Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRJ
|

17. województwo. Mieszkańcy Koszalina i Słupska marzą, PiS obiecuje

674
Podziel się

Środkowopomorskie - tak ma się nazywać nowe, 17. województwo. Politycy mówią o nim od 2000 r. Teraz wraca do politycznej gry.

17. województwo. Mieszkańcy Koszalina i Słupska marzą, PiS obiecuje
Nowe województwo z dostępem do morza, nie jest nowym pomysłem. (Materiały WP, Adobe)
bEqUOuSt

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego zabiegają o utworzenie województwa środkowopomorskiego od początku XXI w. Stoi za tym Stowarzyszenie Pomorza Środkowego. Tworzą je działacze z byłych województw koszalińskiego i słupskiego.

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", niestety dla mieszkańców ekonomiści i część polskich samorządowców podważają sens istnienia tego województwa. Głównie chodzi o to, że byłoby to bardzo małe województwa. Pod względem powierzchni byłoby na ósmym miejscu w kraju.

Zobacz także: Szymon Hołownia ocenił Przemysława Czarnka. Nie zostawił suchej nitki na ministrze edukacji
bEqUOuSv

Co gorsza miałoby najmniejszą liczbę ludności - niespełna milion. To wszystko spowodowałoby, że budżet nowego regionu byłby bardzo mały. Do tego wszystkiego, w tym potencjalnie najnowszym regionie bezrobocie jest wyższe niż w pozostałej części kraju. Do tego płaca byłaby jedną z niższych w kraju.

– Tworzenie takiego województwa to łączenie biedy – mówił w 2015 r. ówczesny burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, cytowany przez "GW".

bEqUOuSB

Była to reakcja na słowa prezesa Kaczyńskiego, który , jeszcze za rządów PO, na przedwyborczej konwencji PiS w Koszalinie mówił:

– Istnienie w regionie koszalińskim ośrodka administracyjnego na poziomie wojewódzkim pomogłoby w rozwoju tej części ojczyzny!

Temat znikł na kilka lat, ale teraz wrócił w planach partii rządzącej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEqUOuSW
wiadomości
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(674)
Obn
2 miesiące temu
Kolejny tendencyjny artykuł. Bardzo małe województwo, na 8 miejscu w kraju. Czyli istnienie połowy województw nie ma sensu 🤣🤣🤣
Sic!
2 miesiące temu
Koszmalin nie nadaje się na stolice województwa.
Kolumb
2 miesiące temu
A "łosiemnaste" województwo to bedzie San Escobar ze stolicom w Waszczykowie.
bEqUOuSX
specjalista
2 miesiące temu
Spi@&0N#..a (prze Kwacha i durnych polityków AWS) reforma administracyjna z 98' może zostać spi39SZ0N@ jeszcze bardziej. Powinno być maksymalnie 12 województw, najlepiej 11. Lubuskie, Opolskie, Świętokrzyskie na 100% do likwidacji - to są województwa-pomyłki. Podkarpackie też nie ma sensu, powstało tylko dlatego, że Krzaklewski powiedział, że nie wyobraża sobie, że ono nie powstanie. To jest Małopolska (ze stolicą w Krakowie), podobnie jak Kieleczczyzna(?). Tam z 3 województw powinna powstać jedna Małopolska. Część północno-wschodniąmożna oddać do Lubelskiego. Kujawsko-Pomorskie też można podzielić (Bydgoszcz z Toruniem się nienawidzą) między Pomorskie, Wielkopolskie i Łódzkie. Da się to zrobić sprawdzałem, Toruń do Pomorskiego, Bydgoszcz do Wielkopolski.
Alfa2021
2 miesiące temu
Mieszkam w Słupsku od urodzenia. Nigdy nie chcieliśmy wspòlnego wojewòdztwa z Koszalina bo to będzie twòr "bida z nędzą przez wieś pędzą". Słupszczanie na pewno wolą być w wojewòdztwie pomorskim. Nie należy reorganizować czegoś co działa już wiele lat w miarę poprawnie.
...
Następna strona