Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Złoto w cieniu wojny handlowej i banków centralnych. Wyceniane najniżej w tym roku

Złoto w cieniu wojny handlowej i banków centralnych. Wyceniane najniżej w tym roku

Złoto w formie sztabek można podziwiać m.in. w bankach centralnych. Fot. East News/MICHAL WARGIN
Złoto w formie sztabek można podziwiać m.in. w bankach centralnych.

Złoto traci blask. W kilka miesięcy uncja kruszcu staniała o prawie 90 dolarów. Winny temu jest mocny dolar, który wsparcie dostał ze strony prezydenta USA i tamtejszego banku centralnego.

Jest synonimem bogactwa, ale od pewnego czasu nie daje zarobić. Mowa o złocie, które od kilku tygodni systematycznie traci na wartości. Tylko ostatnia sesja przyniosła prawie 2-proc. przecenę i w efekcie uncja kruszcu jest obecnie warta najmniej w tym roku.

Około 31 gramów złota w poniedziałek rano kosztuje 1280 dolarów, podczas gdy jeszcze kilka miesięcy temu, w szczytowym momencie wyceniane było nawet na 1366 dolarów.

Notowania złota na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy

Tąpnięcie w notowaniach miało miejsce w czasie, gdy prezydent Donald Trump ogłosił decyzję o kolejnych cłach, jakie będą nałożone na import chińskich towarów. Szacuje się, że uderzą w drugą największą gospodarkę świata z "mocą" około 50 mld dolarów. To kolejna odsłona wojny handlowej.

Co gorsza, nie jest to ostatni odcinek konfliktu handlowego na linii USA-Chiny. Wkrótce można liczyć na podobną odpowiedź. Pekin już zapowiedział takie kroki.

Wykresy złota i eurodolara podczas ostatniej sesji wyglądały niemal identycznie. Wycena kruszcu spadała wraz z umacniającym się dolarem wobec euro. Nie jest też niespodzianką, że silniejszy dolar przekłada się na odwrót inwestorów od złota.

Pojawia się coraz więcej sposobów na zakup złota


 

Wiele wskazuje na to, że tendencja ta może się utrzymać jeszcze dłużej. Wszystko przez politykę amerykańskiego banku centralnego, który w ubiegłym tygodniu po raz kolejny podniósł stopy procentowe i może zrobić to do końca roku jeszcze dwa razy.

W ekonomii panuje generalna zasada, że im wyższe oprocentowanie w banku centralnym, tym większa presja na umocnienie lokalnej waluty. Inwestorzy bowiem kuszeni wyższymi rentownościami wchodzą z kapitałem, wymieniając własną walutę na - w tym przypadku - dolara.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Przemek
2018-07-02 20:12
Z perspktywy polskiego inwestora spadek ceny złota w zasazie nie był odczuwalny, bo przecież sprzedaż kruszcu rozliczana jest w dolarach. Cena złota spadła o 90 dol. jednak usdpln w tym okresie wzmocnił się o blisko 10 proc,, co sprawia, że w złotówkach złoto kosztuje tyle samo, albo odrobinę więcej niż kilka miesięcy temu.
Onieznajomy
2018-06-20 09:32
bo po co ludziom zloto, ludziom bitcoiny dzisiaj potrzebne, zeby sie szybko dorobic bez pracy
Buachacha
2018-06-19 12:40
Wartość USD w górę - wycena złota w USD w dół

Jak masz złoto i funkcjonujesz w gospodarce eurowej lub złotowej to jak zmieniły się ceny złota Panie Słomski w euro lub złotych
Pokaż wszystkie komentarze (23)