Notowania

wall street
20.06.2014 23:50

Wzrosty na Wall Street. Dow Jones bije rekord

W centrum uwagi rynków pozostaje konflikt w Iraku, który winduje ceny ropy naftowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(UPI Photo / eyevine/EAST NEWS)

Sesja na amerykańskich giełdach przeniosła nieduże wzrosty głównych indeksów, a Dow po raz kolejny ustanowił historyczny rekord. W centrum uwagi rynków pozostaje konflikt w Iraku, który winduje ceny ropy naftowej.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,15 proc., do 16.947,14 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,17 proc. i wyniósł 1.962,87 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,20 proc., do 4.368,04 pkt.

Wall Street nieznacznie w górę

_ - Wciąż sprawdzamy akcje. Wyceny ryzykownych aktywów wspiera luźna polityka banków centralnych, a biorąc pod uwagę ostatnie oświadczenie Fed, nie należy się spodziewać podwyżek stóp w najbliższym czasie. Istnieje pewne ryzyko, że eskalacji może ulec sytuacja w Iraku, co może doprowadzić do wzrostu cen ropy naftowej _ - ocenił Kelvin Tay, analityk inwestycyjny w UBS.

W Iraku trwa konflikt pomiędzy siłami rządowymi a sunnickimi rebeliantami, zrzeszonymi wokół organizacji Islamskie Państwo Iraku i Lewantu. Walki zbrojne toczą się między innymi o kontrolę nad rafinerią Bajdżi, największymi zakładami petrochemicznymi kraju, produkującymi około 25 proc. krajowego paliwa.

W reakcji na kryzys prezydent USA Barack Obama obiecał wysłanie do Bagdadu 300 doradców wojskowych, mających wzmocnić wywiad i prowadzić szkolenia na zapleczu frontowym. Pozostawił również _ otwartą opcję _ przeprowadzenia _ selektywnych działań wojskowych _, jeśli będzie tego wymagała sytuacja.

Konflikt w Iraku prowadzi do wzrostu cen ropy naftowej. Ceny ropy WTI oscylowały w piątek blisko 115 USD za baryłkę, co jest najwyższym poziomem cen tego surowca od 9 miesięcy.

_ - Sytuacja w Iraku ma negatywny wpływ na nastroje na rynku, z drugiej jednak strony wyceny aktywów wspierają działania banków centralnych na świecie. Inwestorzy zakładają, że w USA i w Europie będzie dalej utrzymywana luźna polityka monetarna _ - ocenili w raporcie analitycy Capital Spreads.

Amerykański rynek akcji powinien kontynuować wzrosty i za 12 miesięcy będzie wyżej niż jest obecnie. Na korzyść rynku akcji USA przemawia wciąż bardzo luźna polityka monetarna Fed - ocenił Larry Fink, prezes BlackRock.

_ - Aktualne wyceny akcji są godziwe. Moim zdaniem wciąż należy utrzymywać długą pozycję w przypadku rynku akcji. Indeksy giełdowe za 12 miesięcy powinny być wyżej niż obecnie _ - powiedział Fink w CNBC.

_ - Fed zmienił swoje nastawienie z ekstremalnie gołębiego do po prostu gołębiego. Stopy proc. będą pozostawały na niskich poziomach jeszcze przez wiele lat. Stwarza to bardzo dobre warunki dla inwestycji w obligacje korporacyjne oraz akcje _ - dodał.

W trakcie piątkowej sesji traciły na wartości akcje Oracle, po tym jak producent oprogramowania biznesowego zaraportował zysk kwartalny poniżej oczekiwań rynku.

Taniały papiery Sonic Automotive. Bank Goldman Sachs obniżył rekomendację dla sieci sprzedaży używanych samochodów do sprzedaj z neutralnie.

Traciły również akcje Merrimack Pharmaceuticals. Spółka farmaceutyczna poinformowała, że osiągnęła porozumienie z francuskim koncernem Sanofi, w wyniku którego odzyskała prawo do rozwoju i sprzedaży autorskiego leku na raka.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: wall street, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, komentarze giełdowe, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz