Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Frączyk
Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Zaskakujące wyniki KGHM. Najwyższy zysk od dziesięciu kwartałów

9
Podziel się:

Słabszy złoty cieszy eksporterów. Z KGHM na czele. Co prawda jednocześnie wpłynął na wzrost wartości zadłużenia spółki, ale per saldo się opłaciło. Zysk netto był najwyższy od pierwszego kwartału 2017.

Kopalnia Sierra Gorda wymaga jeszcze dofinansowywania. Ale tylko po to, żeby spłacać dług na rzecz KGHM
Kopalnia Sierra Gorda wymaga jeszcze dofinansowywania. Ale tylko po to, żeby spłacać dług na rzecz KGHM (Shutterstock.com)
bECgilTp

695 mln zł na czysto zarobiła grupa KGHM w trzecim kwartale w porównaniu do 363 mln zł w analogicznym okresie ubiegłego roku. Średnia oczekiwań analityków ankietowanych przez PAP to 468 mln zł, można więc mówić o sporym pozytywnym zaskoczeniu.

W historii spółki zdarzały się nawet zyski powyżej 3 mld zł w kwartale, ale to było w czasach, gdy cena miedzi na światowych rynkach przekraczała poziom nawet 8 tys. dol. za tonę. Obecnie jest to nieco ponad 5,8 tys. dol.

Wynik trzeciego kwartału 2019 jest najlepszy od pierwszego kwartału 2017. Tamten wystąpił jednak po gigantycznej stracie w końcówce roku 2016.

bECgilTr

Zobacz też: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

Na poziomie EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację) grupa KGHM zarobiła w trzecim kwartale 1,38 mld zł w porównaniu do 1,23 mld zł rok wcześniej. Przychody wzrosły do 5,64 mld zł z 5,36 mld zł rok temu.

Wynik jest bardzo dobry, a jednak nie przekonał giełdy. Ta przecenia w czwartek akcje KGHM o 1,7 proc.

bECgilTx

Dlaczego? Spółka jako przyczynę tak dobrych wyników podaje m.in. efekt różnic kursowych. Złoty osłabił się w trzecim kwartale względem dolara o 7,4 proc. Jednocześnie spadał kurs miedzi, ale tylko o około 5 proc. W rezultacie efekt dla przychodów był pozytywny.

Kłopot w tym, że w czwartym kwartale złoty już się umacnia o 3,3 proc. Efekt w końcówce roku będzie odwrotny do tego w kwartale drugim.

bECgilTy

Negatywnie spadek kursu wpływa na wartości złotowej nominowanego w dolarze długu spółki. Od czerwca do września przez osłabienie złotego dług grupy KGHM wzrósł o 452 mln zł. W amerykańskiej walucie polska spółka ma kredyt na 450 mln dol. Służył głównie do inwestycji w chilijską kopalnię Sierra Gorda.

Sierra Gorda na mniejszym minusie

Chilijska kopalnia w trzecim kwartale miała stratę netto 144 mln zł, prawie identyczną jak rok temu. EBITDA jednak poszła w górę do 173 mln zł z 151 mln zł rok wcześniej.

Bardzo podobny wzrost EBITDA odnotowała kontrolowana przez KGHM kanadyjska spółka KGHM International. Obie spłacają jednak bardzo duże kwoty pożyczone m.in. przez KGHM, więc na poziomie wyniku netto wychodzą regularnie na minus - zyski operacyjne są, ale trzeba wysupłać środki na spłatę kredytów. W trzecim kwartale KGHM musiał dokapitalizować kopalnię Sierra Gorda kwotą 103 mln zł, żeby ta była w stanie regulować zobowiązania względem spółki matki.

bECgilTz

Koszt produkcji miedzi jest nadal najniższy w polskich kopalniach KGHM. Jeśli nie uwzględnić podatku od kopalin, to w ciągu dziewięciu miesięcy roku wynosił 2,71 tys. dol. za tonę. Dodatkowe 1,06 tys. dol. dodaje właśnie ten podatek. Od lipca zresztą obniżony o 15 proc., dzięki nowelizacji ustawy.

Koszt produkcji w Kanadzie to 3,95 tys. dol. za tonę, a w Chile - 3,06 tys. dol. Przy cenie rynkowej powyżej 5,8 tys. dol. różnica między kosztem a ceną pozwala grupie KGHM na bezpieczne poziomy zysków z działalności.

Oprócz kwestii kosztów produkcji i kursów walutowych jako przyczyny poprawy wyników spółka wskazuje jeszcze na ograniczenie kosztów zapasów. Te spadły w Polsce o 13 proc. w trzecim kwartale, jeśli chodzi o koncentrat miedzi w hutach.

bECgilTA

Produkcja miedzi wyraźnie wzrosła tylko w kanadyjskim KGHM International - z 18 do 22 tys. ton. Znacząco poprawił się uzysk metali szlachetnych z rudy zarówno w Kanadzie, jak i Chile. Mocno spadła produkcja srebra w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECgilTS
giełda
wiadomości
KOMENTARZE
(9)
kkk
4 tyg. temu
sory, artykuł z przed 2 lat.. a promowany jak nowy, ktoś mógłby to aktualizować..
kkk
4 tyg. temu
jakie brednie, po ile jest miedź? 9 tys a przed chwilą było po 10 tys. Ten kto pisał artykuł mówi o 5,8 tys ??? Cena surowców razy dwa (srebro też) więc jeśli zysk nie zwiększył się x2 to znaczy że przejedli resztę i faktycznie mają gorszą efektywność niż wcześniej.
Janek
10 miesięcy temu
zaraz dostaną polecenie z ciemnogrodzkiej by ratować jakąś rządową kopalnie wyngla albo budowe szpitala covidowego albo zasilenia kaską tv i bedzie po zysku.
bECgilTT
brawo pis
2 lata temu
brawo pis
eeee
2 lata temu
jak tam panie premierze spółki państwowe szorują po dnie swej wartości tracą a pan co tylko uśmieszek i to krzywy