Notowania

giełda
20.02.2020 09:27

Wskaźnik dobrobytu spadł najmocniej od 11 lat. "Rynek pracownika traci na sile"

Wskaźnik Dobrobytu odnotował w lutym wyraźny spadek wartości. Ostatni raz taki mocny zjazd w statystykach był ponad dekadę temu. Ekonomiści zwracają uwagę na pogorszenie sytuacji na rynku pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wskaźnik dobrobytu wysyła rządowi niepokojące sygnały. (Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) od lat wylicza tzw. Wskaźnik Dobrobytu. Ma on odzwierciedlać ekonomiczną kondycję polskiego społeczeństwa. Najnowsze wyliczenia mogą budzić niepokój.

W lutym wartość wskaźnika spadła o 3,6 pkt (porównując ze styczniem) i wyniosła 97,7 pkt.

"Tak głęboki jednorazowy spadek wskaźnika odnotowano po raz ostatni 11 lat temu, w lutym 2009 roku, kiedy to polska gospodarka w efekcie światowego kryzysu rozwijała się w tempie 1,5 proc, w skali roku, przedsiębiorstwa redukowały zatrudnienie a realne wynagrodzenia utrzymywały swą siłę nabywczą dzięki spadającej inflacji" - czytamy w raporcie BIEC.

Balcerowicz: koniunktura się kończy, zrównoważony budżet to kpina

Według analityków zaangażowanych w przygotowywanie tych statystyk, pojawił się wyraźny sygnał, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach, wyraźnie traci na sile.

Wskazują, że choć wzrost gospodarczy jest blisko dwukrotnie wyższy niż dekadę temu, nadzwyczajna skala wzrostu cen uszczupla realne dochody gospodarstw domowych, zarówno tych pochodzących z pracy, jak i tych uzyskiwanych ze świadczeń społecznych.

Jednocześnie przedsiębiorstwa ograniczyły kreację nowych miejsc pracy, co w konsekwencji spowodowało, że roczna dynamika zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających powyżej 50 pracowników spadła z około 2,7 proc. w roku ubiegłym do 1,1 proc. w styczniu tego roku.

"To wyraźny sygnał dla poszukujących pracy, że rynek pracownika, który dominował w ostatnich latach wyraźnie traci na sile. Oznacza to, że coraz trudniej będzie znaleźć pracę czy zmienić dotychczasową. Trudniej będzie również negocjować z pracodawcą podwyżki wynagrodzeń" - ostrzegają eksperci BIEC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, giełda na żywo, wskaźnik dobrobytu, biec, gospodarka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-02-2020

jarekRynek patoli Pis rośnie, jeszcze nigdy nie było tak dobrze nierobom i złodziejom.

20-02-2020

alkakasa odłożona za poprzedników już się konczy a teraz bedzie tylko ciekawiej a zawdzięczamy to zaślepionym wyborcom pis.... idziemy na zenka

20-02-2020

aaaa jak ma być dobrze jak dojna zmiana pińcet + ciągnie wszystko dopóki ten nieudaczny rząd będzie przy władzy to będzie coraz gorzej

Rozwiń komentarze (606)