Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

1 maja w niedzielę. Czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?

2
Podziel się:

W tym roku 1 maja, Święto Pracy, przypada na niedzielę. Czy w takim razie będzie można odebrać wolne za święto wypadające w tym roku w dzień wolny od pracy? Pracownicy nie będą mogli sobie odebrać wolnego za święto 1 maja, bo nie wypada ono w sobotę. Dlaczego?

1 maja w niedzielę. Czy należy nam się dodatkowy dzień wolny?
W 2022 roku jest 114 dni wolnych od pracy, w które wlicza się także święta (Getty)

Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, nazywany Świętem Pracy lub po prostu 1 Maja obchodzony jest od 1890, właśnie 1 maja. W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku. Szczególnie hucznie obchodzone było w czasach PRL-u. Wtedy władze organizowały masowe pochody pierwszomajowe, które były przede wszystkim okazją do propagowania ideologii partyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Ograniczenia na Okęciu i Modlinie. Ekspert o negocjacjach: Straciliśmy cenne godziny

Choć po upadku PRL-u to święto straciło na znaczenie, to jako święto państwowe, jest dniem wolnym od pracy. W 2022 roku przypada ono jednak w niedzielę. Czy za niedzielę - 1 maja należy nam się dzień wolny? I tutaj nie mamy dobrych informacji dla wszystkich pracowników, którzy na to liczyli. W tym roku nie odbierzemy wolnego za święto 1  maja, bo nie wypada ono w sobotę. Dlaczego?

Ponieważ aktualnie obowiązuje art. 130 § 2 Kodeksu pracy, a on jasno precyzuje, że "każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin." To oznacza, że mielibyśmy dzień wolny do odbioru, gdyby święto 1 maja wypadało w sobotę.

Kiedy zatem będziemy mogli skorzystać z prawa odbioru dnia wolnego za święto wypadające w sobotę? W tym roku już nie będzie takiej okazji. Co więcej, mamy dwa święta, które wypadają w niedzielę, więc pracownicy nie będą mogli odebrać sobie wolnego za święto. Chodzi o Zielone Świątki (5 czerwca), to jest jednak jedno z tzw. świąt ruchomych, które zawsze wypada w niedzielę. Kolejnym świętem, które wypada w niedzielę, w tym roku jest pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia (25 grudnia).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
inwestor
10 miesięcy temu
Komuna wróciła, cały czas hejt na przedsiębiorcach
podatnik
10 miesięcy temu
Nie było upadku PRLu ponieważ on już dawno leżał natomiast była prywatyzacja PRLu i teraz mamy bankruta o nazwie PRL bis!