychody ze sprzedaży.

Czytaj więcej: Energetyka na dnie. Państwowe spółki wyceniane najniżej w historii

Trzeba podkreślić, że Bogdanka należy do Enei. W jej rękach jest 66 proc. udziałów. Tym samym pośrednio należy do Skarbu Państwa, który posiada 51,5 proc. akcji Enei.

Energetyczny gigant inwestuje w startupy


Dużo lepiej wyglądają statystyki operacyjne obu spółek. Enea w całym pierwszym półroczu wytworzyła netto12,79 GWh energii (o 37 proc. więcej rok do roku), w tym 11,89 GWh ze źródeł konwencjonalnych. Sprzedaż energii elektrycznej odbiorcom końcowym wyniosła 17,44 GWh, a sprzedaż ciepła 3,82 GJ.

"Nasze wyniki finansowe i operacyjne pozostawały pod wpływem zmiennej sytuacji rynkowej i są zgodne z naszymi przewidywaniami. Odnotowaliśmy wyraźny wzrost produkcji oraz sprzedaży energii elektrycznej odbiorcom detalicznym, wzrósł również wolumen sprzedaży usług dystrybucyjnych" - skomentował prezes Mirosław Kowalik, cytowany w raporcie.

Bogdanka z kolei zaliczyła lekki spadek produkcji - o 0,9 proc. do 4,52 mln ton. Sprzedaż w tym samym czasie spadła o 6,9 proc. do 4,34 mln ton. Na koniec czerwca zapasy węgla wynosiły 202 tys. ton.

Na najnowsze wyniki całkiem spokojnie zareagowała giełda. Notowania zarówno Enei jak i Bogdanki są na lekkim plusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wyniki, energetyka, górnictwo, enea, bogdanka, zyski
ISB
Czytaj także
Polecane galerie
PATRIOTA 1952.
2018-09-15 05:50
SUSZA IM PRZESZKODZIŁA W ZYSKACH ?.
Normalny.
2018-09-14 17:04
Na co te zyski pójdą?
1)Jałmurznę otrzymają pracownicy w postaci 100-200zł podwyżki na pensjach.
A co się dzieje z resztą?
2)Gdyby inwestować w firmę to bylibyśmy liderem europy !
a jak jest wszyscy wiemy a niektórzy widzą.
asd
2018-09-14 17:01
Rekordowe ceny energii a oni nie potrafią na tym zarobić a jeszcze biorą się za budowę nowego bloku energetycznego w Ostrołęce, czy jest coś czego by "dobra zmiana" nie zepsuła
Pokaż wszystkie komentarze (20)