Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
21.11.2019 07:24

Podatek miedziowy nie w smak Stanom. Kongresmeni piszą do Morawieckiego

Skoro USA są gwarantem polskiego bezpieczeństwa przed atakiem ze strony Rosji, to należą im się szczególne przywileje. A działający w naszym kraju podatek miedziowy jest dla amerykańskich inwestorów za wysoki - pisze dwóch senatorów w liście do polskiego premiera.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Amerykańscy kongresmeni piszą do Mateusza Morawieckiego (Fot: LUKASZ SOLSKI/East News)

Do treści listu dotarła "Rzeczpospolita". Napisali go Neal P. Dunn i Joe Wilson. Senatorowie podkreślają w piśmie, że podatek miedziowy, który płaci tylko KGHM, jest unikalny w przemyśle wydobywczym.

Kongresmeni punktują, że zwiększył on poprzednią efektywną stawkę podatku od wartości dodanej dla nowych inwestycji wydobycia miedzi z 38,5 do 89 proc. i przedłużył okres zwrotu o 11 lat.

Jak tłumaczą, opodatkowanie wydobycia złagodziły nawet takie kraje, jak Chiny, Mali, Peru i Sierra Leone - wszystko po to, by zracjonalizować daniny i zachęcić inwestorów do lokowania tam kapitału. W Polsce jednak nic takiego nie ma miejsca.

Obejrzyj też: KGHM i PGE będą współpracować przy projektach fotowoltaicznych

"Zależy nam na tym, aby Polska, która na chwilę obecną posiada tylko jedną znaczącą kopalnię metali, przyjęła zrównoważony, odpowiedzialny i korzystny dla rozwoju przemysłu wydobycia miedzi, nowoczesny system opodatkowania górnictwa" - piszą senatorowie.

"Wierzymy, że usunięcie barier dla amerykańskich inwestycji w Polsce pomoże uwolnić ogromny potencjał polskiej gospodarki" - dodają w liście, wysłanym do premiera Morawieckiego na oficjalnym papierze amerykańskiego Kongresu.

KGHM Polska Miedź ma szerokie portfolio projektów eksploracyjnych, rozwojowych i produkcyjnych w Polsce, Niemczech, Kanadzie, Chile i USA. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 1997 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 20,53 mld zł w 2018 r.

Podatek miedziowy został nałożony na KGHM w 2012 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, kghm, podatek miedziowy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2019

RomanAmerykanie chcą położyć łape na naszych złożach czy przejąć KGHM? A miało byc bez wyprzedawania polskiego majątku.

21-11-2019

ObywatelUSA traktuję Polskę jak kraje Ameryki łacińskiej gdzie USA skolonizowali zasoby tych państw poukładały kacyków na świeczniku i drenowały te kraje.

21-11-2019

xdPolska nie powinna ulegać naciskom kogokolwiek. Amerykańscy inwestorzy jak im się nie podoba to niech inwestują swoje zielone dolary w działki na … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (59)