Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

1000 zł lub 1500 zł. Można już składać wnioski o dodatek do prądu

33
Podziel się:

Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny - przypomina Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Dodatek w wysokości 1000 zł lub 1500 zł ma przysługiwać gospodarstwom domowym zużywającym prąd do ogrzewania, będzie on wypłacany do 31 marca 2023 r.

1000 zł lub 1500 zł. Można już składać wnioski o dodatek do prądu
Masz ogrzewanie na prąd? Od czwartku, 1 grudnia br. do 1 lutego 2023 r. można składać wnioski o dodatek elektryczny (Adobe Stock, Damian Hetman)

Dodatek elektryczny to jednorazowe wsparcie finansowe dla odbiorców, dla których głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna - informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Do końca marca złóż wniosek w gminie

Dodatek przyznawany jest na mocy ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zgodnie z ustawą, dodatek wynosi 1000 zł – dla gospodarstw domowych zużywających do 5 MWh rocznie, 1500 zł – dla gospodarstw domowych zużywających powyżej 5 MWh rocznie (warunkiem jest załączenie potwierdzenia przekroczenia 5 MWh wysokości rocznego zużycia za 2021 r.) - podał resort.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak zaoszczędzić na prądzie. Ekspert radzi

Wnioski można składać w gminach właściwych ze względu na miejsce zamieszkania, od 1 grudnia 2022 r. do 1 lutego 2023 r. Dodatek elektryczny wypłacany będzie do 31 marca 2023 r.

Jeden adres zamieszkania, jeden dodatek

Komu przysługuje? Każdemu odbiorcy energii elektrycznej, którego głównym źródłem ogrzewania jest energia elektryczna. "Warunkiem otrzymania dodatku jest uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do CEEB do 11 sierpnia 2022 r. Obowiązuje przy tym zasada: jeden adres zamieszkania, jeden dodatek elektryczny. Dodatek elektryczny przysługuje też gospodarstwom domowym posiadającym wyłącznie pompy ciepła, które są ich głównym źródłem ogrzewania" - podało ministerstwo.

Jak zaznaczono, dodatek elektryczny nie przysługuje gospodarstwom domowym posiadającym mikroinstalacje PV, które ogrzewają się głównie energią elektryczną i gospodarstwom domowym posiadającym pompy ciepła oraz mikroinstalacje FV.

Z dodatku elektrycznego nie będą mogły też skorzystać osoby, które otrzymały już inne wsparcie: dodatek węglowy, do peletu, drewna, gazu czy oleju opałowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(33)
Qwerty
2 miesiące temu
Zainwestowałem mnóstwo pieniędzy w pompę ciepła i fotowoltaikę. Gówno! nie pomoc mi się należy.To nie rząd dla ludzi kreatywnych, pracujących, zaradnych.
Brać
2 miesiące temu
Najlepiej to wydrukować sobie wzór lub wziąć go z mopsu. Wypełnić i podać im w okienku. Urzędnik nadal kocha dotykać papier więc nie odmawiajcie im tego. Brać i nie czekać bo jak informowali kasy nie mają i zaraz zawieszą...a zima jest tu i teraz
Miłego dnia
2 miesiące temu
Potwierdzam. Uważajcie na procedurę składania wniosku przez on line. 1.Ściągacie wzór 2.Wypełniacie, 3.Skanujecie do pdf. 4.tu nowość bo trzeba ten plik pdf pidpisać przez profil zaufany by miał certyfikat Gdy plik podpisany to można dopiero składać wniosek przez epuap 5.Lgujecie się do strony gdzie składa się wniosek,wypełniacie (automatycznie wyszuka wpusując litery w rubryce) adres miejsca do którego adresujecie wniosek (u nas to miejscowy mops) dalej treść listu- wpiszcie tam że chcecie dodatek w wysokości 1000 lub 1500 pln wg zużycia. 6. Załączacie wniosek pdf ten skan ale już z certyfikatem bo inny odrzucą (na to liczą) 7. Załączacie skan faktury za prąd najlepiej z końca 2021 roku gdzie na drugiej stronie jest wyszczególnione zużycie za 12 mcy z tego roku- skan faktury nie musi być certyfikowany podpisem jak wniosek. Może to być zwykły skan pdf. 8. Wysyłacie to wszystko podpisując korespondencję profilem zaufanym Modlicie się by to wystarczyło. Raczej wystarczy
8 gwiazd
2 miesiące temu
A dlaczego do chleba nie ma dopłat? Przecież też zdrożał.
Pantera
2 miesiące temu
No tak ty człowieku płać kredyt z pompy i PV bo koszt to prawie 100tyś a teraz nic ci się nie należy. Mi brakuje wyprodukowanej energii i muszę ją dokupywać od elektrowni więc co się pytam??? Nie należy mi się wsparcie??? To państwo pisowskie zostawia jak zawsze tych co się starają i chcą coś zmienić z niczym!!! Lepiej nic nie robić to wtedy się należy. Dziady 🤬🤬🤬
...
Następna strona