Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

300+ na dobry start. Będzie pomoc w składaniu wniosków

11
Podziel się:

Pieniądze z rządowego programu "Dobry Start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną, również w tym roku trafią na konta beneficjentów, tym razem jednak zawnioskować można wyłącznie przez internet. Jak zapewnia resort rodziny, osoby mające trudności w złożeniu wniosku online otrzymają pomoc.

300+ na dobry start. Będzie pomoc w składaniu wniosków
300+ tylko online i przelewem na konto. Resort rodziny zapewnia pomoc przy składaniu wniosków (Getty Images)

Pieniądze na wyprawkę szkolną w ramach programu "Dobry Start", nazywane 300+ ze względu na kwotę świadczenia (300 zł na dziecko), trafią na konta beneficjentów także w 2021 roku. Jest jednak pewna zmiana, wniosek można złożyć wyłącznie przez internet, a wypłaty będą realizowane tylko na rachunek bankowy wskazany we wniosku.

To rodziło obawy, że świadczenie nie dotrze do każdego uprawnionego. Jednak, jak zapewnia resort rodziny, tak się nie stanie, bowiem dla osób, którym złożenie wniosku online sprawia trudność, zostaną uruchomione specjalne punkty, w których będzie można złożyć wniosek.

Przypomnijmy, w połowie kwietnia Sejm uchwalił nowelizację, która przewiduje, że wnioski o świadczenie "Dobry Start" będzie można składać wyłącznie w drodze elektronicznej. Ponadto rząd chce, by organem realizującym to świadczenie był ZUS, a nie – jak obecnie – samorządy.

Zobacz także: Budowa sieci 5G a problemy z zasięgiem. Jak to rozwiązać?

Zmiany krytycznie ocenia Polska Federacja Związkowa Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej. W opublikowanym stanowisku zwraca uwagę, że w 2020 r. niemal co trzeci wniosek o wyprawkę szkolną był złożony w wersji papierowej.

Zdaniem Federacji proponowane zmiany ograniczą dostęp do świadczenia rodzinom ubogim i wykluczonym cyfrowo.

Pieniądze dotrą do każdego

Jednak Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapewnia PAP, że zmiany proponowane w rządowym programie "Dobry Start" mają na celu zwiększenie efektywności i bezpieczeństwa procesu wnioskowania o świadczenie.

Resort tłumaczy, że jest to odpowiedź na zachowanie rodziców, którzy w zdecydowanej większości składają wniosek o 300+ właśnie online.

"Świadczenie trafi do rodzin. W przypadku osób, które mają trudność w złożeniu wniosku online uruchomione, będą specjalne punkty, gdzie w prosty i szybki sposób będzie można złożyć wniosek o świadczenie" – zapewnia ministerstwo.

Chodzi o pieniądze

Rząd argumentuje, że zmiany pozwolą na znaczne oszczędności. Szacuje, że dzięki takiemu rozwiązaniu w okresie 2021-2031, czyli najbliższej dekady obowiązywania programu, koszty obsługi programu będą niższe o około 488 mln zł.

Świadczenie "Dobry Start" jest wypłacane raz w roku, w kwocie 300 zł na każde dziecko, bez względu na dochód rodziny. Obecnie z programu korzysta około 4,5 mln dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(11)
Ag.
3 lata temu
ZUS dysponuje 322 jednostkami - oddziałami, inspektoratami i biurami terenowymi, podczas gdy ośrodków pomocy społecznej, które w większości gmin przyznawały świadczenia, jest ok. 2,5 tys. Już na pierwszy rzut oka widać więc, że możliwość szybkiego i nieoddalonego od miejsca zamieszkania skontaktowania się z urzędnikiem oraz załatwienia sprawy będzie ograniczona
OB.
3 lata temu
Skoro mają tworzyć punkty, gdzie można bedzie jednak składac wnioski papierowe, to po cholere w ZUSie?? OPSy są takimi punktami, wię nie rozumiem idei tworzenia czegoś, co juz istnieje. Mają opracowany juz system obsługi, akta spraw itd. Idea "niby oszczednoaci" pada w tym momencie, bo nadal bedzie obsługa "przy okienku". A nikogo zmusic do posiadania konta nie mozna. Sporo ludzi ma po prostu zajęte konta przez komorników i nie bedzie ryzykowac wplywem na konto. Takie realia. Wykluczanie ludzi i tyle.
Izka71
3 lata temu
Dzisiaj każda rodzina ma konto a jak nie ma to może założyć pracownicy banku pomagają a przez bank idzie złożyć qszystko 500 plus 300 plus rodzinne i w każdym tel z internetem telefonie przez bank trwa to 5 minut zawsze pomoże sąsiad rodzina takie czasy teraz to konieczność nie każdemu sie to podoba i potrafi ale co zrobić ale chyba lepiej niż sie prosić w urzędzie i łaske robią że udzielą informacji
Agnieszka
3 lata temu
To moja mama chyba była jakaś Wonder Woman, a tata to Superman. Jak oni sobie radzili bez tych plusów, bez zasiłków:)
Pavel
3 lata temu
smartfon nie wystarczy dla nie douczonych mówię a dlaczego bo strona www nie obsługuje wersji mobilnych