Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyniki PGNiG. Taniejące surowce niestraszne dla spółki

0
Podziel się:

Zobacz, ile gazowa firma zarobiła w pierwszym półroczu tego roku.

Wyniki PGNiG. Taniejące surowce niestraszne dla spółki
(PGNiG)

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poprawia wyniki. W drugim kwartale spółka zarobiła o 83 proc. więcej rok do roku, a w całym pierwszym półroczu zysk był wyższy o 23 procent. Dobry wynik udało się osiągnąć mimo spadających cen surowców. Spółka twierdzi, że zasługą tego jest m.in. wdrożenie nowej strategii w grupie kapitałowej.

Aktualizacja 10:45

PGNiG zarobiło w drugim kwartale tego roku 621,0 mln zł, wobec 340 mln złotych w analogicznym okresie rok wcześniej. Łącznie w pierwszych sześciu miesiącach tego roku wygenerowany zysk sięgnął 1,9 mld złotych. Największy, bo 39-proc., udział w wyniku grupy miał segment "Poszukiwania i Wydobycie".

Przychody ze sprzedaży spółki w drugim kwartale roku sięgnęły 7,895 mld złotych, co daje wzrost o 15 procent rok do roku. Biorąc pod uwagę całe pierwsze półrocze tego roku, były one wyższe o 24 proc. rok do roku. Sprzedaż na poziomie przekraczającym 20 mld złotych to zasługa wyższego wolumenu sprzedaży gazu związanego z realizacją obliga gazowego. "W tym okresie grupa sprzedała na Towarowej Giełdzie Energii ponad 4,5 mld m sześc. gazu wobec 0,24 mld m sześc. rok wcześniej" - czytamy w komunikacie spółki.

Wynik segmentu "Poszukiwania i Wydobycie" był niższy o 27 proc. ze względu na zmniejszenie przychodów ze sprzedaży ropy o 300 mln zł przy spadających o ponad 30 proc. cenach surowca wyrażonych w złotych. Sprzedaż gazu PGNiG w drugim kwartale 2015 roku była na poziomie 4,8 mld m sześc. w porównaniu do 3,3 mld m sześc. w analogicznym kwartale 2014 roku.

Nowa strategia

Do końca czerwca grupa PGNiG zrealizowała 87 proc. oszczędności, jakie zaplanowano do osiągnięcia w 2015 roku. Wydatki udało się zredukować o 437 mln złotych.

- W związku z liberalizacją rynku gazu w Polsce PGNiG SA musi podjąć działania, które mają przystosować grupę kapitałową do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku gazu. Cel ten możliwy będzie do osiągnięcia m.in. dzięki realizacji Programu Poprawy Efektywności, który jest elementem przyjętej i obowiązującej w PGNiG SA strategii na lata 2014-2022 – mówił Mariusz Zawisza, prezes PGNiG, cytowany w komunikacie spółki.

W jej ramach w pierwszym półroczu tego roku spółka wdrożyła m.in. programy rabatowe dla klientów strategicznych oraz detalicznych, renegocjowała warunki cenowe kontraktu długoterminowego z Gazprom Eksport oraz skierowała do kontrahenta wezwania na arbitraż.

W pierwszym półroczu PGNiG prowadził kolejne działania poszukiwawcze. Utworzono 27 otworów (16 poszukiwawczo-rozpoznawczych i 11 eksploatacyjnych), a zakończono realizację 19 z nich. Sześć otworów poszukiwawczo-rozpoznawczych (gazowe) zakończono wynikiem pozytywnym. Szacowane zasoby wydobywalne to około 3,5 mld m sześc. gazu (22,6 mln baryłek).

Większe wydobycie ropy naftowej

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo chce utrzymać poziom wydobycia gazu i zwiększyć ropy w całym 2015 roku. Spółka planuje wydobycie ok. 4,5 mld m3 gazu i 1,27 mln ton ropy naftowej w całym 2015 r. wobec odpowiednio 4,51 mld m3 i 1,21 mln ton.

W 2015 roku spółka planuje wydobycie ok. 4,5 mld m3 gazu ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. W drugim półroczu 2015 roku na obszarze działania oddziału w Sanoku planuje się włączenie do eksploatacji odwiertów na złożach Przemyśl, Pruchnik - Pantalowice, Zalesie i Kielanówka - Rzeszów. Na obszarze działania Oddziału w Zielonej Górze planuje się podłączyć odwiert na złożu Wilków.

Ponadto spółka planuje m.in. realizację zadań pozwalających otworzyć nowe, słabo rozpoznane obszary poszukiwania. Na Pomorzu spółka planuje wiercenia 3 otworów poziomych oraz przeprowadzenie w nich zabiegów szczelinowania. Wiercenie pierwszego z tych otworów spółka rozpoczęła w czerwcu 2015 roku. W ramach poszukiwania złóż typu tight gas PGNiG planuje przeprowadzenie zabiegu szczelinowania w otworze Kramarzówka-1K oraz prace przygotowawcze do wiercenia 2 otworów.

"Na Norweskim Szelfie Kontynentalnym PGNiG Upstream International AS kontynuować będzie, jako partner, wydobycie węglowodorów ze złóż Skarv, Morvin, Vilje i Vale oraz zagospodarowanie złóż Snadd i Gina Krog. Spółka planuje również pozyskanie nowych obszarów koncesyjnych poprzez udział w corocznych rundach koncesyjnych lub akwizycję od innych podmiotów. Spółka posiada zdywersyfikowany portfel koncesji poszukiwawczo-wydobywczych na Morzu Północnym, Norweskim i Barentsa. Utrzymanie tej dywersyfikacji postrzegane jest jako istotny element zarządzania portfelem projektów. W przyszłości spółka nie wyklucza uczestnictwa, jako partner, w wierceniach prowadzonych na tzw. głębokim morzu (poniżej 1 000 m) oraz w strefie arktycznej" - czytamy w komunikacie.

Z innych prac poszukiwawczych za granicą PGNIG w drugim półroczu 2015 roku rozpocznie w Pakistanie wiercenie 2 otworów na złożu Rehman oraz prace sejsmiczne mające na celu doprecyzowanie budowy geologicznej złoża Rizq.

PGNiG jest notowany na GPW od 2005 roku. W tym roku spółka dała zarobić inwestorom prawie 50 procent.

Notowania akcji PGNiG w tym roku

Spółka jest największą firmą działającą na rynku gazu ziemnego w Polsce. Działalność podstawowa spółki obejmuje poszukiwania i eksploatację złóż gazu ziemnego i ropy naftowej oraz import, magazynowanie, obrót i dystrybucję paliw gazowych i płynnych. W skład grupy wchodzą firmy zajmujące się poszukiwaniem i wydobyciem, przesyłem oraz dystrybucją gazu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)