Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wiceprezes Pekao: Bank jest bardzo dobrze przygotowany na II fazę pandemii

0
Podziel się

Warszawa, 05.11.2020 (ISBnews) - Bank Pekao wchodzi w drugą fazę pandemii bardzo dobrze przygotowany, żeby sprostać potencjalnym turbulencjom, które mogą się pojawić, uważa wiceprezes Pekao Tomasz Kubiak. 

Wiceprezes Pekao: Bank jest bardzo dobrze przygotowany na II fazę pandemii
bEiFvqTF

"Bank Pekao wchodzi w drugą fazę pandemii - według mnie - najlepiej przygotowany w sektorze, żeby sprostać potencjalnym turbulencjom, które mogą spotkać sektor bankowy. [...] Wkraczamy w drugą fazę pandemii bardzo dobrze przygotowani, z odpowiednimi buforami zbudowanymi w rachunku zysku i strat, jak i po stronie operacyjnej. Czasy nie będą łatwe, ale wierzymy, że bank jest do tego bardzo dobrze przygotowany również w zakresie przynoszenia stabilnych wyników akcjonariuszom w tych okolicznościach" - powiedział Kubiak podczas wideokonferencji.

"Stworzyliśmy już dodatkowy bufor na potencjalne straty i widać to już w naszych kosztach ryzyka, bo te koszty dodatkowo zawiązane covidowe są na poziomie narastającym ok. 56 pkt bazowych w stosunku do poziomu kredytów. Równolegle nasza pozycja kapitałowa jest unikalna na skalę europejską. Łączny współczynnik kapitałowy jest już na poziomie blisko 19%. Pozycja płynnościowa jest bardzo dobra. [...] Bank Pekao nie ma też istotnej ekspozycji na kredyty we frankach, więc potencjalne kłopoty w tym zakresie będą dotykać nas minimalnie" - dodał.

Kubiak zaznaczył, że bank zawiązał w tym roku blisko 700 mln zł dodatkowych rezerw kredytowych na sytuację pogorszenia profilu ryzyka klientów w związku z pandemią.

bEiFvqTH

"Ta skala odpisów, to skala mniej więcej rocznych odpisów dodatkowych, które robimy. Bez tych odpisów, zysk netto byłby na poziomie wyniku z zeszłego roku" - wskazał Kubiak.

Podkreślił, że bank obserwuje bardzo dobre spłaty kredytów objętych moratoriami kredytowymi.

"95% klientów powraca do regularnych spłat. Na tym etapie nie widzimy żadnych negatywnych tendencji w portfelu kredytowym, ale patrzymy z dużą uwagą na rozwój sytuacji pandmicznej w kraju" - zaznaczył.

Kredyty klientów detalicznych na koniec września 2020 r. wyniosły 78 722,3 mln zł i były wyższe o 3,8% r/r. Kredyty korporacyjne łącznie z nieskarbowymi papierami wartościowymi na koniec września 2020 r. wyniosły 77 523,9 mln zł i były niższe o 1,5% r/r., jednak z widocznym wzrostem notowanym w segmencie średnich przedsiębiorstw (1,7% r/r) oraz rosnącymi istotnie należnościami leasingowymi.

bEiFvqTN

Jak poinformował ISBnews wiceprezes Marcin Gadomski, popyt na kredyty przedsiębiorstw, przede wszystkim inwestycyjne, pozostanie pod presją niepewnego otoczenia zewnętrznego.

"Czwarty kwartał tradycyjnie charakteryzuje się lepszą dynamiką aktywności biznesowej w sektorze bankowym, natomiast w tym roku tempo wzrostu może być uzależnione od rozwoju drugiej fali epidemii" - zaznaczył.

Jak wskazał p.o. prezesa Leszek Skiba, bank będzie nadal optymalizował strukturę sieci oddziałów.

"Będziemy dalej podążać za naszymi klientami. Widzimy duży wzrost użytkowników kanałów zdalnych i będziemy na bieżąco optymalizować strukturę sieci oddziałów. Pozostaje ona jednak ważnym kanałem obsługi i dystrybucji, choć jego rola będzie się zmieniać w zależności od potrzeb klientów. Bank Pekao podjął znaczące kroki w zakresie optymalizacji sieci placówek na przestrzeni realizacji obecnej strategii, redukując ją o blisko 20%, a tylko na przestrzeni ostatniego roku o 10%" - powiedział Skiba.

bEiFvqTO

Bank Pekao zakończył już proces zwolnień grupowych zaplanowanych i uzgodnionych ze związkami zawodowymi do realizacji w 2020 r.

"Na ten moment nie ma dalszych planów redukcji zatrudnienia. Należy jednak pamiętać, że dochodowość sektora pozostaje pod presją i nie wykluczamy dalszej optymalizacji bazy kosztowej w przyszłości" - poinformował Kubiak.

Koszty z działalności operacyjnej z uwzględnieniem składek i wpłat na Bankowy Fundusz Gwarancyjny po 3 kwartałach 2020 r. wyniosły 2 974,1 mln zł i były niższe 4,3% r/r. Koszty z działalności operacyjnej z wyłączeniem kosztów rezerw restrukturyzacyjnych po 3 kwartałach 2020 r. wyniosły 2 502,5 mln zł i były niższe o 3,3% r/r.

Bank Pekao jest częścią grupy PZU - największej grupy finansowej w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku bank obecny jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Aktywa razem banku wyniosły 203,32 mld zł na koniec 2019 r.

bEiFvqUi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)