Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Politechnika Śląska – źródło wykwalifikowanej kadry

0
Podziel się:

Na Politechnice Śląskiej uczy się ponad 28 tysięcy osób, oferta edukacyjna wciąż się powiększa, a uczelnia jest uznawana za jedną z najlepszych technicznych szkół wyższych w kraju.

Politechnika Śląska – źródło wykwalifikowanej kadry

Na Politechnice Śląskiej uczy się ponad 28 tysięcy osób, oferta edukacyjna wciąż się powiększa, a uczelnia jest uznawana za jedną z najlepszych technicznych szkół wyższych w kraju. Kształci m.in. specjalistów z dziedziny architektury; automatyki, elektroniki i informatyki; budownictwa; chemii; górnictwa i geologii; inżynierii materiałowej i metalurgii; transportu oraz organizacji i zarządzania. Unowocześnia sposób kształcenia, promuje innowacyjność, w coraz większym stopniu wykorzystuje kontakty i programy międzynarodowe. Młodzi ludzie chętnie tu studiują, bo mogą zdobyć dobre wykształcenie i zawód pożądany na rynku pracy.

Sporo słyszy się o złej sytuacji finansowej polskich uczelni, a tymczasem Politechnika Śląska zajęła wysoką lokatę wśród najwięk­szych śląskich przedsiębiorstw wyróżnionych DIAMENTAMI FORBESA 2012.

Prestiżowe zestawienie opublikowano w specjalnym do­datku do lutowego wydania miesięcznika gospodarczego „Forbes”. Raport dotyczący firm najszybciej zwiększających swoją wartość przygotowano we współpracy ze spółką Dun & Bradstreet. Listę DIAMENTÓW FORBESA opracowano na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości firm. Uwzględnia ona zarówno wyniki finansowe, jak i wartość majątku.

W grupie przedsiębiorstw o największych dochodach – powyżej 250 mln zł – naj­lepszą lokatę wśród gliwickich firm zajęła Politechnika Śląska. Została sklasyfikowana na 12. miejscu w województwie śląskim (103. w kraju). Jej wartość w latach 2008 – 2010 rosła przeciętnie o ponad 25%. Autorzy zestawienia zwracają uwagę, że niezależnie od osiągnięć edukacyjnych, gliwicka uczelnia uzyskuje dobre wyniki gospodarcze.

Uczelnia modernizuje laboratoria, prowadzi zaawansowane badania naukowe, realizuje także dużo inwestycji.

Wykorzystuje w tym celu środki własne i zewnętrzne, w tym dotacje ministerialne i fundusze unijne.

01 pażdziernika 2012 odbyło się uroczyste otwarcie obiektu określanego mianem inteligentnego superbudynku. Mowa tu o gmachu Naukowo-Dydaktycz­nego Centrum Nowych Tech­nologii, który ma znacząco podnieść warunki kształcenia na priorytetowych kierunkach nauczania, m.in. inżynierii biomedycznej, bio­informatyce, biotechnologii, mechatronice czy nanotech­nologii. Na 14 tys. m2 powstało 179 po­mieszczeń dydaktycznych. Pierwsze zajęcia odbędą się w roku akademickim 2013/2014.

Obiekt składa się z dwóch części – od strony północnej – siedmiokondygnacyjnej bryły, mieszczącej pomieszczenia dydaktyczno-naukowe, a od strony południowej – trójkondygnacyjnego bloku pomieszczeń laboratoryjnych. Obie części połączone są przewiązkami mieszczącymi pomieszczenia dydaktyczne i przeszklone dziedzińce.

Projekt „Naukowo-Dydaktyczne Centrum Nowych Technologii Politechniki Śląskiej” otrzymał ponad 75 mln złotych z Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, Priorytet XIII.

Architekci w nowych wnętrzach

Przebudowano również budynek przy ul. Marcina Strzody 10 mieszczący w przeszłości Kinoteatr „X” i klub studencki „Spirala”. Zmodernizowany obiekt z przeszkloną fasadą od strony ul. Wrocławskiej służy studentom i wykładowcom Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej.

_ – Obiekt stanowigłównie przestrzeń nauki, badań, prac projektowych i wdrożeniowych, niemniej znajduje się w nim również miejsce na organizację wystaw, warsztatów, przed­stawień teatralnych i koncertów (w dużej sali wykładowo-wystawienniczej). Nie ukrywamy, że ta inwestycja ma szansę stać się swego rodzaju artystyczną wizytówką Politechniki Śląskiej i jej centrum kulturalnym _ – przekonuje Paweł Doś. Co zrobiono w budynku? Wymieniono stro­py, konstrukcję dachu, oczyszczono elewację i uzupełniono brakujące detale, wymieniono okna, odtworzono okna zamurowane oraz wykonano nowe instalacje.

fot. archiwum UM/A. Witwicki

Ulica Akademicka ma zostać zamieniona w deptak pełen zieleni z reprezentacyjnym placem. W sercu dzielnicy powstanie bezpieczne i estetyczne miejsce relaksu dla ogromnej rzeszy żaków.

