Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Właściciel Żabki kupi producenta Żołądkowej. Wykłada miliard dolarów

14
Podziel się:

Co łączy popularną wódkę Żołądkową z siecią sklepów Żabką? Niedługo będą miały tego samego właściciela. Fundusz CVC za miliard dolarów chce przejąć brytyjską firmę Stock Spirits.

Właściciel Żabki kupi producenta Żołądkowej. Wykłada miliard dolarów
Fundusz CVC przejmuje brytyjską firmę Stock Spirits (Adobe Stock, rh2010)
bEKWUwlh

Zarejestrowany w Luksemburgu fundusz private equity CVC Capital Partners, do którego należy m.in. sieć sklepów Żabka, ma umowę przejęcia brytyjskiego producenta alkoholi Stock Spirits.

Jak donosi agencja Reuters, fundusz wykłada za akcje Stock Spirits około miliard dolarów. Po kwocie widać, że właściciel Żabki jest mocno zdeterminowany, bo tuż przed ogłoszeniem informacji o planowanym przejęciu producent alkoholi na giełdzie w Londynie był wyceniany około 30 proc. niżej.

bEKWUwlj

Media zauważają, że wyceny brytyjskich spółek są sporo niższe niż np. amerykańskich, co zachęca inwestorów do tego typu transakcji.

Zobacz także: Polski Ład. Premier złożył nową propozycję przedsiębiorcom. "Poprzemy reformę tylko pod takimi warunkami"

Grupa Stock Spirits ma w swoim portfolio ponad 70 marek. W tym są: Żołądkowa Gorzka, Stock Prestige, Lubelska czy Amundsen.

bEKWUwlp

Choć Stock Spirits to firma brytyjska, 57 proc. sprzedaży realizuje w Polsce. Pozostałe główne rynki to Czechy i Włochy. Jedna z fabryk znajduje się w Lublinie. W naszym kraju spółka zatrudnia około 685 pracowników.

W 2020 roku Stock Spirits miał około 30 proc. udziału w polskim rynku. Wygenerował sprzedaż na poziomie 194 mln euro. Zysk operacyjny EBITDA wyniósł prawie 50 mln euro.

"Stock Spirits czerpie korzyści z portfolio uznanych marek handlujących w kluczowych segmentach rynku i silnych osiągnięć w zakresie innowacji produktowych" - napisano w oświadczeniu obu stron transakcji.

bEKWUwlq

Reuters zauważa, że dla CVC transakcja jest kolejną skoncentrowaną na Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie jest wieloletnim inwestorem. Od momentu założenia w 1981 roku fundusze inwestują w firmy od szwajcarskiego luksusowego zegarmistrza Breitlinga po wyścigi samochodowe Formuły 1, a ostatnio także w czołową hiszpańską ligę piłkarską.

Na całym świecie fundusze CVC zarządzają aktywami o wartości około 115 miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKWUwlK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
Ryszard
2 miesiące temu
Wódka to nie "syf" i nie "trucizna". Wystarczy poczytać jak Polacy głosują i od razu Rodzina ma się lepiej. Ile flaszek to demokracja ?
Ryszard
2 miesiące temu
Dobre prognozy. Emerytów coraz więcej to fundusz zarobi.
Jerzy Baniak
2 miesiące temu
A co będzie z prezesem Sypkiem?
bEKWUwlL
Deringer
2 miesiące temu
Ale do kogo należy ten fundusz????
Wolny
2 miesiące temu
Żołądkową piją w większości Panowie emeryci i to w dodatku na balkonie albo w piwnicy, tak, aby żona nie widziała. Już niedługo to pokolenie zamknie oczy i niewypał z interesu.