Notowania

opel
21.04.2016 16:49

Wyniki GM mocno powyżej prognoz. Dobra sprzedaż Opla w Europie

Europa przestaje być kulą nogi dla koncernu, a Ople sprzedawały się jak świeże bułki. USA to jednak nadal podstawowy rynek dla GM.

Podziel się
Dodaj komentarz
(General Motors)

General Motors podał wyniki finansowe pierwszego kwartału. Na całym świecie sprzedał 2,4 mln samochodów. Europa przestaje być kulą u nogi dla koncernu, a Ople sprzedawały się jak świeże bułki. USA to jednak nadal podstawowy rynek dla GM.

Jeden z największych producentów samochodów na świecie podał wyniki za pierwszy kwartał. Okazały się dużo lepsze od oczekiwań. Zysk wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z ubiegłym rokiem, tj. do 2,0 mld z 0,9 mld dolarów. Wyniki są o jedną czwartą wyższe od prognoz analityków.

Spółka przede wszystkim przestała tracić w Europie. Rok temu pierwsze trzy miesiące na Starym Kontynencie General Motors zakończył stratą 239 mln dolarów, w tym roku było to tylko 6 mln dolarów. Zawdzięcza to sprzedaży samochodów Opel - tych Europejczycy kupili łącznie 303 tysiące, o 24 tysiące więcej niż rok wcześniej. Pozwoliło to utrzymać udział rynkowy GM na poziomie 6,1 proc.

Sukcesy osiąga m.in. oddział polski. W pierwszym kwartale sprzedano u nas 9,1 tysiąca samochodów Opel - najwięcej od ośmiu lat - a wzrost był ponad 7-procentowy. Najpopularniejszy był model Astra (3465 sprzedanych sztuk).

GM ma 11 proc. światowego rynku

Samochody General Motors dużo bardziej popularne na świecie niż w Europie. Udział rynkowy szacowany jest na prawie 11 proc., z czego 16 proc. w USA i 16 proc. w Ameryce Południowej.

To na rodzimym rynku spółka osiągnęła większość zysków (81 proc. zysku operacyjnego), traciła natomiast właśnie w Ameryce Południowej. W porównaniu z pierwszym kwartałem 2015 r. wynik na tym kontynencie się jednak poprawił z -214 mln dolarów do -67 mln dolarów.

Najwięcej samochodów GM sprzedaje w Azji i na Bliskim Wschodzie. W tym regionie kupiono 1,13 mln samochodów koncernu, głównie marki Wuling (348 tysięcy, -18 proc.) i Buick (285 tysięcy, +25 proc.). Pod względem liczby sprzedanych samochodów, USA jest dopiero drugim rynkiem z 684 tysiącami sprzedanych pojazdów, ale nadal przynosi największe zyski - 2,3 mld dolarów zysku operacyjnego w porównaniu z 0,4 mld dolarów oddziału azjatyckiego.

Tagi: opel, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz