Notowania

rynki
18.06.2018 09:07

Złoto w cieniu wojny handlowej i banków centralnych. Wyceniane najniżej w tym roku

W kilka miesięcy uncja kruszcu staniała o prawie 90 dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/MICHAL WARGIN)
Złoto w formie sztabek można podziwiać m.in. w bankach centralnych.

Złoto traci blask. W kilka miesięcy uncja kruszcu staniała o prawie 90 dolarów. Winny temu jest mocny dolar, który wsparcie dostał ze strony prezydenta USA i tamtejszego banku centralnego.

Jest synonimem bogactwa, ale od pewnego czasu nie daje zarobić. Mowa o złocie, które od kilku tygodni systematycznie traci na wartości. Tylko ostatnia sesja przyniosła prawie 2-proc. przecenę i w efekcie uncja kruszcu jest obecnie warta najmniej w tym roku.

Około 31 gramów złota w poniedziałek rano kosztuje 1280 dolarów, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu, w szczytowym momencie wyceniane było nawet na 1366 dolarów.

Notowania złota na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Tąpnięcie w notowaniach miało miejsce w czasie, gdy prezydent Donald Trump ogłosił decyzję o kolejnych cłach, jakie będą nałożone na import chińskich towarów. Szacuje się, że uderzą w drugą największą gospodarkę świata z "mocą" około 50 mld dolarów. To kolejna odsłona wojny handlowej.

Co gorsza, nie jest to ostatni odcinek konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Wkrótce można liczyć na podobną odpowiedź. Pekin już zapowiedział takie kroki.

Wykresy złota i eurodolara podczas ostatniej sesji wyglądały niemal identycznie. Wycena kruszcu spadała wraz z umacniającym się dolarem wobec euro. Nie jest też niespodzianką, że silniejszy dolar przekłada się na odwrót inwestorów od złota.

*Pojawia się coraz więcej sposobów na zakup złota *

Wiele wskazuje na to, że tendencja ta może się utrzymać jeszcze dłużej. Wszystko przez politykę amerykańskiego banku centralnego, który w ubiegłym tygodniu po raz kolejny podniósł stopy procentowe i może zrobić to do końca roku jeszcze dwa razy.

W ekonomii panuje generalna zasada, że im wyższe oprocentowanie w banku centralnym, tym większa presja na umocnienie lokalnej waluty. Inwestorzy bowiem kuszeni wyższymi rentownościami wchodzą z kapitałem, wymieniając własną walutę na - w tym przypadku - dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynki, złoto, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-06-2018

ŁajdacyJak to się dzieje, że taka hańba na cały świat dla suwerena jest czymś wspaniałym? Mam żal do opozycji, że przez dwa lata nie reaguje, mam żal do … Czytaj całość

18-06-2018

polnastępny kryzys się zbliża

18-06-2018

WOWMiliarderzy szykują się do wojny....W przeciągu dekady od kryzysu już mieliśmy takie spekulacje na złocie...Oby nagle się nie okazało,że nie będzie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)