Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyniki
15.11.2018 11:15

PZU z najwyższym zyskiem od 5 lat. Rekordowe składki ubezpieczeniowe

Największy polski ubezpieczyciel ma powody do zadowolenia. Tegoroczne wyniki są o blisko miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. Władze PZU podkreślają, że rentowności biznesu konkurenci mogą im pozazdrościć.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krzysztof Olszewski, money.pl)
Roman Pałac, prezes PZU Życie

Największy polski ubezpieczyciel ma powody do zadowolenia. Tegoroczne wyniki są o blisko miliard złotych wyższe niż rok wcześniej. Władze PZU podkreślają, że rentowności biznesu konkurenci mogą im tylko pozazdrościć.

Władze PZU zaprezentowały w czwartek najnowszy raport finansowy. Okazuje się, że cała grupa ubezpieczeniowa od stycznia do końca września wypracowała 3,9 mld zł zysku netto. To o miliard więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Wyniki wzrosły więc o blisko jedną trzecią.

Z punktu widzenia inwestorów kluczowe są informacje na temat zysku przypadającego na właścicieli jednostki dominującej, czyli samego PZU. Przez 9 miesięcy jest to 2,43 mld zł, a więc o 311 mln zł więcej niż rok wcześniej. W samym trzecim kwartale zysk wyniósł okrągły miliard, co jest najlepszym osiągnięciem od 5 lat.

Różnica zysków ogółem i tych przypadających na akcjonariuszy PZU w wysokości blisko 1,5 mld zł wynika m.in. z faktu, że PZU jest udziałowcem Pekao i Alior Banku. Część ich wyników wchodzi więc w statystyki ubezpieczyciela.

Paweł Surówka, prezes PZU, zwraca uwagę, że przypis składki osiągnął rekordowe 17,3 mld zł.

- Równolegle do działań ukierunkowanych na rentowny wzrost, konsekwentnie wdrażamy naszą strategię opartą na innowacjach i nowych technologiach. Od początku roku znacząco zwiększyliśmy liczbę interakcji z klientami przede wszystkim w obszarze sprzedaży zdalnej. Zwiększyliśmy stopień automatyzacji procesów obsługowych w zakresie likwidacji szkód oraz uruchomiliśmy nowoczesną, intuicyjną i przyjazną dla użytkowników nową stronę internetową - komentuje prezes PZU.

PZU stawia na telematykę. Obniży koszty ubezpieczenia samochodu

- Wskaźnik rentowności kapitałów własnych po 9 miesiącach wyniósł 22,9 proc. Taki zwrot z kapitału przewyższa ROE osiągane przez naszych lokalnych i zagranicznych konkurentów - podkreśla Tomasz Kulik, szef finansowy PZU.

Zwraca uwagę, że w trzecim kwartale istotne znaczenie miała niższa szkodowość i brak zdarzeń o charakterze jednorazowym w ubezpieczeniach majątkowych. W analogicznych okresach roku 2016 i 2017 miały miejsce wydarzenia związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

W okresie pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 roku grupa PZU zebrała 17 mld 258 mln zł składki brutto, czyli o 325 mln zł (+1,9 proc.) więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Wzrost nastąpił głównie w obrębie ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta masowego i korporacyjnego (+148 mln zł r/r), ubezpieczeń od ognia i innych szkód majątkowych w segmencie klienta korporacyjnego (+118 mln zł r/r) oraz rozwoju sprzedaży w spółkach zagranicznych (+164 mln zł r/r).

Wzrosty zostały częściowo skompensowane niższą składką w segmencie ubezpieczeń indywidualnych na życie (-189 mln zł) głównie w związku z niższymi wpłatami na rachunki w produktach unit-linked w kanale bancassurance.

Od stycznia do września odszkodowania i świadczenia netto spadły z 11 mld 252 mln zł do 10 mld 984 mln zł w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Na to wpłynął głównie spadek w ubezpieczeniach na życie oraz w ubezpieczeniach od ognia i innych szkód majątkowych (niższy poziom szkód powodowanych zjawiskami atmosferycznymi).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki, pzu, skladki, zyski, ubezpieczenia, giełda, wiadomości, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-11-2018

KukiJak to jest za pis spolki panstwowe przynosza duze zyski a za po straty ktos to wyjasni?

15-11-2018

Starynowy resortWydawało się, że propaganda sukcesu umarła wraz z komuną...reaktywowano ją za PiSu.

15-11-2018

ddddDlatego , że nie wypłaca ubezpieczeń i zatrudnia lekarzy orzeczników emerytów, którzy nie mają siły wstać z krzesła

Rozwiń komentarze (56)