Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|
aktualizacja

Zortrax idzie na giełdę. To już oficjalne

1
Podziel się:

Jeden z największych w świecie producentów drukarek 3D, polski Zortrax planuje wejście na rynek NewConnect. Długo zwlekał z tą decyzją.

Zortrax liczy na dynamiczny wzrost rynku
Zortrax liczy na dynamiczny wzrost rynku (WP.PL, Agata Kołodziej)

O tym, że Zortrax idzie na giełdę słyszymy od kilku lat. Ale teraz komunikat spółki zwiastuje bliskość tego wydarzenia. "Krok od debiutu na NC" - napisano w prezentacji na konferencję prasową. "Krok" to już bardzo mało.

Zortrax, którego głównymi udziałowcami są Marcin Olchanowski i Rafał Tomasiak, jest w ścisłej światowej czołówce w druku 3D. Firma założona w Olsztynie stworzyła zintegrowane środowisko druku 3D obejmujące autorską drukarkę, oprogramowanie oraz filamenty (tworzywa wykorzystywane w procesie druku). I to dało sukces.

Zobacz też: Polskie firmy kontrolują około 10 proc. światowego rynku druku 3D

Produkty spółki dostępne są w ponad 80. krajach. W globalnym rankingu organizowanym przez platformę 3D Hubs - kategoria najpopularniejsze drukarki 3D w Idrugim kwartale 2017 roku, drukarka 3D Zortrax M200 awansowała na 3. miejsce na świecie.

Spółka spodziewa się dynamicznego wzrostu rynku druku 3D - podano w prezentacji. Wskazała też na rosnącą skalę biznesu, stabilną sytuację płynnościową, rozpoznawalną markę, doświadczony zespół badań i rozwoju oraz rosnącą sieć dystrybucji i efektywną kosztowo produkcję.

Takie informacje trochę kłócą się z raportem za 2017 rok, w którym spółka zaprezentowała spadek przychodów do 48 mln zł z 54 mln zł rok wcześniej oraz stratę netto 1,6 mln zł (rok wcześniej 14,3 mln zł). Ale wtedy kłopoty finansowe miał główny dystrybutor w USA i kolejny rok prawdopodobnie był już lepszy. To okaże się z pewnością przed debiutem na NewConnect.

Wśród planów rozwojowych Zortrax wymienił zwiększenie liczby kanałów sprzedaży oraz budowanie wyspecjalizowanych zespołów sprzedażowych dla różnych branż. Zortrax weźmie udział w najważniejszych targach branżowych w Europie, a w USA będą premiery nowych produktów.

Plany rozwojowe to głównie rozwój serii M. Nowe wersje modeli M200Plus i M300Plus, posiadają funkcję druku z dwóch materiałów: bazowego i podporowego. Spółka będzie też budować ofertę jako spójny system przez rozwój oprogramowania Z-Suite, jako centrum zarządzania wszystkimi urządzeniami Zortrax.

Zortrax rozwija też ofertę materiałów. Chodzi o nowe specjalistyczne żywice do zastosowania w jubilerstwie i stomatologii. Współpracuje tu z producentami tworzyw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
racjonalny
5 lata temu
Zortrax już jest notowany na Novej Giełdzie.