Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
technologie
11.05.2020 12:32

Zagórski: Chcemy, żeby aukcja na sieć 5G odbyła się w tym roku

Pomimo zawieszenia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, rząd chce, żeby aukcja na sieć 5G odbyła się w tym roku, poinformował minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Jeśli chodzi o sieć 5G, w dalszym ciągu aktualny jest plan budowy sieci w taki sposób, żeby sieć 5G była komercyjnie uruchomiona w tym roku. [...] Chcemy, żeby aukcja została przeprowadzona i żeby odbyła się w tym roku. Tutaj, oczywiście, zasadniczą rolę pełni prezes UKE. I jednocześnie mamy nadzieję, że niezależnie od tego działania operatorów już podejmowane będą powodowały, że ta sieć będzie dostępna w większości obszaru Polski" - powiedział Zagórski podczas wideokonferencji.

Podkreślił, że niezależnie od aukcji, która jest w tej chwili zawieszona, "a która będzie przeprowadzona na tzw. pasmo C" operatorzy wykorzystują dostępne dla nich częstotliwości i uruchamiają etapowo telefonię 5G.

"Należy się spodziewać, że sieć 5G będzie stopniowo uruchamiana po pierwsze, przez wszystkich operatorów, a po drugie, stopniowo w kolejnych miastach, w kolejnych obszarach Polski" - wskazał minister.

Przypomniał, że plan zakłada, iż do 2025 r. we wszystkich dużych miastach UE i wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych będzie dostępna sieć 5G.

"Mamy ambicje - nie tylko Polska - żeby ten plan był znacznie przyspieszony" - podsumował Zagórski.

W końcu kwietnia br. Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że rząd zdecydował o wprowadzeniu przepisów pozwalających na unieważnienie obecnego postępowania aukcyjnego na częstotliwości przeznaczone na potrzeby technologii 5G. Jak wówczas podkreślał resort, ogłoszenie zawieszenia aukcji przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) nastąpiło 16 kwietnia 2020 r. - z datą obowiązywania od 31 marca br. - mimo, że we wskazanym okresie były udzielane odpowiedzi na pytania, a nawet została złożona wstępna oferta, podważa jej status prawny.

Według procedowanej obecnie w parlamencie nowelizacji ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, obecna kadencja prezesa UKE zostanie skrócona - zakończy się 14 dni po wejściu w życie ustawy.

Tagi: technologie, media, telekomunikacja, giełda, wiadomości, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-05-2020

taka prawda"Pomimo zawieszenia aukcji na rezerwacje częstotliwości z pasma 3,6 GHz, rząd chce, żeby aukcja na sieć 5G odbyła się w tym roku, poinformował … Czytaj całość

11-05-2020

AaaDo tej pory myślałam że chcą nas wykorzystać ale okazuje się że PIS chce nas po prostu zabić 5G

Rozwiń komentarze (2)