Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|

Zima nie zaskoczyła KGHM. Sprzedał w styczniu prawie 60 tys. ton soli drogowej

7
Podziel się:

KGHM kojarzony jest głównie z wydobyciem miedzi, ale przy okazji ma dostęp do pokładów soli. Wykorzystywana jest m.in. przez drogowców w kraju i za granicą. Mowa o dziesiątkach, a nawet setkach tysięcy ton.

Zima nie zaskoczyła KGHM. Sprzedał w styczniu prawie 60 tys. ton soli drogowej
KGHM ma swój udział w walce drogowców ze śniegiem na drogach. (pixnio)

W tym roku zima daje się we znaki kierowcom i kilka razy można było wypowiedzieć słynne słowa "zima zaskoczyła drogowców". Do utrzymania przejezdnych dróg i dla bezpieczeństwa pieszych istotna jest sól. Duże zapasy jej ma kojarzony bardziej z miedzią lub srebrem państwowy KGHM.

Metraco - spółka zależna KGHM Polska Miedź - informuje, że w styczniu sprzedała 57 tys. ton soli drogowej. Część została w kraju, a reszta trafiła za granicę.

Mroźna i śnieżna zima spowodowała gwałtowny wzrost zapotrzebowania na sól do posypywania jezdni i chodników - wskazuje rzeczniczka KGHM Polska Miedź Sylwia Jurgiel.

Zobacz także: Znana sieć restauracji na krawędzi. "Kilka tygodni"

Ze statystyk wynika, że w 2020 roku KGHM sprzedał w sumie 150 tys. ton soli, w tym 60 tys. innej niż drogowej.

Sól wydobywana jest od 1991 roku w Zakładzie Górniczym Polkowice Sieroszowice z pokładów zalegających nad złożami rud miedzi. Pozyskiwana jest przy wykorzystaniu jedynego w Polsce kombajnu solnego, a następnie dostarczana do podziemnego zakładu przeróbki.

Podziemny skład pozwala na magazynowanie do 70 tys. ton soli.

Sól drogowa sprzedawana jest przez KGHM Metraco do Niemiec, Austrii, Czech i na Słowację. W Polsce, głównymi odbiorcami są oddziały GDDKiA, a także firmy zajmujące się utrzymaniem przejezdności dróg.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
giełda
wiadomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(7)
Zico
rok temu
W końcu możemy być dumni z KGHM. Od kiedy zmieniła się władza, nareszcie ta firma świetnie prosperuje. Mam nadzieje,ze to stała tendencja.
Apollo
rok temu
Dobrze,ze na soli zarabia polska firma. Sprzedane tyle ton surowca robi wrażenie.
Hektor
rok temu
Każdy artykuł, który widze w internecie to czytam o kolejnym sukcesie KGHM. Widać,ze spółka jest dobrze zarządzana i w końcu działa na pełnych obrotach.
Orwell
rok temu
Kghm świetnie prosperuje. Widać,ze dobry zarząd wyciska z tej firmy maximum. I dobrze! W końcu to spółka Skarbu Państwa ... wszyscy na tym zyskamy.
DDH
rok temu
Brawo? Dobrze,ze KGHM nie zamyka się na inne złoża. Jak widać, przy obecnej zimie na soli również można dużo zarobić. Budżet państwa na pewno to odczuje. Tak trzymać.