Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 47,6 pkt w lutym

1
Podziel się:

Warszawa, 01.03.2019 (ISBnews) - Indeks Menadżerów Zakupów Markit PMI polskiego sektora przemysłowego spadł do 47,6 pkt w lutym 2019 r. z 48,2 pkt zanotowanych przed miesiącem, poinformowała firma Markit, specjalistyczny dostawca badań gospodarczych. PMI wyniósł poniżej 50 pkt czwarty miesiąc z rzędu, podkreślił Markit. 

Wskaźnik PMI dla Polski spadł m/m do 47,6 pkt w lutym

Konsensus rynkowy wynosił 48,2 pkt.

"W lutym PMI zarejestrował wartość poniżej neutralnego progu 50 czwarty miesiąc z rzędu (obecna sekwencja negatywnych odczytów jest dłuższa niż ostatni okres nieprzerwanego kurczenia się polskiego przemysłu odnotowany w trzecim kwartale 2014). Wskaźnik spadł ze styczniowego poziomu 48,2 i wyniósł 47,6. Najnowszy odczyt razem z grudniowym to dwa najsłabsze odczyty zarejestrowane na przestrzeni ostatnich 70 miesięcy"- czytamy w komunikacie.

Według najnowszych danych PMI, lutowe osłabienie warunków gospodarczych wynikało przede wszystkim z kolejnego spadku liczby nowych zamówień.

"W lutym warunki gospodarcze w polskim sektorze przemysłowym ponownie się pogorszyły. Główny Wskaźnik PMI spadł siódmy raz w ciągu ośmiu miesięcy i zarejestrował najsłabszy wynik od 68 miesięcy (taki sam jak w grudniu). Najnowszy odczyt sugeruje, że polscy producenci borykają się ze słabnącym popytem zarówno na rynku krajowym jak i eksportowym (szczególnie z Niemiec). Mimo że produkcja znów spadła w najszybszym tempie od niemal dekady, zapasy wyrobów gotowych skumulowały się najszybciej od 20 lat, wskazując na nadwyżkę mocy przerobowych w sektorze. W związku z dalszym spadkiem nowych zamówień producenci byli pesymistycznie nastawieni względem przyszłości. W efekcie Wskaźnik Przyszłej Produkcji zarejestrował drugi najsłabszy wynik od ponad sześciu lat" - skomentował dyrektor IHM Markit Trevor Balchin, cytowany w komunikacie.

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
rudy
5 lata temu
A gospodarka hula