Notowania

ue
27.05.2019 10:44

Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł? Wynagrodzenie i dieta

Wybory do europarlamentu zaplanowane zostały na niedzielę 26 maja. Tego dnia wybierzemy swoich przedstawicieli w Unii Europejskiej spośród ponad 800 kandydatów. Politycy mogą zarobić w Parlamencie Europejskim ponad cztery razy więcej niż w Polsce. Podpowiadamy, ile zarabia europoseł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł?

Wybory do europarlamentu 2019

Wybory do Parlamentu Europejskiego (PE) IX kadencji odbędą się w 28 państwach członkowskich Unii Europejskiej. Zostały one zaplanowane na okres od 23 do 26 maja br. W Polsce wybory do europarlamentu odbędą się w najbliższą niedzielę 26 maja.

Najbliższe głosowanie będzie dziewiątym od 1979 wyborem bezpośrednim do PE. W ich wyniku zostanie wybranych 705 eurodeputowanych. Liczba europosłów jest mniejsza o 46 osób, w porównaniu z poprzednią kadencją.

26 maja Polacy wybiorą 52 europosłów spośród ponad 800 kandydatów. Jednak wszystko wskazuje na to, że na początku nowej kadencji europarlamentarnej Wielka Brytania wciąż będzie państwem członkowskim Wspólnoty. W związku z tym w nowym europarlamencie Polska obsadzi 51, a nie 52 mandaty.

Wybory do europarlamentu 2019. Operacja "twardy brexit" wstrzymana. Kosztowała już 4 mld funtów

Zastosowane zostaną więc przepisy specjalnej ustawy, określającej zasady, na jakich wskazany zostanie ten z wybranych w majowych wyborach posłów do europarlamentu, który nie obejmie mandatu - podaje PAP.

Pierwsze posiedzenie plenarne europarlamentu nowej kadencji odbędzie się 2 lipca 2019 r.

Wybory do europarlamentu 2019. Ile zarabia europoseł?

W najbliższą niedzielę 26 maja w Polsce odbędą się wybory do europarlamentu. Wyborcy zadecydują, kto będzie ich reprezentował w Unii Europejskiej przez najbliższych pięć lat.

Polscy ministrowie zarabiają w kraju około 14 tysięcy złotych brutto, w Parlamencie Europejskim mogą liczyć na ponad cztery razy tyle.

Jak policzył "Super Express", podstawowe wynagrodzenie europosła to w przeliczeniu po obecnym kursie około 38 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dzienna dieta w wysokości około 1,3 tys. zł dziennie. W sumie daje to miesięcznie ok. 60 tys. zł.

Europarlamentarzyści dostają także do 4,5 tys. euro (czyli ok. 27 tys. zł) miesięcznie na prowadzenie biura poselskiego w swoim kraju. Politycy dodatkowo mogą liczyć na zwrot kosztów za przejazdy samochodem.

Zarobki europosłów są też o wiele wyższe niż to, co zarabiają polscy parlamentarzyści. Obecnie podstawowe wynagrodzenie polskiego posła to 8 tys. zł brutto i około 2,5 tys. zł nieopodatkowanej diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-08-2019

berlinerTam nie musi nic umieć, żadnej wiedzy - Nie ma znaczenia z jakiej partii, z jakiego kraju - Jedynie będzie tam lojalnym pionkiem bez znaczenia - Złoży … Czytaj całość

03-08-2019

berlinerTam nie musi nic umieć, żadnej wiedzy - Nie ma znaczenia z jakiej partii, z jakiego kraju - Jedynie będzie tam lojalnym pionkiem bez znaczenia - Złoży … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (2)