Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

500+ na każde dziecko. Rząd przyjął projekt. 6,8 mln dzieci dostanie 500 zł

Program "Rodzina 500+" rozszerzony o każde pierwsze dziecko. Znika próg dochodowy, rząd przyjął projekt. - Poradziliśmy sobie z ubóstwem - stwierdziła minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Rozszerzenie programu 500+ o każde dziecko staje się faktem. Rząd przyjął projekt ustawy (Fot: KPRM)

Rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500+" na każde dziecko. Znika kryterium dochodowe.

- Zwykle potrzeby najbardziej bliskie naszej rzeczywistości wypierają te, które mają długi horyzont. Program "Rodzina 500+" ma służyć dzietności, ma poprawić demografię Polski. Tworzy plan dla długofalowego rozwoju Polski - stwierdził premier Mateusz Morawiecki.

- Zmiany, które przyjęła dziś Rada Ministrów, to rezygnacja z kryterium dochodowego. Zarzut, że jest to program socjalny, przestaje mieć miejsce, nie będzie już testu dochodowego. Każde dziecko do ukończenia 18. roku życia dostanie to świadczenie. Programem objętych zostanie łącznie 6 mln 800 tys. dzieci - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska.

Do 20 proc. najbogatszych polskich rodzin trafi 5,4 mld zł rocznie z całej kwoty rozszerzenia programu 500+.
500+ na pierwsze dziecko. Strumień pieniędzy popłynie do najbogatszych rodzin

- Program, jeżeli zostanie przyjęty przez parlament i podpisany przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego dnia wszyscy mogą składać wnioski internetowe - składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej.

Obejrzyj: Połowa licealistów bierze korepetycje. Pomaga 500+

Osoby, które dotąd nie pobierały świadczenia w ogóle lub rozszerzą je o pierwsze dziecko, dostaną świadczenie z wyrównaniem. Jak podkreśla minister Rafalska, wnioski będą przyjmowane od lipca (elektroniczne) i sierpnia (w każdej formie), samorządy będą miały trzy miesiące na ich rozpatrzenie. Jednak przyznane świadczenia będą wypłacane z wyrównaniem, tj. za złożony wniosek w lipcu pieniądze mogą zostać wypłacone dopiero w październiku, ale za lipiec, sierpień i wrzesień.

Wydłuża się też okres rozliczeniowy, nie będzie obowiązywał od 1 października do końca września następnego roku, a aż do końca maja 2021 r. Od tego czasu zmieni się okres rozliczeniowy - od 1 czerwca do 31 maja - i taki okres będzie obowiązywał co roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: świadczenia, 500+, elżbieta rafalska, rodzina 500 plus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
16-04-2019

11111111Fajnie weżmiemy te pieniądze ale i tak na PIS nie zagłosujemy !!!

16-04-2019

olkato chyba jakis żart 500+ dla bogaczy i nierobów

16-04-2019

ania 64Brawo,),)))))))))))

Rozwiń komentarze (517)