Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zysk GTC raczej na inwestycje niż na dywidendę

0
Podziel się:

Firma deweloperska Globe Trade Centre SA skoncentruje się w najbliższych dwóch-trzech latach na inwestycjach i w związku z tym można oczekiwać, że raczej nie zdecyduje się na wypłatę dywidendy w najbliższych latach.

bEIPVgQB

"Ostatecznie o wypłacie dywidendy zdecydują akcjonariusze. Patrząc jednak na możliwości inwestycyjne i przyjęty program rozwoju GTC na najbliższe dwa, do trzech lat, to naszym priorytetem na obecną chwilę są inwestycje" - powiedział PAP Mariusz Kozłowski, członek zarządu GTC.

W prospekcie emisyjnym spółka podała, że zarząd nie wyklucza wypłaty dywidendy, jednakże ostateczna decyzja w tej sprawie zależeć będzie od potrzeb inwestycyjnych.

"Do 2006 roku zamierzamy podwoić ilość powierzchni komercyjnej z obecnych około 190 tys. metrów kwadratowych w 13 budynkach w Polsce i na Węgrzech. To zdecydowanie wpłynie na nasz wynik" - poinformował Kozłowski.

bEIPVgQD

Z zysku za 2003 rok spółka wypłaciła po 2,70 zł dywidendy na akcję i takiej samej wielkości dywidendę wypłaciła też z zysku za 2002 rok.

"Decyzja o wypłacie dywidendy z zysku za 2002 i 2003 rok wynikała z realizacji zysku na sprzedaży 50 proc. Galerii Mokotów, co do której decyzja zapadła w 2002 roku" - powiedział w czwartek PAP Piotr Kroenke, dyrektor generalny GTC.

Firma w ramach rozwoju na innych rynkach jest w trakcie realizowania projektów deweloperskich w Czechach, na Węgrzech, w Rumunii i w Serbii. Zawiązała też spółkę na Chorwacji i tam jest w trakcie finalizacji zakupu gruntów.

W Polsce GTC realizuje dwa budynki biurowe w pobliżu Galerii Mokotów, a w marcu 2005 roku planuje otwarcie centrum handlowego Galeria Kazimierz w Krakowie.

bEIPVgQJ

Według szacunków Kozłowskiego w 2006 roku po ukończeniu inwestycji w krajach regionu Europy Centralnej i Wschodniej udział Polski w portfelu inwestycji komercyjnych grupy GTC wyniesie około 70 proc. wobec obecnych około 90 proc. (według metrów kwadratowych powierzchni netto do wynajmu).

Przedstawiciele GTC nie podali prognozy wyników firmy.

W 2003 roku Grupa GTC miała 223,65 mln zł przychodów i 114,8 mln zł zysku netto.

W pierwszym półroczu 2004 roku jej przychody spadły do 79,04 mln zł ze 132,3 mln zł rok wcześniej. W tym czasie firma zanotowała też spadek zysku netto do 12,4 mln zł z 110,7 mln zł.

bEIPVgQK

Kozłowski wyjaśnił, że wyniki ubiegłoroczne są wyższe m.in. w związku z uwzględnianiem w nich w całości wyników osiąganych przez Galerię Mokotów, w której w 2003 roku firma zmniejszyła udział do 50 proc. ze 100 proc. W związku z tym Galeria Mokotów nie jest już konsolidowana w sprawozdaniach finansowych grupy.

"Różnica w zysku netto wynika z faktu, że w 2003 roku zaksięgowany został zysk ze sprzedaży udziałów w Galerii Mokotów" - powiedział Kozłowski.

"Dopiero wyniki od trzeciego kwartału będą porównywalne rok do roku, gdyż od trzeciego kwartału 2003 roku przestaliśmy konsolidować Galerię Mokotów w naszych przychodach" - powiedział.

GTC zadebiutował na GPW w maju 2004 roku.

bEIPVgRe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)