Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|
aktualizacja

500 plus dla seniorów. Rząd wprowadził zmiany

48
Podziel się:

Od 1 marca wzrósł próg uprawniający do świadczenia "500 plus" dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Dodatkowe świadczenie przysługuje osobom, które otrzymują miesięcznie świadczenia do 2157,80 zł brutto.

500 plus dla seniorów. Rząd wprowadził zmiany
500 plus dla seniorów otrzymuje w Polsce ponad 800 tys. osób (WP, Tomasz Sąsiada)

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje, jeśli ktoś z naszych bliskich potrzebuje wsparcia innych osób przy wykonywaniu prostych domowych czynności. Do tej pory przyznano 854 takich świadczeń.

500 plus dla seniorów. Podniesiono kryterium uprawniające do pomocy

Wysokość wsparcia zależy m.in. od łącznej wysokości przysługujących danej osobie świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. W ubiegłym roku próg uprawniający do świadczenia wynosił 1896,13 zł brutto miesięcznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekspert krytykuje waloryzację i "trzynastki". "Nie pójdziesz na emeryturę w lutym, tracisz 15 proc."

Od marca próg ten został podwyższony o 261,67 zł, do kwoty 2157,80 zł brutto. Przy wypłacie tego świadczenia ma zastosowanie zasada złotówka za złotówkę.

To oznacza, że jeśli emerytura, renta lub inny dochód osoby niesamodzielnej nie przekroczy 1657,80 zł brutto po waloryzacji (przed ok. 1440 zł brutto), otrzyma on świadczenie w pełnej wysokości. Jeśli będą wyższe, świadczenie będzie zmniejszane.

Świadczenie jest corocznie waloryzowane takim wskaźnikiem, jakim waloryzowane są renty i emerytury. Tegoroczny wskaźnik waloryzacji świadczeń wyniósł 14,8 proc.

"Od momentu wprowadzenia świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, tj. od 1 października 2019 r. próg ten wzrósł o kwotę 557,80 zł" - podał resort rodziny.

500 plus dla seniora. Oto kto może ubiegać się o świadczenie

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na którego podstawie ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(48)
opiekunka
6 miesięcy temu
Jeżeli ktoś skończył 75 lat, powinni dawac to 500+ automatycznie czy rząd tego nie rozumie czy nie chce zrozumieć , , przecież ludzie w tym wieku i starsi , to sa ludzie juz w bardzo podeszłym wieku , potrzebują pomocy i wsparcie młodszych , z kazdej strony, rodziny, znajomych , oni juz nie potrafią się sami umyć ,ubrać , nie mają sily posprzatać sobie , umyć podlłogi , okna wyprać ugotować , Dlatego ta pomoc 500+ pownna być juz dana tym staruszkom , na stałe a nie jeszcze ciagać tych staruszków po jakiś komisjach lekarskich . Może rżad zajmie sie ta sytuacja ludzi bardzo starych o bardzo niskich emeryturach . Przecież rzad widzi , ma Kaczyńskiego w podeszłym wieku , i wiadomo , ze on , nie potrafi sobie ugotować posprzątać , umyć okna czy zrobić sobie pranie trzeba takich ludzi wszedzie dowieżsc , do lekarza , do specjalisty, , musi ktoś takim starszym osobom pomóc, więc macie kochany rzadzie przykład , bo takich ludzi starszych macie w sejmowych ławach sporo .Uważam ze taki dodatek 500+ pownien juz byc nadany na stałe chociażby ludziom 75 + , przy niskiej emeryturze. Oni naprawdę potrzebuja. pomocy osób drugich
Emerytka
9 miesięcy temu
Rozdawnictwa ciąg dalszy ,widać ze zbliżają się wybory .Czy mamy już Grecję ?czy Grecja jest tuż tuż
Temida.
9 miesięcy temu
Każda wolaryzacja emerytur to oszustwo Jakie 250 zł?raczej 220 ale 250 wydaje się kwota większą dlatego mamią emerytów ze to z podatkiem to nie dawać podatku tylko dać na rękę emerytowi te śmieszne 250 zł. I tak ta kwota bardzo blednieje przy podwyżkach posłów. Po co ten trik oszukańczy.
Strzec
9 miesięcy temu
500+to jest mydlenie oczu.Jestem sama nie mam rodziny najbliższej. Wiadomo że czlowiek 70 lat czy po wyżej nie jest zdolny do pracy tym bardziej jak ciezko pracowal to zdrowia nie ma .Nie otrzyma 500+ chba że będzie na łożu śmierci dogorywajac sam bez zadnej opieki bo go nie stać komus zapłacić prosząc o pomoc.ZUS nie przyznaje odsyla do rządu lekarz z komisji bo że ze swej kieszeni nie będzie dawał. To jest tylko na papierku a rzeczywistosc inna
Rentier
9 miesięcy temu
Te 500 plus powinno być z automatu przyznawane dla emerytów i rencistów na stałe, mają na dzieci, to niech emerytom i rencistom dadzą. Co ludzie się na cierpią bo chorzy, to zdrowy tego nie zrozumie. Niech jakiś poseł senator pożyje za rentę socjalną, albo najniższą emeryturę chociażby ROK ,to zobaczy jak to jest. Kiedyś już był taki eksperyment w pewnej stacji, ledwo dwóch miesiąc wytrzymało.
...
Następna strona