Notowania

energa
17.11.2015 17:38

Wyniki grupy Energa mają rosnąć. Dzięki oszczędnościom

Zarząd zapewnia, że nie będzie się to wiązało ze zwolnieniami pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Energa SA)

Około 250 mln zł dodatkowego zysku w 2018 roku ma dać program efektywnościowy w spółce Energa. Zarząd zapewnia, że nie będzie się to wiązało ze zwolnieniami pracowników.

Prezes Energii Andrzej Tersa na wtorkowej konferencji wynikowej poinformował, że nad planem pracuje rada nadzorcza spółki. Powiedział, że program poprawy efektywności pozwoli zoptymalizować koszty. - Grupa ma potencjał i postanowiliśmy go wykorzystać - zapowiadał prezes.

Optymalizacja kosztów ma m.in. obejmować centralę, gospodarowanie nieruchomościami (rozważana jest sprzedaż nieruchomości czy ich dzierżawa), dotyczyć będzie też zakupów i logistyki. Przedstawiciele spółki zapewnili, że program nie będzie się wiązał ze zwolnieniami pracowników.

- Program już w pierwszym roku będzie miał pozytywny wpływ na nasze wyniki finansowe, natomiast największe zostaną osiągnięte w 2018 roku. W 2016 roku efekt na EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) to 50 mln zł, w 2017 - 150 mln zł, a 2018 - 250 mln zł.

Wiceprezes spółki ds. korporacyjnych Jolanta Szydłowska przypomniała, że w latach 2010-2014 przeprowadzono największe cięcia kosztów, które polegały głównie na obniżaniu zatrudnienia. Z firmą pożegnało się w tym czasie około 4 tys. osób.

Spadają zyski energetycznej spółki

W pierwszych trzech kwartałach Grupa Energa osiągnęła przychody na poziomie 8 mld zł, co oznacza wzrost o 2 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Zysk wyniósł 703 mln zł i był o 15 proc. niższy niż w analogicznym okresie 2014 roku.

Na taki rezultat po trzech kwartałach największy wpływ miała poprawa wyników w dystrybucji (wyższe zapotrzebowanie na energię, niższy poziom strat sieciowych i wyższe przychody z opłat przyłączeniowych). Spadek EBITDA w segmencie wytwarzania spowodowany był głównie skrajnie trudnymi warunkami hydrologicznymi oraz mniejszą produkcją związaną w remontem jednego z bloków w Elektrowni Ostrołęka.

- Minione trzy kwartały, to dla nas okres poprawy jakości biznesu i rozwoju projektów OZE - skomentował prezes Energi. - Mimo trudnych warunków rynkowych poprawiliśmy wyniki w obszarze dystrybucji, który odpowiada za największą część naszych zysków. W ostatnich miesiącach sfinalizowaliśmy projekt budowy drugiej farmy fotowoltaicznej. To największa elektrownia fotowoltaiczna w Polsce. Trwają prace związane z budową farmy wiatrowej Parsówek, a w przygotowaniu są kolejne dwa projekty wiatrowe. Do 2020 roku chcemy znacząco zwiększyć udział OZE w posiadanych mocach wytwórczych.

Energa jest jedną z czterech krajowych grup energetycznych. Podstawową działalnością spółki jest dystrybucja, wytwarzanie oraz obrób energią elektryczną i cieplną. Energa zasila energią elektryczną ponad 2,9 mln klientów indywidualnych i biznesowych. Sieć dystrybucyjna obejmuje blisko jedną czwartą powierzchni kraju.

Tagi: energa, eng, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz