Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Święto pracy. Kiedy obchodzimy i skąd się wzięło?

1
Podziel się:

Święto pracy obchodzone jest w wielu krajach na świecie, również w Polsce. W większości przypadków jest to dzień wolny od pracy. Kiedy przypada święto pracy i skąd się wzięło?

Święto pracy to dzień, gdy wielu Polaków wciąż wywiesza flagi państwowe w oknach. Kiedy przypada święto pracy?
Święto pracy to dzień, gdy wielu Polaków wciąż wywiesza flagi państwowe w oknach. Kiedy przypada święto pracy? (East News)

Święto pracy tradycyjnie obchodzone jest 1 maja. To również Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, który kultywowany jest w wielu krajach na świecie.

Święto pracy. Skąd się wzięło?

Genezy powstania święta pracy należy upatrywać w ruchu robotniczym w Stanach Zjednoczonych. Pod koniec XIX wieku w jednej z fabryk w Chicago doszło do strajku, który kilka dni później przerodził się w zamieszki w centrum miasta. Zginęło kilka osób, głównie przedstawicieli ruchu pracowniczego.

Wydarzenia w Chicago miały miejsce na początku maja 1886 roku, a 3 lata później święto pracy ustanowiła II Międzynarodówka, czyli organizacja zrzeszająca partie komunistyczne wielu krajów.

Od 1890 roku 1 maja jest więc ustanowiony świętem pracy. W Polsce do rangi święta państwowego urosło jednak dopiero po II wojnie światowej w 1950 roku, choć obchodzone było już znacznie wcześniej.

Święto pracy w Polsce

Pierwotnie święto pracy obchodzone było spontanicznie. Robotnicy gromadzili się wspólnie i demonstrowali, ale nie były to oficjalne państwowe obchody.

Dopiero po wojnie władza komunistyczna uznała, że święto ludu pracującego miast i wsi trzeba uczcić godnie. I coraz mocniej aparat państwa angażował się w organizację obchodów. Spontaniczne wcześniej pochody pierwszomajowe stały się obowiązkowe, a uczestniczyć musieli w nich prkatycznie wszyscy. Od dzieci i młodzieży szkolnej aż po osoby starsze.

Dziś już 1 maja obowiązkowych pochodów nie ma, choć niektóre organizacje organizują coś na ich kształt. Wszystko ma jednak charakter spontaniczny.

Święto pracy na świecie

1 maja jest też dniem wolnym od pracy, podobnie jak w wielu innych krajach. Tego dnia nie pracują również mieszkańcy Finlandii, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Norwegii, Słowacji, Słowenii, Szwecji czy Włoch.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych 1 maja nie jest świętem pracy, mimo że powstało ono właśnie dla upamiętnienia wydarzeń w USA. Amerykanie tzw. Labor Day obchodzą w pierwszy weekend września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
Torquemada
rok temu
A czasem to święto w Polsce nie zostało ustanowione przez tzw. "nazistów"?