Notowania

energetyka
10.11.2016 15:31

Tauron notuje spadek zysków. Wytwarza i sprzedaje dużo mniej prądu

W tym roku firma zarobiła 274 mln zł wobec ponad miliarda w pierwszych trzech kwartałach 2015.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tauron PE)

Największy dystrybutor prądu w Polsce boryka się z wyraźnym spadkiem sprzedaży detalicznej energii elektrycznej. W ostatnich miesiącach również znacząco zmniejszył jej produkcję - o jedną piątą. Jak na razie zysk Tauronu to 274 mln zł wobec ponad miliarda w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku.

Grupa Tauron odnotowała 270 mln zł zysku w trzecim kwartale 2016. To wynik o 88 mln zł niższy niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Złożyła się na to łączna sprzedaż na poziomie 4,18 mld zł.

Dużo słabiej w porównaniu z 2015 rokiem wypada największy dystrybutor energii elektrycznej w kraju licząc zyski od stycznia do końca września. Ze względu na stratę sięgającą 320 mln zł w drugim kwartale, bilans to 274 mln zł. To jedna czwarta wyniku sprzed roku.

Tauron gorsze rezultaty tłumaczy m.in. spadkiem sprzedaży detalicznej energii elektrycznej - o 12 proc. Tylko częściowo zniwelowały go wyższe wpływy z rynku hurtowego (o 4 proc.). Do tego dochodzi spadająca sprzedaż węgla z uwagi na nadpodaż surowca na rynku i niższa o 3,6 proc. stawka za usługi dystrybucyjne energii do odbiorców końcowych.

Grupa Tauron zajmuje się wydobyciem węgla, wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej oraz ciepła. Najważniejszym źródłem dochodów jest dystrybucja energii (70 proc.), w dalszej kolejności jej wytwarzanie (18 proc.) i sprzedaż (16 proc.). Obejmuje swoim działaniem 18 proc. powierzchni kraju i jest największym dystrybutorem energii w Polsce.

Spore zmiany w ostatnich miesiącach zaszły w zakresie wytwarzania energii. Tauron zmniejszył produkcję w okresie od lipca do września o 21 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku.

Mniej prądu spółka wytworzyła również od stycznia do końca września. Mowa o 12,45 TWh, co jest wielkością o około 10 proc. mniejszą niż wcześniej. "Jest to pochodną niższej sprzedaży kontraktowej oraz spadku produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (o 17 proc.), co wynikało z ograniczenia współspalania biomasy oraz niższej produkcji z farm wiatrowych" - czytamy w komunikacie Tauronu.

Tagi: energetyka, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-11-2016

MaxZastanów złodzieje. Najdroższe ceny energii w Europie i jeszcze im mało. Dla przykładu. Zarobki w Norwegii to średnio 9.5tys zł cena kwh 20gr. Polska … Czytaj całość

11-11-2016

sdkolejny milion wyjechał bo nie jest w stanie wytrzymać kolejnych podatków, a zwiększcie jeszcze ceny energii to w przyszłym roku wyjedzie nie kolejny … Czytaj całość

11-11-2016

adfasdfTakie sa efekty decyzji politycznych. Lubera sprzeciwil sie przejeciu kopalni, to politycy go usuneli. Nowy prezes wiernie spelnil ich zyczenie no i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)