Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Zmiany w prawie. Więcej władzy w ręce rad nadzorczych

4
Podziel się:

Wzmocnienie rad nadzorczych w spółkach kapitałowych oraz wprowadzenie prawa holdingowego - to niektóre rozwiązania, jakie znalazły się w przyjętym we wtorek przez rząd projekcie zmieniającym kodeks spółek handlowych.

Zmiany w prawie. Więcej władzy w ręce rad nadzorczych
Zmiany w prawie. Więcej władzy w ręce rad nadzorczych. (Adobe Stock)

Rząd przyjął projekt zmieniający kodeks spółek handlowych. Projekt został złożony przez ministra aktywów państwowych.

Do polskiego ustawodawstwa wprowadzone zostanie tzw. prawo holdingowe, inaczej prawo koncernowe. Będzie ono regulować relacje pomiędzy spółką dominującą i jej spółkami zależnymi.

Chodzi m.in. o odpowiedzialność za obniżenie wartości udziału albo akcji spółki powstałe w sytuacji, gdy spółka zależna stosowała się do poleceń spółki dominującej.

Zobacz także: Zwyzywał ministra, zdania nie zmienia. "Wyciera sobie twarz 200 mln zł"

W projekcie uregulowano też odpowiedzialność odszkodowawczą spółki dominującej względem wierzycieli spółki zależnej. Dotyczy ona sytuacji, w której szkoda powstała w wyniku stosowania się przez spółkę-córkę do polecenia spółki-matki.

Jak wyjaśnia Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, nowe prawo ma w tym przypadku uwzględniać interes wierzycieli oraz drobnych akcjonariuszy, zwłaszcza spółki zależnej.

Więcej władzy dla rad nadzorczych

W projekcie wzmocniono nadzór realizowany przez właścicieli oraz rady nadzorcze w spółkach kapitałowych. Chodzi m.in. o wyposażenie ich w możliwość samodzielnego (tzn. bez udziału zarządu) wyboru i zatrudnienia zewnętrznego doradcy.

Projekt wprowadza też tzw. zasadę biznesowej oceny sytuacji. Zasada ta wyłącza odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce przez decyzje organów, które okażą się błędne, "o ile były one podejmowane w granicach uzasadnionego ryzyka biznesowego w oparciu o adekwatne do okoliczności informacje".

Zdaniem autorów projektu, "dzięki temu członkowie organu, którzy starannie i lojalnie wykonywali swoje obowiązki, i którzy zdecydowali się na podjęcie przez spółkę ryzyka, zyskają ochronę, na wypadek, gdyby ex post okazało się, że decyzja była nietrafna i doprowadziła do wyrządzenia spółce szkody".

Nowe rozwiązania wejdą w życie po sześciu miesiącach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem dwóch przepisów, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2022 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
miras
rok temu
czyli po pisowsku, ustawić kuzyna po zawodówce na fotelu prezesa, dac mu 5 milionów pensji, spółkę rozkraść i zniszczyć a na koniec prezesowi 20 mln odprawy. I tak po kolei. A i TVP powiedzieć, że jest rekordowy zysk xD
Andrzej
rok temu
Rodzina,ach rodzina.
Kołchoźnik
rok temu
Cała władza w ręce Rad.
komuna
rok temu
Reformowanie wg pis: Krok 1: wsadzić swoją rodzinę, znajomków i innych znajomych królika do firm - zrealizowane Krok 2: dać im większa władzę, m.in. możliwość samodzielnego zatrudniania zewnętrznych doradców - to właśnie realizuje ta ustawa Krok 3: pozatrudniać tzw. zewnętrznych doradców (np. od Kukiza) za ciężkie pieniądze - w niedalekiej przyszłości