Notowania

finanse
13.05.2015 08:43

Wyniki kwartalne PZU. Rośnie wartość składek ubezpieczeniowych

Grupa zarobiła 941 mln zł. Blisko 24 proc. więcej niż przed rokiem. Zarząd zapowiedział, że podzieli się zyskami za ubiegły rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PZU)

PZU poprawia wyniki. Ściąga więcej składek po przejęciu Link4, a do tego maleje udział szkód, z których wypłacane jest odszkodowanie. Grupa w pierwszych trzech miesiącach tego roku zarobiła 941 milionów złotych, poprawiając wynik sprzed roku o 24 procent.

Największy polski ubezpieczyciel w pierwszym kwartale miał 941 mln zł zysku netto wobec 760 mln zł rok wcześniej. Oznacza to poprawę wyników o blisko jedną czwartą. Wartość składek brutto w okresie styczeń-marzec sięgnęła 4,68 mld zł wobec 4,35 mld zł rok wcześniej.

Wzrost składki przypisanej brutto grupa PZU zawdzięcza m.in. rozwojowi działalności na rynkach zagranicznych, składce pozyskanej przez Link4 oraz rozwojowi ubezpieczeń grupowych - czytamy w raporcie. Ubezpieczycielowi sprzyjała niższa szkodowość w grupie ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej oraz ryzyk finansowych. Wzrosła za to szkodowość w ubezpieczeniach komunikacyjnych.

Poza działalnością podstawową, czyli ubezpieczeniami, PZU zyskał na inwestycjach własnych w skutek lepszej koniunktury na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Kwartalne zyski netto PZU (w tys. zł)

Przez cały ubiegły rok PZU zarobił prawie 3 miliardy złotych. Z tego 2,5 miliona będzie wypłacone posiadaczom akcji, a przynajmniej tak chce zrobić zarząd. Decyzja została ogłoszona przy okazji publikacji raportu kwartalnego.

Jeśli akcjonariusze przychylą się do rekomendacji, na jedną akcję przypadnie 30 zł dywidendy. Żeby otrzymać wypłatę, trzeba będzie posiadać papiery na rachunku maklerskim w dniu 30 września. Wtedy zostanie ustalone prawo do dywidendy. Środki na rachunku inwestor powinny pojawić się 21 października.

"Proponowany podział zysku jest zgodny ze zaktualizowaną Polityką kapitałową i dywidendową Grupy PZU na lata 2013-2015, zgodnie z którą wartość wypłaconej dywidendy nie może być niższa niż 50 procent i nie wyższa niż 100 procent zysku netto wykazanego w sprawozdaniu finansowym" - czytamy w komunikacie.

Z zysku za 2013 rok PZU wypłaciło 4,66 mld zł dywidendy, co dało 54 zł na akcję.

Grupa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Aktywa grupy PZU wyniosły 67,57 mld zł na koniec 2014 r.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: finanse, bankowość, pzu, giełda, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, ubezpieczenia, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz