Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Dagmara Dąbek
|
aktualizacja

16 rzeczy, które robią ludzie silni psychicznie

94
Podziel się:

Według Amy Morin, autorki książki pt. "13 rzeczy, których ludzie silni psychicznie nie robią", już jeden zły nawyk może przeszkodzić w osiągnięciu naszego maksymalnego potencjału. Dlatego tak ważna jest codzienna praca nad tym, by złych nawyków się pozbyć.

16 rzeczy, które robią ludzie silni psychicznie
Silne psychicznie osoby nie boją się wyjścia ze swojej strefy komfortu. Nie ma znaczenia, czy dyskomfort wiąże się z odciskiem podczas biegania, czy zrobieniem czegoś mniej oczekiwanego. Na zdjęciu: uczestniczka Reebok Spartan Race tuż po skoku przez płonącą przeszkodę (Getty Images, Tim Clayton - Corbis)

W artykule opublikowanym na łamach Inc. Amy Morin, wykładowczyni psychologii, psychoterapeutka i autorka książki pt. "13 rzeczy, których ludzie silni psychicznie nie robią", opisuje nawyki osób o silnej psychice. Wybraliśmy te, które są naszym zdaniem najważniejsze.

1. Stawiają na wdzięczność

Ludzie, którzy nie tracą czasu i energii na rozpamiętywanie życiowych niepowodzeń, tylko cieszą się z tego, co dobrego ich spotkało, mają po prostu przyjemniejsze, lepsze życie. Pozytywna energia odbija się na ich ogólnym samopoczuciu, co widać w zachowaniu, którym zdają się mówić, że wdzięczność daje im siłę.

2. Nie obwiniają nikogo

Osoby o silnej psychice nie szukają winnych niepowodzeń, jakie ich spotykają. Nie obwiniają innych za to, że coś im nie udało lub nie wyszło tak dobrze, jak chcieli. Jeśli coś im się nie udało, analizują przyczyny, myślą o tym, co można było zmienić lub zrobić inaczej, ale nie idą na łatwiznę, oddalając winę od siebie.

3. Akceptują wyzwania

Silnie psychiczne jednostki bez wahania przyjmują pojawiające się na ich drodze życiowej wyzwania. Nie bronią się przed nimi, tylko traktują jako szansę na wzmocnienie swojej pozycji. Każda pokonana przeszkoda dodaje im pewności siebie i powiększa liczbę życiowych doświadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "10 takich pracodawców jak ty czeka w mojej skrzynce mailowej". Młodzi zaskakują na rekrutacji

4. Skupiają się na rzeczach, na które mają wpływ

Po co tracić energię na coś, na co nie mamy żadnego wpływu? Z tego założenia wychodzą osoby o silnej psychice. Nie marnują czasu na rzeczy, które pozostają poza ich kontrolą. Zamiast tego starają się zrobić wszystko, by odpowiednio się przygotować do tego, co ma sens.

5. Kalkulują ryzyko

Mądry i pewny siebie człowiek musi podejmować ryzyko. Ważne jednak, by było ono rozsądne i by istotne decyzje nie zapadały pod wpływem silnych emocji. Ludzie o silnej psychice, zanim podejmą ryzyko, przeanalizują je pod każdym kątem, rozpisując "za" i "przeciw". Co więcej, będą poszukiwać dodatkowych możliwości osiągnięcia wyznaczonego celu.

6. Nie rozpamiętują przeszłości

Osoby silne psychicznie analizują swoje doświadczenia, ale nie po to, by się nad sobą użalać. Nawet jeśli spotkały ich jakieś nieprzyjemne doświadczenia, to wyciągają z nich wnioski i nie chowają urazy. Tylko takie podejście pozwoli im w przyszłości uniknąć podobnych błędów.

7. Uczą się na swoich błędach

Tak samo, jak nie rozpamiętują przeszłości, podobnie wyciągają lekcje z popełnionych błędów. Silni psychicznie nie karzą się za życiowe pomyłki, tylko biorą za nie odpowiedzialność i idą do przodu z myślą o tym, jak przerobić porażkę w sukces. Wychodzą również z założenia, że każdy popełnia błędy – najważniejsze, by w przyszłości były one nauczką i przestrogą.

