Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|

300+ po nowemu. Sprawdź, co się zmienia w programie "Dobry start"

11
Podziel się:

Rząd zmienia nieco zasady realizacji programu "Dobry start". Chodzi o tzw. 300+, czyli pieniądze na wyprawkę szkolną. Obsługą programu zajmie się ZUS, odsunięto od niego samorządy.

300+ po nowemu. Sprawdź, co się zmienia w programie "Dobry start"
300+ po nowemu. Sprawdź co się zmienia. (Unsplash.com, Erika Fletcher)

Przypomnijmy, w połowie kwietnia Sejm uchwalił nowelizację, która przewiduje, że wnioski o świadczenie "Dobry Start" będzie można składać wyłącznie w drodze elektronicznej. Ponadto rząd chce, by organem realizującym to świadczenie był ZUS, a nie – jak obecnie – samorządy.

I tak się stało – rząd wprowadza nowe przepisy w życie. Począwszy od świadczenia na najbliższy rok szkolny 2021/2022, pieniądze będzie przyznawał i wypłacał Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w miejsce instytucji gminnych i powiatowych.

Wnioski będzie można składać jedynie elektronicznie, a środki będą wypłacane w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe. Obecnie z programu "Dobry start" korzysta ok. 4,4 mln dzieci. Na ten cel rząd przekazał do końca 2020 r. ponad 4 mld zł.

Zobacz także: Koniec papieru, wnioski 500+ tylko elektronicznie. Maląg: 80 proc. Polaków już teraz korzysta z obsługi cyfrowej

Zmiany krytycznie ocenia Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W opublikowanym stanowisku zwraca uwagę, że w 2020 r. niemal co trzeci wniosek o wyprawkę szkolną był złożony w wersji papierowej. Zdaniem Federacji proponowane zmiany ograniczą dostęp do świadczenia rodzinom ubogim i wykluczonym cyfrowo.

Rząd argumentuje, że zmiany pozwolą na znaczne oszczędności. Szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie 2021-2031, czyli najbliższej dekady obowiązywania programu, koszty obsługi programu będą niższe o około 488 mln zł.

Rządowy program „Dobry start” powstał w 2018 r. Świadczenie jest przyznawane na każde uczące się w szkole dziecko, raz w roku – w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Pieniądze wypłacane są bez względu na dochód rodziny.

Nowe rozwiązania mają wejść w życie 1 lipca 2021 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Szlak mnie tr...
3 lata temu
Najlepiej niech wszystko zabiorą i nikt nie będzie miał z czego żyć.PIS daje i odbiera to niech się w piekle poniewiera.Po co dają jak zaraz zabierają,beznadzieja samorządu i ludźmi się bawią.
Scoter
3 lata temu
No to rodzic dziecka nie ma w telefonie 10 czy 5 GB danych aby uzupełnić wniosek?
Jjjjjj
3 lata temu
Skoro dzieci pobierały naukę zdalną, to komputer w domu jest i jest możliwość, ażeby taki wniosek sporządzić elektronicznie.
net
3 lata temu
Wszystkim ma się zająć ZUS. To dopiero będzie heca. Tak samo jak z rocznikiem emerytur 1953 ograbili dokumentnie. Wszystko przechodzić ma przez ZUS, to co, inne instytucje już są nie potrzebne. Oburza mnie to. Co z rodzinami zastępczymi dla dzieci. Może niedługo też ZUS przejmie. Tu chodzi o zagrabienie i nie wypłacenie dzieciom pieniędzy bo nie każdy zna drogę elektroniczną. Ale PIS zawładnął samorządami. Nie wierzy nikomu. To niech sam zapier........la. Tylko jeżdżą limuzynami w tą i z powrotem, bo już umysł stary i się często zapomina. Jakieś posiedzenia sejmu niejawne co to znaczy. Z narodem się nie liczycie to my wam też pokażemy.
kol
3 lata temu
komuna całą gębą wszystko w rękach państwa, państwo ustala cenę za wodę, prąd, ścieki, śmieci itp