Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Wyniki PKN Orlen. Rośnie sprzedaż, ale zysk spada

22
Podziel się:

Orlen tradycyjnie rozpoczyna sezon publikacji wyników finansowych za czwarty kwartał. Spółka pochwaliła się wzrostem sprzedaży o prawie 5 mld zł. Jednocześnie zyski w rok spadły o blisko połowę.

Orlen jako jedna z pierwszych spółek podsumowała wyniki za 2018 rok.
Orlen jako jedna z pierwszych spółek podsumowała wyniki za 2018 rok. (Materiały prasowe, PKN Orlen)

Kontrolowany przez państwo PKN Orlen od października do grudnia odnotował 804 mln zł zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To oznacza znaczący spadek wyników w porównaniu z analogicznym okresem 2017 roku, gdy spółka zarobiła na czysto prawie 1,6 mld zł. Zysk operacyjny wyniósł 1,2 mld zł wobec prawie 2 mld zł zysku rok wcześniej.

Zyski mocno spadły, choć sprzedaż koncernu zdecydowanie rośnie. Przychody na poziomie całej grupy wzrosły o niecałe 5 mld zł do 29,4 mld zł.

Choć na publikację całorocznego, obszernego raportu finansowego zarząd PKN Orlen ma jeszcze czas, znamy już bilans głównych pozycji finansowych. W całym 2018 roku spółka miała 5,46 mld zł zysku netto w porównaniu z 6,65 mld zł rok wcześniej.

Podobnie jak w porównaniu kwartalnych statystyk, również na poziomie całego roku wzrosła sprzedaż p z 95,36 do 109,7 mld zł.

- Osiągnęliśmy dobre wyniki działając w bardzo wymagającym otoczeniu makroekonomicznym, czego przykładem był średnioroczny wzrost cen ropy naftowej o ponad 30 proc. Osiągnięte rezultaty pokazują jak istotne są konsekwencja w działaniu i skuteczne zarządzanie na różnych szczeblach organizacji. To, z czego jesteśmy jednak szczególnie dumni, to fakt, że w tym czasie podjęliśmy szereg niezwykle istotnych decyzji biznesowych, które w długiej perspektywie będą wzmacniać pozycję koncernu na konkurencyjnym rynku, a także pozytywnie wpłyną na rozwój polskiej gospodarki - komentuje Daniel Obajtek, prezes Orlenu.

Zobacz także: Orlen wprowadza polskie produkty nie tylko na polskie stacje

Szef paliwowego koncernu podkreśla, że do najbardziej strategicznych decyzji należało rozpoczęcie procesu fuzji z Grupą Lotos oraz wdrożenie Programu Rozwoju Petrochemii.

Na koniec roku zadłużenie netto PKN Orlen wynosiło 5,6 mld zł, natomiast dźwignia finansowa utrzymywała się - jak podkreśla zarząd - na bezpiecznym poziomie 15,7 proc.

Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(22)
9[pou
5 lata temu
Paliwo to dolna strefa stanów średnich , nawet gazety normalnej kupić nie można centralnie ekspozycję zajmują pisma - ProPis. Świetna metoda na zniechęcenie klientów. Brakuje tylko informacji - " Tylko dla członków .........".
Marcin
5 lata temu
Tak się dzieje jak Zwalnia się menadżerów z pasja i wizja nastawionych ma wynik.a zatrudnia się ludzi z partii co przyszło na ciepłe posadki.... zrobili sobie folwark w firmie i mówią róbcie swoje robicie to dobrze. Nie tak powinno być.
darek
5 lata temu
PiS czego się nie dotknie to wszystko zniszczy.
Lol
5 lata temu
PO przyjdxie i orlen befxie przynosil straty!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Kazik
5 lata temu
Jak nie bylo tej nadwyzki za PO to byl spokoj nie bylo problemu tetaz jest wyrwana kada mafi psliwowej to zle bo pis ja dysponuje a kysz
...
Następna strona