8. Tworzą własną definicję sukcesu

Osoby o słabej psychice mają tendencje do obrażania się na innych z tego powodu, że udało im się osiągnąć więcej. Silni zaś nie mają w sobie zazdrości, zawiści i każdemu życzą szczęścia na drodze do wymarzonego celu. Zdają sobie sprawę, że osiągnięcie sukcesu przez innych nie umniejsza ich własnego.

9. Traktują porażkę jako motywację

Silni psychicznie niepowodzenie potraktują jak przystanek na długiej, wyboistej drodze do sukcesu. Z porażki wyciągają mądre wnioski i starają się ją zaakceptować. Postrzegając zatem poniesioną porażkę jako okazję do wyciągnięcia nauki, możesz mieć pewność, że zachowasz się jak osoba silna psychicznie.

10. Zawsze wygospodarują czas na chwilę samotności

Osoby silne psychicznie bardzo cenią sobie przebywanie tylko we własnym towarzystwie. Każdy potrzebuje czasu, by w spokoju i skupieniu oddać się rozmyślaniom — niezależnie od tego, czy w tym czasie prowadzi pamiętnik, praktykuje medytację, ogląda telewizję czy po prostu siedzi w milczeniu. Odrobina samotności jest niezbędnym elementem dobrego samopoczucia i poczucia komfortu.

11. Przyjmują pełną odpowiedzialność za swoje życie

Jednostki o silnej psychice same kreują różne możliwości i życiowe szanse - biorą życie w swoje ręce. Nie przyjmują biernej postawy, czekając, aż dostaną od świata to, co im "się należy".

12. Ćwiczą wytrwałość

Silni duchem każdego dnia trenują cierpliwość i wytrwałość. Są świadomi, że jedynie taką postawą można osiągnąć upragniony cel.

13. Są zwolennikami realistycznego optymizmu

Silni psychicznie będą zwracać się do siebie jak zaufany trener. Wszystkie wyzwania przyjmują z optymizmem, jednak bardzo rozsądnym. Nie ulegają pesymistycznym prognozom, w każdej sytuacji starają się widzieć dobre strony. Jednocześnie nie pozwalają sobie na zbytnią pewność siebie – zawsze są czujni i ostrożni w tym aspekcie.

14. Akceptują odrobinę dyskomfortu

Silne psychicznie osoby nie boją się wyjścia ze swojej strefy komfortu. Nie ma znaczenia, czy dyskomfort wiąże się z odciskiem podczas biegania, czy zrobieniem czegoś mniej oczekiwanego. Wykonując czasem niewygodne rzeczy, ćwiczy się samodyscyplinę, a odrobina bólu jest dla silnych naturalnym elementem życia.

15. Pozostają wierni swoim wartościom

Silni psychicznie ludzie realizują swoje priorytety zgodnie z wyznawanymi wartościami. Nie ulegają presji otoczenia, jeśli przez to mają zmienić swoje wartości. Robią to, co jest zgodnie z ich sumieniem i obranym celem, nawet jeśli nie jest to popularny czy najłatwiejszy wybór.

16. Modyfikują swoje niezdrowe przekonania

Silni psychicznie nie dopuszczają możliwości, by cokolwiek ich ograniczało. Jeśli w ich głowie pojawiają się negatywne przekonania, szybko starają się ich pozbyć, by nie ograniczać swego potencjału. Wychodzą z założenia, że umysł może być największym atutem, bądź...najgorszym wrogiem, warto zatem zadbać o to, jak pokierować swoje myśli.

rozwój osobisty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(94)
slayerfan
9 miesięcy temu
mój Ojciec jest idealnym przykładem. Trudne dzieciństwo, silny charakter, przywódca w liceum i na studiach, nigdy się nad sobą nie użalał, szedł przez życie jak taran. Osiągnął wielki sukces prywatnie i w życiu zawodowym...
Gerard
9 miesięcy temu
Autorka brała wzorce od Chuck Norrisa
Maciek
rok temu
Nie jest sztuką być silnym zdrowym i zdolnym, sztuką jest radzić sobie mimo słabości
Predator_ps
rok temu
Tu 16 rzeczy, w książce 13. To z skąd się wzięła ta różnica?
Zbijam bąki
rok temu
Ludzie silni psychicznie nie klikają nawet w takie artykuły xDDDD
...
Następna strona