Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek miedziowy nie w smak Stanom. Kongresmeni piszą do Morawieckiego

59
Podziel się:

Skoro USA są gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed atakiem ze strony Rosji, to należą im się szczególne przywileje. A działający w naszym kraju podatek miedziowy jest dla amerykańskich inwestorów za wysoki - pisze dwóch senatorów w liście do polskiego premiera.

Amerykańscy kongresmeni piszą do Mateusza Morawieckiego
Amerykańscy kongresmeni piszą do Mateusza Morawieckiego (East News, LUKASZ SOLSKI/East News)
bEEnCDHF

Do treści listu dotarła "Rzeczpospolita". Napisali go Neal P. Dunn i Joe Wilson. Senatorowie podkreślają w piśmie, że podatek miedziowy, który płaci tylko KGHM, jest unikalny w przemyśle wydobywczym.

Kongresmeni punktują, że zwiększył on poprzednią efektywną stawkę podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi z 38,5 do 89 proc. i przedłużył okres zwrotu o 11 lat.

Jak tłumaczą, opodatkowanie wydobycia złagodziły nawet takie kraje, jak Chiny, Mali, Peru i Sierra Leone - wszystko po to, by zracjonalizować daniny i zachęcić inwestorów do lokowania tam kapitału. W Polsce jednak nic takiego nie ma miejsca.

bEEnCDHH
Zobacz także: Obejrzyj też: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

"Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali, przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa" - piszą senatorowie.

"Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki" - dodają w liście, wysłanym do premiera Morawieckiego na oficjalnym papierze amerykańskiego Kongresu.

bEEnCDHN

KGHM Polska Miedź ma szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.

Podatek miedziowy został nałożony na KGHM w 2012 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEEnCDIi
KOMENTARZE
(59)
Lo345
2 lata temu
Traktują nas jak Afrykę. Niech się gonią.
CCi
2 lata temu
Polski Naiwny i Glupi Rzadu Pisu , Pozwala Okradac Polske i Polakow , przez Zachlanne Rezimy Amerykansko-Zydoskie Faryzeuszy !!!
Anka
2 lata temu
A niech spadają na drzewo
bEEnCDIj
Jass
2 lata temu
co oni tak się POlską martwią? cóż za cynizm, chcą zbudować nową kopalnie i mieć większe zyski. Bezczelni.
Kcin
2 lata temu
Zaprosili do siebie złodzieja i się dziwią ze chce krasc
...
Następna strona