Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zamieszanie wokół transakcji Yawal-Paged

0
Podziel się:

NWZA Pagedu SA powołało biegłego rewidenta do spraw szczególnych, który ma zbadać zarzuty mniejszościowych akcjonariuszy dotyczące parytetu wymiany akcji między Pagedem a Yawalem

- poinformowała spółka w poniedziałkowym komunikacie.

Przedmiotem badania rewidenta będzie zasadność zakupu przez Paged bonów handlowych spółek Yawal, Final i innych podmiotów powiązanych z tymi podmiotami oraz ich głównymi akcjonariuszami, jak rówwnież rzetelność i prawidłowość parytetu wymiany akcji Pagedu na nowe akcje spółki Yawal.

Biegły rewident ds. szczególnych miałby odpowiedzieć na pytanie, czy wszystkie składniki majątku były wyceniane według tej samej metody, bo według mniejszościowych akcjonariuszy wartość Pagedu jest zaniżona.

Swoje badanie biegły ma zakończyć do 15 września 2002 roku, ale możliwe jest przedłużenie tego terminu o miesiąc.

Wniosek o powołanie biegłego rewidenta zgłosili akcjonariusze mniejszościowi Pagedu: Lasy Państwowe (12,53 proc.) oraz Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (3 proc.).

Przedstawiciele Lasów Państwowych podają, że kieruje nimi obawa o zniknięcie Pagedu, firmy istniejącej od 70 lat i z rozpoznawalnym znakiem towarowym. Ich zdaniem dotychczasowa wycena Pagedu jest zbyt niska, bo firma ma fabryki mebli giętych, zagranicznych odbiorców i siedzibę w Warszawie wartą 55 mln zł.

W opinii zarządu Pagedu, przeprowadzenie ponownego badania rzetelności i prawidłowości parytetu wymiany akcji spółki jest bezzasadne, z uwagi na fakt, iż takie badanie zostało już przeprowadzone i pozytywnie zaopiniowane. Zarząd poinformował jednak, że dostarczy rewidentowi wszelkie niezbędne dokumenty.

W połowie grudnia zeszłego roku odbyły się nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy spółek Paged SA i Yawal SA, które zdecydowały o połączeniu obu firm i zmianie nazwy na KED SA.

Przeciwko planowanemu połączeniu Pagedu z Yawalem protestują mniejszościowi akcjonariusze Pagedu. Uważają oni, że parytet wymiany akcji Pagedu na akcje Yawalu jest dla nich niekorzystny.

Połączenie obu spółek ma zostać przeprowadzone przez przeniesienie całego majątku Pagedu na Yawal w zamian za 2.025.000 akcji emisji połączeniowej, które Yawal przyzna akcjonariuszom Pagedu.

Parytet wymiany akcji wynosi 3,4:1, czyli za 3,4 akcji Pagedu akcjonariusze otrzymają jedną akcję nowej emisji Yawalu.

Fuzja z Yawalem, należącym do rodziny Edmunda Mzyka, jest według nich dla Pagedu bardzo niekorzystna. Większość akcji w nowej spółce KED SA będzie należała do tej rodziny; KED to skrót od inicjałów imion Karolina, Edmund, Daniel, tj. imion prezesa Mzyka i jego dzieci.

Na początku czerwca Komisja Papierów Wartościowych i Giełd zawiesiła postępowanie w sprawie wprowadzenia do publicznego obrotu 2.025.000 akcji serii F Yawalu emitowanych w związku z planowanym połączeniem z Pagedem.

KPWiG uzasadniła swoją decyzję koniecznością rozstrzygnięcia przez Sąd Okręgowy w Warszawie zaskarżenia uchwały NWZA Pagedu SA, która dotyczy połączenia ze spółką Yawal SA oraz określa parytet wymiany.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)