Notowania

Wyniki PKN Orlen. Rośnie sprzedaż, ale zysk spada

Orlen tradycyjnie rozpoczyna sezon publikacji wyników finansowych za czwarty kwartał. Spółka pochwaliła się wzrostem sprzedaży o prawie 5 mld zł. Jednocześnie zyski w rok spadły o blisko połowę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)
Orlen jako jedna z pierwszych spółek podsumowała wyniki za 2018 rok. (Fot: PKN Orlen)

Kontrolowany przez państwo PKN Orlen od października do grudnia odnotował 804 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To oznacza znaczący spadek wyników w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, gdy spółka zarobiła na czysto prawie 1,6 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 1,2 mld zł wobec prawie 2 mld zł zysku rok wcześniej.

Zyski mocno spadły, choć sprzedaż koncernu zdecydowanie rośnie. Przychody na poziomie całej grupy wzrosły o niecałe 5 mld zł do 29,4 mld zł.

Choć na publikację całorocznego, obszernego raportu finansowego zarząd PKN Orlen ma jeszcze czas, znamy już bilans głównych pozycji finansowych. W całym 2018 roku spółka miała 5,46 mld zł zysku netto w porównaniu z 6,65 mld zł rok wcześniej.

Podobnie jak w porównaniu kwartalnych statystyk, również na poziomie całego roku wzrosła sprzedaż p z 95,36 do 109,7 mld zł.

- Osiągnęliśmy dobre wyniki działając w bardzo wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, czego przykładem był średnioroczny wzrost cen ropy naftowej o ponad 30 proc. Osiągnięte rezultaty pokazują jak istotne są konsekwencja w działaniu i skuteczne zarządzanie na różnych szczeblach organizacji. To, z czego jesteśmy jednak szczególnie dumni, to fakt, że w tym czasie podjęliśmy szereg niezwykle istotnych decyzji biznesowych, które w długiej perspektywie będą wzmacniać pozycję koncernu na konkurencyjnym rynku, a także pozytywnie wpłyną na rozwój polskiej gospodarki - komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

Szef paliwowego koncernu podkreśla, że do najbardziej strategicznych decyzji należało rozpoczęcie procesu fuzji z Grupą Lotos oraz wdrożenie Programu Rozwoju Petrochemii.

Na koniec roku zadłużenie netto PKN Orlen wynosiło 5,6 mld zł, natomiast dźwignia finansowa utrzymywała się - jak podkreśla zarząd - na bezpiecznym poziomie 15,7 proc.

Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: farmacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo, paliwa, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-01-2019

YaroDobra ZMIANA , zjadła zyski na PREMIE bo one im sie po prostu należały

24-01-2019

" praca, pokora, umiar "to mały pikuś " wszechmogący " Obajtek załatwiał nie takie sprawy w końcu kolesie z rad nadzorczych muszą odbić sobie osiem chudych lat. Potrzeby … Czytaj całość

24-01-2019

TomekPiS koszty rosną w Orlenie

Rozwiń komentarze (22)