_ Zgodnie z założeniami ul. Akademicka, która została wyłą­czona z ruchu, zostanie podzielona na moduły wyróżnione cha­rakterystyczną nawierzchnią i kolorystyką, a przy alei sta­ną liczne ławki i latarnie. Przed Wydziałami Architektury i Budownictwa przewidziano łagodne trawiaste wzniesie­nie umożliwiające wypoczynek. Zostaną także posadzone nowe drzewa, które wraz z już rosnącymi stworzą zielony szpaler wzdłuż ulicy. Pojawi się fontanna. W centralnej czę­ści zostanie utworzony plac o roboczej nazwie Forum Poli­techniki Śląskiej. To tu organizowane będą okolicznościowe imprezy związane z życiem uczelni. Zaproponowano także utworzenie ścieżek rowerowych i parkingów dla rowerów _ – opisuje Paweł Doś, rzecznik pra­sowy Politechniki Śląskiej.

Wirtualne latanie

Będzie to najnowocześniejsze w południowej Polsce i unikatowe w skali Europy profesjonalne zaplecze naukowo-badawcze. Powsta­je w Gliwicach na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej. Wyposażone w symulatory lotów laboratorium wirtualnego latania *ma wzbogacić *ofertę dydaktyczną uczelni i umożliwić prowadzenie prac naukowo-badawczych na najwyższym, światowym poziomie.

Znajdzie się w nim docelowo w sumie 12 symulatorów lotu – 10 mniej­szych oraz 2 duże urządzenia treningowe gabarytowo przypominające kadłuby sa­molotów. Wszystkie one wykorzystywane będą do nauki pilotażu i nawigacji, jak również zdobywania i przedłuża­nia uprawnień i licencji zawodowych.

To jednak nie wszyst­ko. W przyszłości Wydział AEI wzbogaci się o 2 du­że symulatory mobilne wbudowane do przy­czep samochodowych. W założeniu mają one pełnić nie tylko funkcje szkoleniowe, ale rów­nież promocyjne.

W LABORATORIUM WIRTUALNEGO LA­TANIA będą prowadzone prace nauko­wo-badawcze, finansowane ze środków VII Programu Ramowego Komisji Europej­skiej, a realizowane w ramach współ­pracy z instytucjami międzynarodowymi pokroju Europejskiej Organizacji Bezpie­czeństwa Żeglugi Powietrznej EUROCON­TROL. Zaplanowano także współpracę z Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego Europy Środkowo-Wschodniej w zakresie edukacji kadr lotniczych. Ponadto studen­ci zyskają możliwość kształcenia na nowej specjal­ności – „Informatyka w lotnictwie cywilnym”.

Warto wiedzieć, że w ramach projektu LWL zmo­dernizowane zostaną także 3 sale audiowizualne na Wydziale AEI. Największa pomieści 220 osób i będzie wykorzystywana jako pomieszczenie wielo­funkcyjne. W salach pojawi się zaawansowany sys­tem multimedialny – w tym system tłumaczeń symul­tanicznych.

Międzynarodowy sukces zespołu studentów Politechniki

Studenci Politechniki Śląskiej z teamu Silesia Greenpower mają na swoim koncie olbrzymi sukces. Skonstruowane przez nich bolidy „Silesian Greenpower” zajęły pierwsze i drugie miejsce w zawodach „The Greenpower Corporate Challenge”. Zespół zdobył również w zeszłym roku wyróżnienie The Best Engineered Car.

Zawody „The Greenpower Corporate Challenge” to nietypowy wyścig. W ciągu 4 godzin, mając do dyspozycji ograniczone źródło zasilania, bolid musi wykonać jak najwięcej okrążeń toru. Każda z drużyn używa tego samego silnika elektrycznego oraz akumulatorów samochodowych tego samego typu.

Ekipę z Gliwic tworzy 1p osób. To studenci trzech wydziałów: Automatyki, Elektroniki i Informatyki, Inżynierii Środowiska i Energetyki oraz Mechanicznego-Technologicznego. Warto wspomnieć, że gliwiccy studenci pokonali w zawodach takie zespoły, jak Cambridge University, Jaguar Land Rover czy Bentley.

gliwice
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)