Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zyski KGHM mocno w dół. Spółkę czekają poważne zmiany

16
Podziel się:

Oczekiwań nie spełniają m.in. inwestycje prowadzone za granicą.

Zyski KGHM mocno w dół. Spółkę czekają poważne zmiany
(MARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER)
bEIXKZCJ

Aż o 75 proc. spadły zyski ósmego największego procenta miedzi na świecie. KGHM cierpi m.in. przez spadek cen surowca. Oczekiwań nie spełniają także inwestycje prowadzone za granicą.

Po pierwszym półroczu grupa KGHM miała 296 mln zł zysku wobec 1,19 mld zł w tym samym okresie 2015 roku. Złożyła się na to niższa o blisko 1,5 mld zł sprzedaż, która spadła z 10 mld zł do 8,45 mld zł.

Jednym z problemów KGHM jest tania miedź na światowych rynkach. Ceny miedzi na Londyńskiej Giełdzie Metali w pierwszej połowie 2016 roku poruszały się w przedziale
ok. 4 310 - 5 103 dolarów za tonę.

bEIXKZCL

"Początek roku przyniósł kontynuację kolejnej fali spadkowej trwającej od II kwartału 2015 r., w wyniku czego cena miedzi osiągnęła najniższy od 2009 r. poziom 4 310,50 USD/t. Jako główne przyczyny takiej sytuacji można wskazać negatywny sentyment inwestorów do rynków towarowych spowodowany między innymi trwającym spowolnieniem chińskiej gospodarki oraz innymi czynnikami niepewności w gospodarce światowej jak np. referendum w kwestii wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej" - czytamy w sprawozdaniu zarządu z działalności grupy KGHM.

Pod koniec pierwszego półrocza nowy zarząd KGHM zapowiedział rozpoczęcie prac nad aktualizacją strategii, a szczególnie weryfikacją założeń dotyczących Sierra Gorda i KGHM International. Wyniki zostaną zaprezentowane w pierwszym kwartale 2017 roku, przy publikacji wyników za czwarty kwartał.

Zmiany wymusza pogorszenie sytuacji makroekonomicznej na świecie. Zarząd jest też niezadowolony z efektywności spółki KGHM International. Zagraniczne ramię koncernu nie generuje oczekiwanych wcześniej wpływów.

W przypadku Sierra Gorda władze KGHM podkreślają trudności z uzyskaniem jakościowej miedzi. Ma być opracowany program obniżki kosztów, a także przeprowadzone rozmowy o renegocjacji warunków kluczowych kontraktów, m.in. z kooperantami projektu.

bEIXKZCR

KGHM jest największym producentem srebra i ósmym procentem miedzi na świecie, posiadającym dostęp do czwartych pod względem wielkości zasobów miedzi. Spółka działa w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 roku.

bEIXKZDm
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
woj
5 lata temu
To może z Kongo zyski spłyną?
Kriss
5 lata temu
To wina wapaniałych inwestycji byłego prezesa i podatku od KGHM
lis57
5 lata temu
Byłem świadkiem , jak się robi interesy z Peruwiańczykami z ich strony , jak najwięcej wziąć najmiej dając od siebie. A była to współpraca naukowa a więc nie biznesowa
bEIXKZDn
niepokorny813
5 lata temu
Plebanie i kościoły już wszystkie są pokryte miedzia???
Jasio
5 lata temu
To wina złych rządów PiS.