Notowania

inwestowanie
14-08-2018 (11:48)

Złoto traci na wartości. Uncja najtańsza od 19 miesięcy

Złoto, choć jest symbolem bogactwa, od pewnego czasu przynosi jego posiadaczom straty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/MICHAL WARGIN)
Złoto, choć jest symbolem bogactwa, od pewnego czasu przynosi jego posiadaczom straty.

Złoto - jako inwestycja - od dawna nie zachwyca, ale teraz jego posiadacze mogą łapać się za głowę, widząc spadające ceny kruszcu. Gram kosztuje już poniżej 40 dolarów. To kolejny negatywny efekt kryzysu w Turcji.

Złoto, choć jest symbolem bogactwa, od pewnego czasu przynosi jego posiadaczom straty. Przede wszystkim problem mają krótkoterminowi inwestorzy, którzy liczą na wzrost notowań kruszcu. Te od czterech miesięcy niemal nieprzerwanie spadają. Właśnie przebiły kolejną psychologiczną barierę.

Mowa o 1,2 tys. dolarach za uncję (około 31 gram). Powyżej tej granicy złoto utrzymywało się od marca 2017 roku. We wtorek, przed południem, w najgorszym momencie kosztowało zaledwie 1192 zł. A jeszcze w kwietniu cena przekraczała 1350 dolarów.

Tegoroczne notowania złota

Notowania złota znajdują się pod dużym wpływem sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Wartość tej waluty w ostatnich miesiącach rosła, co negatywnie odbijało się na cenach kruszcu. Przecena zniechęciła wielu inwestorów, co widać też po globalnym popycie. Zapotrzebowanie na złoto jest najniższe od 2009 roku - wynika z raportu World Gold Council (WGC).

Zejście poniżej 1200 dolarów zawdzięczamy przede wszystkim ostatnim niepokojącym doniesieniom z Turcji. Eksperci już otwarcie mówią o kryzysie walutowym.

- W ciekawy sposób na tureckie problemy zareagowało złoto. Notowania tego kruszcu nie tylko nie wzrastają, lecz wręcz wyraźnie zniżkują. Tym samym, złoto w ostatnim czasie w ogóle nie sprawdza się jako tzw. safe haven, czyli "bezpieczna przystań" na rynkach finansowych - komentuje sytuację Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI.

Ile warte jest wirtualne złoto?

Ekspert wskazuje, że funkcję tę przejął amerykański dolar, którego wartość rośnie podczas rynkowej zawieruchy. Według Grubiaka, siła tej waluty może utrzymywać się dalej, wywierając dalszą presję spadkową na ceny złota.

- O dużym pesymizmie inwestorów na rynku złota świadczy także rekordowo duża liczba krótkich pozycji (obstawianie spadku kursu - przyp. red.). CFTC podała w piątek, że w tygodniu zakończonym 7 sierpnia spekulanci dodali ponad 22 tys. kontraktów, zwiększając pozycję do ponad 63 tys. kontraktów, a to najwięcej od czasu prowadzenia publicznych statystyk od 2006 roku - zauważa Paweł Grubiak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: inwestowanie, złoto, giełda, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, giełda na żywo
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-08-2018

andrzejZłoto ma wartość tylko psychologiczną. Jest to metal, który praktycznie nadaje się tylko do wyrobu biżuterii. W przemyśle nie jest zbyt wartościowy.

14-08-2018

xyzTylko że złoto, podobnie jak kamienie szlachetne czy ziemia, zawsze będzie miało jakąś wartość. A oszczędności pieniężne z dnia na dzień mogą stać się … Czytaj całość

15-08-2018

SamuelZloto traci na wartosci , a papier toaletowy dolarowy idzie w gore , co ci zydzi nie wymysla , jak bujaja tymi glupimi gojami , to az glowa boli , … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (46)

Wybrane dla Ciebie