Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Zima nie zaskoczyła KGHM. Sprzedał w styczniu prawie 60 tys. ton soli drogowej

7
Podziel się

KGHM kojarzony jest głównie z wydobyciem miedzi, ale przy okazji ma dostęp do pokładów soli. Wykorzystywana jest m.in. przez drogowców w kraju i za granicą. Mowa o dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy ton.

Zima nie zaskoczyła KGHM. Sprzedał w styczniu prawie 60 tys. ton soli drogowej
KGHM ma swój udział w walce drogowców ze śniegiem na drogach. (pixnio)
bDSxLKER

W tym roku zima daje się we znaki kierowcom i kilka razy można było wypowiedzieć słynne słowa "zima zaskoczyła drogowców". Do utrzymania przejezdnych dróg i dla bezpieczeństwa pieszych istotna jest sól. Duże zapasy jej ma kojarzony bardziej z miedzią lub srebrem państwowy KGHM.

Metraco - spółka zależna KGHM Polska Miedź - informuje, że w styczniu sprzedała 57 tys. ton soli drogowej. Część została w kraju, a reszta trafiła za granicę.

bDSxLKET

Mroźna i śnieżna zima spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na sól do posypywania jezdni i chodników - wskazuje rzeczniczka KGHM Polska Miedź Sylwia Jurgiel.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Ze statystyk wynika, że w 2020 roku KGHM sprzedał w sumie 150 tys. ton soli, w tym 60 tys. innej niż drogowej.

bDSxLKEZ

Sól wydobywana jest od 1991 roku w Zakładzie Górniczym Polkowice Sieroszowice z pokładów zalegających nad złożami rud miedzi. Pozyskiwana jest przy wykorzystaniu jedynego w Polsce kombajnu solnego, a następnie dostarczana do podziemnego zakładu przeróbki.

Podziemny skład pozwala na magazynowanie do 70 tys. ton soli.

Sól drogowa sprzedawana jest przez KGHM Metraco do Niemiec, Austrii, Czech i na Słowację. W Polsce, głównymi odbiorcami są oddziały GDDKiA, a także firmy zajmujące się utrzymaniem przejezdności dróg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSxLKFu
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
ad vocem
2 miesiące temu
Znam takiego jednego, który chciał oddać KGHM w obce łapy za czapkę śliwek robaczywek.Obecnie to samo następny nawiedzony chce zrobić z naszymi złożami węgla kamiennego.
olkokok
2 miesiące temu
Przecież zima co rok zaskakuje drogowców. Jest to już norma
Zico
2 miesiące temu
W końcu możemy być dumni z KGHM. Od kiedy zmieniła się władza, nareszcie ta firma świetnie prosperuje. Mam nadzieje,ze to stała tendencja.
bDSxLKFv
Apollo
2 miesiące temu
Dobrze,ze na soli zarabia polska firma. Sprzedane tyle ton surowca robi wrażenie.
Orwell
2 miesiące temu
Kghm świetnie prosperuje. Widać,ze dobry zarząd wyciska z tej firmy maximum. I dobrze! W końcu to spółka Skarbu Państwa ... wszyscy na tym zyskamy.