Notowania

gospodarka
26.05.2019 08:43

4 tys. złotych brutto w pierwszym roku pracy. Tak zarabiają absolwenci uczelni wyższych

Na najlepszą pensję zaraz po studiach mogą liczyć absolwenci warszawskiej SGH. Najgorzej pod względem zarobków mają absolwenci uczelni na Podkarpaciu - wynika z badań opublikowanych przez wynagrodzenia.pl.

Podziel się
Dodaj komentarz
(flickr.com)
Przeciętne wynagrodzenie zaraz po studiach to 4 tys. złotych.

Przeciętna pensja świeżo upieczonego magistra w Warszawie to 4 tys. złotych brutto. Nie wszędzie jednak los absolwenta jest tak łaskawy. W woj. warmińsko-mazurskim średnia pensja osoby z wyższym wykształceniem w pierwszym roku pracy to 2 tys. 846 złotych. Na Podlasiu 2 tys. 775 złotych a na Podkarpaciu zaledwie 2 tys. 600 złotych.

(wynagrodzenia.pl)
Mediany miesięcznych wynagrodzeń całkowitych absolwentów uczelni wyższych z tytułem magistra w pierwszym roku pracy w różnych województwach w 2018 roku (brutto w PLN)

Zarobki absolwentów w dużej mierze zależą od ukończonej uczelni. Na najwyższe pensje mogą liczyć absolwenci Szkoły Głównej Handlowej - przeciętnie 4500 złotych brutto.

Na podium znalazły się też Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska. Absolwenci tych uczelni, w pierwszym roku pracy, zarabiali przeciętnie odpowiednio 4210 i 4200 złotych brutto.

Oglądaj też: Jakich inwestycji nie sfinansuje BNP Paribas? Prezes odpowiada

Jak pokazuje Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń przeprowadzone przez Sedlak & Sedlak w 2018 roku nadal absolwentki uczelni wyższych zarabiają mniej, niż ich koledzy z roku.

Luka jest widoczna zwłaszcza w przypadku uczelni technicznych. Absolwentki Politechniki Warszawskiej w pierwszym roku zarabiają o około 22 proc. mniej, niż ich koledzy.

Absolwentki Politechniki Rzeszowskiej zarabiają przeciętnie 2790 złotych w pierwszym roku swojej pracy. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie ich kolegów to 3493 zł brutto.

Na nieco większe zarobki mogą liczyć absolwenci studiów magisterskich. Przeciętna miesięczna pensja magistra jest o 308 złotych wyższa, niż wynagrodzenie osoby z tytułem licencjata czy inżyniera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, zarobki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-05-2019

GośćŚmiech na sali absolweci chyba w marzeniach dostają tyle. Ja od wielu lat absolwent WAT ze sporym doświadczeniem nie mogę w Warszawie dostać pracy za … Czytaj całość

27-05-2019

emeryt 45Zauważyć należy iż poziom wiedzy magistrów jest bardzo niski. Panowie magistrowie sama teoria nic nie daje . jak można dostać dyplom magistra bez … Czytaj całość

27-05-2019

asdasdasdasdoj tam oj tam za chwile bedze 0zl bo beda zarbabiac w euro.. jak bedzie mial wizje do wyboru zarabiac w euro i placisz polowe podatkow/obciazen z PL a … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (17)