Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w radzie nadzorczej i statucie KGHM

0
Podziel się:

Podczas NWZA przegłosowano również zmiany w statucie spółki, które przywracają radzie nadzorczej KGHM kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków zarządu

Zmian w radzie nadzorczej i statucie firmy dokonało obradujące w czwartek w Lubinie (Dolny Śląsk) Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy KGHM Polska Miedź SA.

Na wniosek największego akcjonariusza firmy, Ministerstwa Skarbu Państwa, NWZA odwołało z dziewięcioosobowej rady nadzorczej Polskiej Miedzi trzech jej członków: Mirosława Kołakowskiego, Sławomira Cieślaka i Michała Otto.

Ich członkostwo w radzie nadzorczej lubińskiej firmy trwało tylko kilka miesięcy - weszli w skład tego gremium 8 grudnia 2000 roku, kiedy to, również za sprawą Ministerstwa Skarbu Państwa, doszło do wymiany sześciu z dziewięciu członków rady nadzorczej. Na swoich stanowiskach pozostało wtedy tylko trzech członków - piastujących tę funkcję z wyboru załogi.

NWZA w miejsce odwołanych członków rady nadzorczej powołało w czwartek, na wniosek Ministerstwa Skarbu Państwa, Macieja Łopińskiego i Stanisława Trybusia. Ten ostatni w radzie nadzorczej KGHM Polska Miedź SA zasiadał już od czerwca 2000 roku do 8 grudnia 2000 roku, kiedy to doszło do wymiany składu rady.

Trzecim nowym członkiem rady nadzorczej miedziowego holdingu został Marek Wierzbowski, któremu rekomendacji udzielił depozytariusz globalnych kwitów depozytowych. Właściciele GDR-ów, mimo że posiadają ponad 20-procentowy pakiet akcji Polskiej Miedzi, nie mieli swojego przedstawiciela w radzie nadzorczej KGHM. Wcześniej, w radzie nadzorczej, która działała do grudnia 2000 roku, za ich przedstawiciela uważany był Sławomir Suss.

Podczas NWZA przegłosowano również zmiany w statucie spółki, które przywracają radzie nadzorczej KGHM kompetencje w zakresie kształtowania wynagrodzeń członków zarządu.

Jak wyjaśnił Jerzy Pietraszek, rzecznik prasowy Polskiej Miedzi, w ubiegłym roku kompetencje w sprawie ustalania zasad i wysokości wynagrodzeń zarządu miedziowego koncernu przyznano Walnemu Zgromadzeniu Akcjonariuszy. Teraz powrócono do sytuacji sprzed tej zmiany, gdy prawo takie miała rada nadzorcza.

'WZA nigdy nie skorzystało z tych uprawnień. Wynagrodzenia obecnego zarządu Polskiej Miedzi ustaliła jeszcze w 1999 roku rada nadzorcza firmy, więc dzisiejsza zmiana jest tylko kosmetyczna i przywraca sytuację sprzed kilku miesięcy' - powiedział Jerzy Pietraszek.

Sylwetki nowych członków RN KGHM Polska Miedź SA:

Marek Wierzbowski, który w Radzie Nadzorczej KGHM reprezentuje właścicieli Globalnych Kwitów Depozytowych (GDR), ma 55 lat. Jest profesorem zwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego; na Wydziale Prawa kieruje Katedrą Prawa i Postępowania Administracyjnego. Jest adwokatem i radcą prawnym. Specjalizuje się w publicznym prawie gospodarczym, a szczególnie w problematyce papierów wartościowych, prawa giełdowego oraz bankowego. Jest ekspertem w dziedzinie prawnych aspektów międzynarodowych ofert papierów wartościowych. Pełni funkcję prezesa Rady Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie i wiceprezesa Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej oraz przewodniczącego Sądu Izby Domów Maklerskich. Wykładał na wydziałach prawa kilku amerykańskich uniwersytetów. Od lipca 2000 roku jest partnerem brytyjskiej firmy prawniczej Linklaters, współzarządzającym warszawskim biurem firmy.

Stanisław Trybuś ma 51 lat. Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej, inżynierem - specjalistą technologii maszyn. Pracował w kopalniach górnictwa węglowego. Od 1999 roku jest wiceprezesem zarządu Państwowej Agencji Restrukturyzacji Górnictwa SA.

Maciej Łopiński (54 lata) jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie ukończył filologię polską, oraz absolwentem francuskiego Instytutu Zarządzania, gdzie studiował zarządzanie finansami. Ukończył także podyplomowe studia i kursy w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwami. Od 1998 roku jest prezesem Agencji Rozwoju Pomorza.

Nowi członkowie Rady Nadzorczej KGHM Polska Miedź SA dołączą do zasiadających obecnie w tym organie: Stanisława Chomątowskiego, Roberta Kuraszewicza, Wojciecha Kwiatkowskiego i trzech członków z wyboru załogi: Ryszarda Kurka, Wiktora Błądka i Józefa Czyczerskiego.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)