Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie?

500 plus dla niepełnosprawnych to zupełnie nowe świadczenie, o które można wnioskować od 1 października bieżącego roku. Sprawdź, co należy zrobić, żeby je otrzymać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? (Fot: shutterstock.com)

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? Podstawowe informacje

Aby otrzymać tzw. świadczenie uzupełniające należy złożyć wniosek z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 roku przez komisję lekarską).

Oglądaj: Wybory parlamentarne 2019. "Nowe wielkie kłamstwo Kaczyńskiego". Marek Sawicki o obietnicy PiS

W sytuacji,gdy osoba wnioskująca o świadczenie posiada prawo do emerytury lub renty zagranicznej, musi do wniosku dołączyć także dokument potwierdzający prawo do tych świadczeń i ich wysokość.

Jeżeli dana osoba nie posiada orzeczenia, które potwierdza niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinna dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku oraz dokumentację medyczną. Wnioskujący, którzy są w stanie przedstawić dokument o znacznym stopniu niepełnosprawności, powinny dołączyć go do składanego wniosku.

500 plus dla niepełnosprawnych. Jak otrzymać świadczenie? Założenia i statystyki resortu rodziny

Na początku 500 plus dla emerytów i niepełnosprawnych miało przysługiwać tylko tym osobom, które pobierają najniższą emeryturę (935 zł netto). Skorzystać miało z niego 300 tys. osób, jednak Senat zaakceptował poprawki zgłoszone przez PiS, które podnoszą limit dochodowy z 1100 zł do 1600 zł. Programem zostanie tym samym objętych łącznie ok. 850 tys. osób.

Na początku października resort rodziny informował, że złożono już 200 tys. wniosków o 500 plus dla niepełnosprawnych do ministerstwa. Przewiduje się, że około połowa z nich zostanie zaakceptowana, a do zainteresowanych osób trafi przysługujące im świadczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz