Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie?

0
Podziel się:

500 plus dla niepełnosprawnych to zupełnie nowe świadczenie, o które można wnioskować od 1 października bieżącego roku. Sprawdź, co należy zrobić, żeby je otrzymać.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie?
500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? (Shutterstock.com, shutterstock.com)

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? Podstawowe informacje

Aby otrzymać tzw. świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską).

Oglądaj: Wybory parlamentarne 2019. "Nowe wielkie kłamstwo Kaczyńskiego". Marek Sawicki o obietnicy PiS

W sytuacji,gdy osoba wnioskująca o świadczenie posiada prawo do emerytury lub renty zagranicznej, musi do wniosku dołączyć także dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

Jeżeli dana osoba nie posiada orzeczenia, które potwierdza niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną. Wnioskujący, którzy są w stanie przedstawić dokument o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny dołączyć go do składanego wniosku.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? Założenia i statystyki resortu rodziny

Na początku 500 plus dla emerytów i niepełnosprawnych miało przysługiwać tylko tym osobom, które pobierają najniższą emeryturę (935 zł netto). Skorzystać miało z niego 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie tym samym objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

Na początku października resort rodziny informował, że złożono już 200 tys. wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych do ministerstwa. Przewiduje się, że około połowa z nich zostanie zaakceptowana, a do zainteresowanych osób trafi przysługujące im świadczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)