Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus" na pierwsze dziecko. Kogo obejmie świadczenie? Zmiany w ustawie

3
Podziel się:

Rząd przyjął projekt ustawy o zmianach w programie "500 plus". Zmiany objęły m.in. wnioskowanie oraz likwidację progu dochodowego. Podpowiadamy, kogo obejmie "500 plus" na pierwsze dziecko.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Na zdj. minister rodziny Elżbieta Rafalska
"500 plus" na pierwsze dziecko. Na zdj. minister rodziny Elżbieta Rafalska (PAP)

We wtorek rząd przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedną ze sztandarowych propozycji jest wypłata świadczenia "500 plus" na pierwsze dziecko.

- Przeszliśmy rewolucję, pozytywną rewolucję prorodzinną, pozytywną rewolucję prorozwojową, rewolucje gospodarczą. Ona powoduje, że dzisiaj mamy jeden z najwyższych wzrostów gospodarczych przy zrównoważeniu czynników makroekonomicznych - wskazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP.

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany we wnioskowaniu

Kluczową zmianą w rządowym programie "500 plus" jest wypłata świadczenia również na pierwsze dziecko. Do tej pory pieniądze wypłacane były dopiero na drugie i kolejne.

- Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18 roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - powiedziała w poniedziałek minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Zobacz także: Zobacz: "500 plus" a wydatki na jedzenie. "Gdy mamy więcej pieniędzy, szukamy żywności lepszej jakości"

Zmianie ulegnie także kwestia wnioskowania. Aktualnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeśli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Wprowadzone zmiany sprawią, że rodzice będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

- Program, jeżeli zostanie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 lipca. Od wtedy wszyscy mogą składać wnioski internetowe - składają ci, którzy nie korzystali z programu na piewrsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - zaznaczyła Rafalska.

"500 plus" na pierwcze dziecko. Nowe przepisy ograniczą biurokrację

Zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmiany w programie "500 plus" ograniczoną biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia wychowawczego w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Nowy
5 lata temu
To jest źle rozwiązanie lepiej podnieść minimalną pensję do 4 tyś na rękę a nie dawać pieniądze patologii i ludziom którzy nie pracują bo i tak dzieci tych pieniędzy nigdy nie zobaczą. Nie wiem czemu nikt nie jest rozliczony z tych pieniędzy czy one poszły na potrzeby dziecka a nie rodziców
Realista
5 lata temu
Wydawać na coś co przyszłości będzie pracować za granicą ;). Niemcy i inne kraje dziękują pis za 500+ bo oni nie musza płacić.
0366
5 lata temu
Będą dostawali po 500, a jak skończą 18 i tak wyjadą ( zamiast te pieniądze zainwestować w przemysl i godziwe zarobki )