Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ZPP postuluje jak najszybsze uproszczenie ustawy o VAT

0
Podziel się:
ZPP postuluje jak najszybsze uproszczenie ustawy o VAT

Warszawa, 21.06.2017 (ISBnews) - Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) postuluje jak najszybsze rozpoczęcie prac nad nową, znacznie prostszą ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), wynika z wypowiedzi przedstawicieli ZPP.

"Trzeba jak najszybciej rozpocząć prace nad nową, prostą i przejrzystą ustawą o podatku od towarów i usług" - powiedział dyrektor biura legislacji ZPP Jacek Cieplak podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Gospodarczego.

Według niego, pracownicy powinni być premiowani za solidność i rzetelność podatników. "Pracownikom aparatu skarbowego powinny przysługiwać premie, jeżeli da im się uzyskać dodatkowe środki z tytułu korekty deklaracji w związku z nieprawidłowościami ujawnionymi w toku postępowania" - dodał.

Według ZPP, po 3 miesiącach od wstrzymania zwrotu podatku VAT organ powinien być obowiązany do wydania decyzji w sprawie. Jeżeli tego nie zrobi, należy wprowadzić domniemanie, że podatek ma zostać zwrócony. W ten sposób można ograniczyć zasięg szkodliwego zjawiska wieloletniego wstrzymywania zwrotów podatku VAT, uważają przedstawiciele ZPP.

Ich zdaniem, na poziomie ustawowym powinna zostać skonstruowana procedura weryfikacji rzetelności kontrahenta, po której wypełnieniu podatnik byłby objęty domniemaniem dochowania należytej staranności. Obecnie podatnicy nie dysponują narzędziami do wiarygodnego sprawdzania swoich partnerów w biznesie.

"Trzeba wprowadzić do porządku prawnego instytucję kuratora zabezpieczonego majątku. W wydanej decyzji zabezpieczającej wskazany byłby kurator, który sprawowałby nadzór nad wydatkowaniem środków przez przedsiębiorcę umożliwiając mu dalsze funkcjonowanie. To pozwoli funkcjonować firmie, realizować transakcje itd." - dodał Cieplak.

Zdaniem ZPP, należy także korzystać z dostępnych wzorców zagranicznych - polski aparat skarbowy powinien być wyspecjalizowany i przyjazny podatnikowi, tak jak kanadyjski i powinien, jak w Wielkiej Brytanii, dysponować nowoczesnymi narzędziami analitycznymi, by móc skuteczniej typować podmioty do kontroli.

Według dyrektora Departamentu Podatku od Towarów i Usług w Ministerstwie Finansów Wojciecha Śliża, trwające obecnie prace nad ustawą wprowadającą mechanizm podzielonej płatności będą odpowiedzią na zgłoszone w jakiejś części obawy ZPP.

"Na początku maja projekt trafił do konsultacji społecznych. Chcemy przez podzieloną płatność dać bezpieczny mechanizm dla firm i państwa. Jednocześnie chciałbym dodać, że ten system będzie dobrowolny dla przedsiębiorców" - powiedział Śliż podczas posiedzenia zespołu.

Według niego, decyzja o skorzystaniu z tego mechanizmu będzie po stronie nabywcy, który płaci za daną fakturę. "Zastanawiamy się, czy projekt nie powinien być obowiązkowy w niektórych branżach, gdzie firmy są szczególnie narażona na łamanie prawa" - dodał dyrektor.

W przypadku eksporterów skorzystanie z tego mechanizmu znacząco polepszy ich sytuację, wskazał także.

W kwietniu wiceminister finansów Paweł Gruza informował, że dobrowolne stosowanie nowego rozwiązania podatkowego - podzielonej płatności VAT (tzw. split payment) wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r., a jego obligatoryjność będzie wprowadzana etapowo.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)