Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

17. województwo. Mieszkańcy Koszalina i Słupska marzą, PiS obiecuje

673
Podziel się:

Środkowopomorskie - tak ma się nazywać nowe, 17. województwo. Politycy mówią o nim od 2000 r. Teraz wraca do politycznej gry.

17. województwo. Mieszkańcy Koszalina i Słupska marzą, PiS obiecuje
Nowe województwo z dostępem do morza, nie jest nowym pomysłem. (Materiały WP, Adobe)

Mieszkańcy Pomorza Zachodniego zabiegają o utworzenie województwa środkowopomorskiego od początku XXI w. Stoi za tym Stowarzyszenie Pomorza Środkowego. Tworzą je działacze z byłych województw koszalińskiego i słupskiego.

Jak zauważa "Gazeta Wyborcza", niestety dla mieszkańców ekonomiści i część polskich samorządowców podważają sens istnienia tego województwa. Głównie chodzi o to, że byłoby to bardzo małe województwa. Pod względem powierzchni byłoby na ósmym miejscu w kraju.

Zobacz także: Szymon Hołownia ocenił Przemysława Czarnka. Nie zostawił suchej nitki na ministrze edukacji

Co gorsza miałoby najmniejszą liczbę ludności - niespełna milion. To wszystko spowodowałoby, że budżet nowego regionu byłby bardzo mały. Do tego wszystkiego, w tym potencjalnie najnowszym regionie bezrobocie jest wyższe niż w pozostałej części kraju. Do tego płaca byłaby jedną z niższych w kraju.

– Tworzenie takiego województwa to łączenie biedy – mówił w 2015 r. ówczesny burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie-Douglas, cytowany przez "GW".

Była to reakcja na słowa prezesa Kaczyńskiego, który , jeszcze za rządów PO, na przedwyborczej konwencji PiS w Koszalinie mówił:

– Istnienie w regionie koszalińskim ośrodka administracyjnego na poziomie wojewódzkim pomogłoby w rozwoju tej części ojczyzny!

Temat znikł na kilka lat, ale teraz wrócił w planach partii rządzącej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(673)
Środkowopomor...
11 miesięcy temu
Jak czytam te komentarze to straszna niechęć przychodzi do osób, które nie chcą żyć i funkcjonować w swoim regionie środkowopomorskim i zarządzać nim. Przede wszystkim aspekty finansowe, gospodarcze, społeczne, kulturalne.. Słupsk jest zależny od Gdańska, Koszalin od Szczecina i jeszcze Poznań wtyka swoje trzy grosze. Czy nie przypomina to de facto rozbiorów pewnego regionu.. Polski! Środkowopomorskie to jedyne w swoim rodzaju lasy, to jedyne w Polsce wydmy, Koszalin, Słupsk, Kołobrzeg, Szczecinek itd. to powinien być jeden region administracyjny. Oczywiście, że Koszalin nie nadaje się na razie na stolicę 17-tego województwa, ponieważ nikt nie daje mu szansy rozwoju. Przynajmniej jest to miasto, które powinno już mieć ok. 150 tys. mieszkańców, ale cały czas jego rozwój jest blokowany przez Szczecin. Jestem słupszczaninem i twierdzę, że to Koszalin powinien być przyszłą stolicą, a w Słupsku np. umiejscowić sejmiki wojewódzkie, jak np. Bydgoszcz i Toruń, Zielona Góra i Gorzów Wlkp. W umysłach młodych ludzi są trzy opcje: Gdańsk, Szczecin, Bydgoszcz jako kierunki perspektywiczne. O regionie środkowopomorskim nawet nie słyszą, bo mało kto już o tym mówi. Tak jak wcześniej germanizacja i rusyfikacja miały swoje cele tak i teraz region środkowopomorski przestaje istnieć w Naszych "głowach". Należy to zmienić, właśnie poprzez utworzenie 17-tego województwa i dać temu regionowi się rozwijać.
Obn
rok temu
Kolejny tendencyjny artykuł. Bardzo małe województwo, na 8 miejscu w kraju. Czyli istnienie połowy województw nie ma sensu 🤣🤣🤣
Sic!
rok temu
Koszmalin nie nadaje się na stolice województwa.
Kolumb
rok temu
A "łosiemnaste" województwo to bedzie San Escobar ze stolicom w Waszczykowie.
specjalista
rok temu
Spi@&0N#..a (prze Kwacha i durnych polityków AWS) reforma administracyjna z 98' może zostać spi39SZ0N@ jeszcze bardziej. Powinno być maksymalnie 12 województw, najlepiej 11. Lubuskie, Opolskie, Świętokrzyskie na 100% do likwidacji - to są województwa-pomyłki. Podkarpackie też nie ma sensu, powstało tylko dlatego, że Krzaklewski powiedział, że nie wyobraża sobie, że ono nie powstanie. To jest Małopolska (ze stolicą w Krakowie), podobnie jak Kieleczczyzna(?). Tam z 3 województw powinna powstać jedna Małopolska. Część północno-wschodniąmożna oddać do Lubelskiego. Kujawsko-Pomorskie też można podzielić (Bydgoszcz z Toruniem się nienawidzą) między Pomorskie, Wielkopolskie i Łódzkie. Da się to zrobić sprawdzałem, Toruń do Pomorskiego, Bydgoszcz do Wielkopolski.
...
Następna strona