Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Klaudia Zawistowska
|
aktualizacja

13. emerytura – komu będzie przysługiwała 13. emerytura? Jakie warunki należy spełnić? Kiedy pierwsze wypłaty "trzynastki"

107
Podziel się

13. emerytura (zwana również „Emeryturą +”) to jeden z programów należących do tzw. nowej piątki oferowanej przez PiS. Sprawdzamy, kto może liczyć na wypłatę „trzynastki”, a także jakie warunki należy spełnić, aby ją dostać.

13. emerytura dla emerytów i rencistów już od maja 2019 roku.
13. emerytura dla emerytów i rencistów już od maja 2019 roku. (iStock.com)
bDHViggl

13. emerytura – „trzynastka” dla emerytów i rencistów

Zgonie z obietnicami PiS 13. emerytura ma przysługiwać wszystkim emerytom, a także rencistom. Programem „Emerytura +” mają zostać objęte wszystkie osoby, które rozpoczną pobieranie świadczenia przed 1 maja 2019 roku.

13. emerytura – jakie warunki należy spełnić

Trzynastka” będzie przysługiwała wszystkim emerytom oraz rencistom, niezależnie od tego, ile wynosi ich świadczenie. 13. emerytura nie będzie posiadała zatem żadnego kryterium dochodowego. Na razie nie wiadomo, czy „Emerytura +” trafi również na konta osób pobierających emeryturę częściową, lub świadczeniobiorców, którzy otrzymują emeryturę lub rentę znacznie niższą od minimalnej.

bDHViggn

13. emerytura – wysokość świadczenia i pierwsze wypłaty

„Trzynastka” będzie wypłacana wszystkim emerytom i rencistom, bez konieczności składania dodatkowego wniosku.13. emerytura będzie liczyła 1100 zł brutto, czyli nieco ponad 930 zł netto (na rękę). Kwota ta nie jest przypadkowa. Właśnie tyle od 1 marca 2019 roku wynosi najniższa emerytura oraz renta w Polsce.

Zgodnie z aktualnymi planami 13. emerytura ma być wypłacana już w maju 2019 roku. Zanim to jednak nastąpi, PiS musi przygotować projekt ustawy, który zostanie przegłosowany przez sejm oraz senat, a w końcowej fazie podpisany przez prezydenta. Kiedy projekt będzie gotowy, dowiem się również, czy 13. emerytura będzie jednorazową wypłatą świadczenia, czy też zostanie powtórzona w kolejnych latach.

bDHViggO
KOMENTARZE
(107)
emerytka
2 lata temu
mogą mi dać 13 trzynastek i tak nie zagłosuję na pis
antypopis
2 lata temu
Jak dostanę w maju to zapomnę do wyborów , przecież podwyżki i inflacja to zeżre .
Emeryt.
2 lata temu
Pieniądze za Emeryturę to moje pieniądze wypracowane i opodatkowane, i tu rząd nie robi łaski, że mi je oddaje bo jest moim dłużnikiem, chyba to powinno być jasne w zrozumieniu. Pozdrawiam podobnie myślących.
bDHViggP
Emerytka
2 lata temu
Trzynasta emerytura to tylko chwyt przedwyborczy PiS i nic nie daje potęcjalnemu emerytowi czy renciście .Dlaczego rząd nie zrobi podwyżki miesięcznej np 300 zł netto co miesiąc można by kupić za to lekarstwo czy wydać na leczenie ,albo chociaż znieść podatek od emerytury to są pieniądze wypracowane i już kiedyś opodatkowane.
suweren
2 lata temu
Super, kasę biorę, ale nie dam się przekupić. Nie zagłosuję za PIS.
...
Następna strona