Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

PZU z najwyższym zyskiem od 5 lat. Rekordowe składki ubezpieczeniowe

56
Podziel się:

Największy polski ubezpieczyciel ma powody do zadowolenia. Tegoroczne wyniki są o blisko miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. Władze PZU podkreślają, że rentowności biznesu konkurenci mogą im pozazdrościć.

Roman Pałac, prezes PZU Życie
Roman Pałac, prezes PZU Życie (Krzysztof Olszewski, money.pl)

Największy polski ubezpieczyciel ma powody do zadowolenia. Tegoroczne wyniki są o blisko miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. Władze PZU podkreślają, że rentowności biznesu konkurenci mogą im tylko pozazdrościć.

Władze PZU zaprezentowały w czwartek najnowszy raport finansowy. Okazuje się, że cała grupa ubezpieczeniowa od stycznia do końca września wypracowała 3,9 mld zł zysku netto. To o miliard więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wyniki wzrosły więc o blisko jedną trzecią.

Z punktu widzenia inwestorów kluczowe są informacje na temat zysku przypadającego na właścicieli jednostki dominującej, czyli samego PZU. Przez 9 miesięcy jest to 2,43 mld zł, a więc o 311 mln zł więcej niż rok wcześniej. W samym trzecim kwartale zysk wyniósł okrągły miliard, co jest najlepszym osiągnięciem od 5 lat.

Różnica zysków ogółem i tych przypadających na akcjonariuszy PZU w wysokości blisko 1,5 mld zł wynika m.in. z faktu, że PZU jest udziałowcem Pekao i Alior Banku. Część ich wyników wchodzi więc w statystyki ubezpieczyciela.

Paweł Surówka, prezes PZU, zwraca uwagę, że przypis składki osiągnął rekordowe 17,3 mld zł.

- Równolegle do działań ukierunkowanych na rentowny wzrost, konsekwentnie wdrażamy naszą strategię opartą na innowacjach i nowych technologiach. Od początku roku znacząco zwiększyliśmy liczbę interakcji z klientami przede wszystkim w obszarze sprzedaży zdalnej. Zwiększyliśmy stopień automatyzacji procesów obsługowych w zakresie likwidacji szkód oraz uruchomiliśmy nowoczesną, intuicyjną i przyjazną dla użytkowników nową stronę internetową - komentuje prezes PZU.

Zobacz także: PZU stawia na telematykę. Obniży koszty ubezpieczenia samochodu

- Wskaźnik rentowności kapitałów własnych po 9 miesiącach wyniósł 22,9 proc. Taki zwrot z kapitału przewyższa ROE osiągane przez naszych lokalnych i zagranicznych konkurentów - podkreśla Tomasz Kulik, szef finansowy PZU.

Zwraca uwagę, że w trzecim kwartale istotne znaczenie miała niższa szkodowość i brak zdarzeń o charakterze jednorazowym w ubezpieczeniach majątkowych. W analogicznych okresach roku 2016 i 2017 miały miejsce wydarzenia związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku grupa PZU zebrała 17 mld 258 mln zł składki brutto, czyli o 325 mln zł (+1,9 proc.) więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost nastąpił głównie w obrębie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego (+148 mln zł r/r), ubezpieczeń od ognia i innych szkód majątkowych w segmencie klienta korporacyjnego (+118 mln zł r/r) oraz rozwoju sprzedaży w spółkach zagranicznych (+164 mln zł r/r).

Wzrosty zostały częściowo skompensowane niższą składką w segmencie ubezpieczeń indywidualnych na życie (-189 mln zł) głównie w związku z niższymi wpłatami na rachunki w produktach unit-linked w kanale bancassurance.

Od stycznia do września odszkodowania i świadczenia netto spadły z 11 mld 252 mln zł do 10 mld 984 mln zł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Na to wpłynął głównie spadek w ubezpieczeniach na życie oraz w ubezpieczeniach od ognia i innych szkód majątkowych (niższy poziom szkód powodowanych zjawiskami atmosferycznymi).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(56)
kris
4 lata temu
Mają zyski bo zamiast wypłacać świadczenia to odmawiają, niech ubezpieczeni skarżą do sądów, zawsze jakaś część zrezygnuje i jest zysk.
i wszystko na...
4 lata temu
WYSTARCZY NIE KRAŚĆ ! TAK DROGIE PO !!!
Daro
4 lata temu
Dla mnie PZU to porazka. Unikam ich oferry! Moj glupi Brat tam pracuje. Co on tam robi jak nic nie umie!
Real
4 lata temu
Czyli składki za auta będą maleć!? Super
JASIU
4 lata temu
Już wyjaśniam dlaczego. Świadczenia z tytułu wypłaty odszkodowania z ryzyka oc za szkodę komunikacyjną w PZU to kwota rzędu około 30% należnego odszkodowania. O resztę niestety trzeba walczyć przed sądem ( z różnym ukierunkowaniem i nastawieniem do instytucji której udziałowcem jest skarb Państwa) z różnym efektem. Obcinane zostają wszystkie możliwe świadczenia jak tylko się da wielokrotnie bez uzasadnienia, sprzecznie z przepisami UOKiKu , jednocześnie bez konsekwencji ze strony Towarzystwa. A jeśli już ktoś wygra w sądzie to i tak za półtora roku, w tym czasie można środki należne poszkodowanemu wielokrotnie przemielić przez fundusze inwestycyjne. Suma zysku się zgadza? To lecimy z "lepszą" zmianą... Jedno pocieszenie. Można poskarżyć się do KNFu . Aaaa ... zapomniałem... KNF nie działa. Pozdrawiam. Zyski więc szybują...
...
Następna strona