Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS: Płatnicy czekający na tarczę 6.0 mogą wnioskować o odroczenie składek za XI

0
Podziel się

Warszawa, 09.12.2020 (ISBnews) -  Płatnicy, którym 10 i 15 grudnia upływa termin na opłacenie składek za listopad 2020 r. i którzy czekają na wejście w życie przepisów tarczy antykryzysowej 6.0, mogą już teraz złożyć wnioski o odroczenie terminu płatności składek listopadowych np. o miesiąc, poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

ZUS: Płatnicy czekający na tarczę 6.0 mogą wnioskować o odroczenie składek za XI
bDYdMUOd

Wnioski w tej sprawie można składać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

"Jeśli płatnik złoży wniosek przed terminem płatności składek, nie poniesie żadnych kosztów związanych z ulgą" - czytamy w komunikacie.

Po wejściu w życie przepisów przewidujących zwolnienie z opłacania składek za listopad, płatnicy działający pod kodami PKD uwzględnionymi w tarczy antykryzysowej 6.0, będą mogli wystąpić z wnioskiem w tym zakresie.

bDYdMUOf

Jeżeli wcześniej złożą wniosek o odroczenie i nie dojdzie jeszcze do zawarcia umowy odraczającej składki, wówczas w pierwszej kolejności będzie rozpatrywany wniosek o zwolnienie ze składek.

Jeżeli okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek, będzie mógł podpisać z ZUS umowę o odroczenie terminu płatności składek za listopad, podano także.

Płatnik może również zdecydować się opłacić składki za listopad w terminie, a później wystąpić z wnioskiem o zwolnienie z opłacania składek za ten miesiąc. Wówczas - zgodnie z projektowanymi przepisami - opłacone składki zostaną mu zwrócone. Jeżeli okaże się, że płatnikowi nie przysługuje zwolnienie z opłacania składek za listopad i płatnik opłaci składki po terminie płatności, to będzie mógł wystąpić z wnioskiem o odstąpienie od naliczania odsetek. Będzie mógł też wystąpić z wnioskiem o rozłożenie składek na raty).

Nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych znajduje się obecnie w Sejmie, który ma dziś rozpatrzyć poprawki Senatu do tej ustawy. Senat wprowadził kilkaset poprawek, zwiększając m.in. liczbę branż, z których przedsiębiorcy będą uprawnieni do zwolnienia ze składek ZUS za listopad.

bDYdMUOG
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)