Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

500 plus dostają wszystkie rodziny z dziećmi. Ale samorządy mają własne dodatki dla mieszkańców

4
Podziel się:

Środki przeznaczane dla rodzin przez samorządy nie maleją. W ubiegłym roku wydały one 26 mln zł na własne świadczenia dla rodzin z dziećmi.

Gminy ze swoich środków wspierają najczęściej rodziny z dziećmi. Choć niektóre pomagają też seniorom
Gminy ze swoich środków wspierają najczęściej rodziny z dziećmi. Choć niektóre pomagają też seniorom (PAP, Rafał Guz)

Samorządy w różny sposób wspierają politykę prorodzinną w swoich regionach. Podwyższają np. kwoty dodatków do zasiłku rodzinnego, które w podstawowej wysokości są finansowane z budżetu państwa. Najczęściej podwyższane są świadczenia przysługujące rodzinom wielodzietnym, wynika z danych uzyskanych przez "Dziennik Gazetę Prawną".

W Poznaniu w skali roku wypłacanych jest 2,3 tys. podwyższanych dodatków z tytułu wielodzietności, co przekłada się na 2,5 mln zł a kasy miasta. Dodatek istnieje też na przykład w Rzeszowie, miasto to wypłaca również zwiększone świadczenie na kształcenie i rehabilitację dziecka z niepełnosprawnością.

Samorządy wypłacają też becikowe, zazwyczaj w takiej samej kwocie jak becikowe z budżetu państwa, a więc 1000 zł, lecz nie zawsze. W Koszalinie to 300 zł, a Oleśnicy 1500, podaje przykłady "Dziennik Gazeta Prawna". Samorządy jednak często nie wypłacają go każdej rodzinie, w której przyjdzie na świat dziecko - istotne mogą być np. dochody rodziny czy okres zamieszkania na danym terenie.

Zobacz także: Obejrzyj także: 500+ a wzrost dzietności. "Rodziny wreszcie mogą realizować marzenia"

Niektóre samorządy przyznają także bony żłobkowe, z których można częściowo pokryć wydatki na prywatną opiekę, jeśli nie ma dla dziecka miejsca w publicznej placówce.

Ale nie wszystkie świadczenia przeznaczane są tylko na dzieci. "Dziennik Gazeta Prawna" podaje przykład gmin Zawadzkie i Lubsza, które mają świadczenia z tytułu wieloletniego świadczenia małżeńskiego. Z kolei gmina Otmuchów wypłaca świadczenia osobom, które ukończyły 80 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
Ada
3 lata temu
Rozdawnictwo kwitnie. Rodziny z dziećmi dostają krocie, stają się coraz bardziej roszczeniowe. Szkoda, że nikt nie pomyślał o rodzinach z dziećmi 18+, których utrzymanie i wykształcenie kosztuje znacznie więcej. Rodziny z takimi dziećmi zubożały maksymalnie. Szczególnie jeśli rodzice znajdują się w grupie zawodowej, która nie otrzymała podwyżek, która zarabia bardzo kiepsko. Szkoda, że nic narządach PIS nie zyskały szkoły, nauczyciele ... Jak zarabiali marnie tak nadal zarabiają. A będzie jeszcze gorzej.
Mery
3 lata temu
Moi rodzice są 58lat po ślubie i nic nie dostają. Ile trzeba razem przeżyć w związku małżeńskim żeby dostać taki dodatek
Gość
3 lata temu
A kiedy ktoś zadba o małżeństwa , które chcą a nie mogą zajść w ciążę? Wszyscy pomagają tym co bezmyślnie rodzą dziecko za dzieckiem choć warunków nie mają a co inni mają zrobić? Wszystko prywatnie, lekarze, badania, leki, zero dodatków, zero możliwość odliczen od podatku, in vitro też już zabrali. Nikt kto przez to nie przeszedł nigdy nie zrozumie z czym takie rodziny się borykają. A już na pewno nie ci co wpadke zaliczyli i po głowie się drapia jak to się mogło stać. Słuchasz takiej 30latki narzekajace i serce ci się kroi że zachodzi w ciążę ta która nie chce a ty marzysz i nie możesz.
m-53
3 lata temu
Chwała im. Mój samorząd przypomina niestety raczej taśmy Neumanna.