Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
uokik
23.10.2018 12:21

PZU zmienia praktykę dla kierowców. Po interwencji UOKiK

PZU ogranicza prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powszechny Zakład Ubezpieczeń zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Artur Zawadzki/REPORTER / Eastnews)
PZU zmieni praktykę dotyczącą umów na ubezpieczenia OC

Postępowanie przeciwko PZU zostało wszczęte przez UOKiK we wrześniu 2017 r., po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego. UOKiK zakwestionował działania niekorzystne dla kierowców.

"Każdy, kto ma samochód, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Umowa zawierana jest na rok. Ubezpieczyciele przed końcem umowy pisemnie informują o ubezpieczeniu na następne 12 miesięcy. Jeżeli konsument nie wypowie umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej końcem, to automatycznie przedłuża się na kolejny rok. Przedłużoną automatycznie umowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W ten sposób może uniknąć posiadania podwójnego ubezpieczenia OC" - czytamy w komunikacie.

Kierowcy, którym kończyła się umowa ubezpieczenia OC w PZU, dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy następnie skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, PZU uznawał, że zawierana jest nowa umowa.

Tymczasem, skoro konsument nie wypowiedział dotychczasowej umowy, ubezpieczyciel powinien uznać ją za automatycznie przedłużoną. Miało to swoje konsekwencje, albowiem PZU twierdził, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, pomimo że posiadali w tym samym czasie ubezpieczenie OC w innej firmie. Konsumenci musieli więc płacić składki za dwa ubezpieczenia.

UOKiK uznał, że praktyka PZU może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

"Powszechny Zakład Ubezpieczeń uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki. Oznacza to, że PZU:

- uzna wypowiedzenia umów przez konsumentów aż do trzech lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy;

- odda proporcjonalną część składki pobranej wtedy, gdy konsument miał podwójne ubezpieczenie OC. Aby z tego skorzystać, należy wysłać PZU pismo z numerem rachunku do przelewu;

- będzie umożliwiać konsumentom wypowiadanie przez nich umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy będą posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Informacje o tych rozwiązaniach PZU zamieści na swojej stronie internetowej, w prasie, opracuje również ulotki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: OC dla bezpiecznych kierowców może kosztować mniej

Tagi: uokik, finanse, bankowość, transport, logistyka, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze, msp, zarzadzanie
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-10-2018

waldekNo i bardzo dobrze. Dodam jeszcze, że OC powinno być na osobę a nie na pojazd. Jak to zrobić gdy kierujący nie ma własnego pojazdu? Wystarczy, że … Czytaj całość

23-10-2018

Pudelsona kiedy ubezpieczenia na osobe nie pojazd. Mam 4 Samochody i musze płacic za każdy. a tylko 1 moge jednoczesnie jeździc.

23-10-2018

putinubezpieczenie powinien posiadać kierowca a nie samochud karzdy kto chce jezdzić samochodem powinien kupić ubezpieczenie na siebie a nie na samochud … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (64)