Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wyniki kghm
13.08.2015 18:30

Zaskakujące wyniki KGHM. Zarobili ponad miliard złotych

Miedziowy gigant pokazał wyniki za pierwsze półrocze tego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały Prasowe KGHM)

KGHM Polska Miedź zarobił w pierwszym półroczu 2015 roku 1,192 mld złotych. Mimo spadających cen miedzi, spółka poprawiła wynik w stosunku do pierwszych sześciu miesięcy ubiegłego roku.

Aktualizacja 20:00

W pierwszym półroczu 2014 roku KGHM zarobił 1,1 mld złotych, a zatem pierwsza część tego roku jest o 8 procent lepsza. Łącznie od stycznia do czerwca tego roku spółka sprzedała surowce o wartości 10 mld złotych, czyli o prawie pół mld więcej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

- Na wyniki pozytywnie wpływał kurs dolara - podkreśla Jarosław Romanowski, wiceprezes KGHM ds. finansowych. - Niższa dolarowa cena czerwonego metalu była w dużej mierze równoważona osłabieniem złotego. Pomimo obserwowanych spadków notowań metali, średnia cena miedzi wyrażona w złotych była nieznacznie wyższa od tej notowanej w analogicznym okresie poprzedniego roku. Podobny efekt można zaobserwować również w przypadku rynku srebra.

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartego pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka posiada szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA.

W pierwszym półroczu tego roku KGHM wydobył 501,1 tys. ton miedzi. Produkcja srebra w tym samym czasie wyniosła 1221 ton srebra.

Spółce szkodzą spadające ceny surowców. Notowania miedzi średnio w pierwszym półroczu były o ponad 800 dolarów za tonę niższe w stosunku do tego, co zakładała spółka.

Inwestycje idą zgodnie z planem

- Kopalnia Sierra Gorda w czerwcu rozpoczęła komercyjną produkcję i jest bardzo blisko osiągnięcia zakładanych mocy przerobowych. Zgodnie z planem realizujemy projekty Victoria i Ajax w Kanadzie oraz Głogów Głęboki - Przemysłowy w Zagłębiu Miedziowym. Kontynuujemy także Program Modernizacji Pirometalurgii - informuje Herbert Wirth, prezes zarządu KGHM.

Produkcja miedzi w koncentracie w kopalni Sierra Gorda w pierwszym półroczu 2015 roku wyniosła około 38 tys. ton. W połowie kwietnia wyprodukowany został pierwszy koncentrat molibdenu, zaś w lipcu zainicjowane zostały prace projektowe w zakresie II fazy rozwoju kopalni.

W projekcie Victoria trwają przygotowania do prac bezpośrednio związanych z głębieniem szybu. Realizowane są prace związane z przygotowaniem infrastruktury powierzchniowej.
Kanadyjski regulator zatwierdził dokument Application Information Requirements, którego akceptacja umożliwi złożenie wniosku o uzyskanie pozwolenia środowiskowego dla kopalni Ajax.

Zgodnie z planem postępują prace przy budowie szybu GG -1, który jest niezbędny dla eksploatacji złoża Głogów Głęboki - Przemysłowy. Na koniec pierwszego półrocza głębokość szybu osiągnęła 563 m (docelowa całkowita głębokość szybu – 1340 m
o średnicy 7,5 m).

Trwają też prace budowlano-montażowe w obrębie głównych elementów technologicznych modernizowanego ciągu pieca zawiesinowego w Hucie Miedzi Głogów. Zakontraktowano 98 procent umów na prace budowlano-montażowe. Uruchomienie instalacji planowane jest na IV kwartał 2016.

Mniej pieniędzy dla akcjonariuszy

Pod koniec kwietnia akcjonariusze KGHM Polska Miedź zdecydowali na walnym zgromadzeniu o przeznaczeniu 800 mln zł z zysku za 2014 roku na dywidendę, co daje wypłatę w wysokości 4 zł na akcję (łącznie w dwóch ratach).


Źródło: Money.pl, na podstawie danych KGHM

Zgodnie z rekomendacją zarządu na kapitał zapasowy spółki przeznaczono z tej kwoty ponad 1 mld 613 mln zł.

Tagi: wyniki kghm, kgh, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz