Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Daniel Bochen
|

"500 plus" na pierwsze dziecko. Zmiany w rządowym programie

12
Podziel się

Rządowy program "500 plus" czeka kilka istotnych zmian. Najważniejsze obejmą wypłatę świadczenia na każde dziecko oraz likwidację progu dochodowego.

"500 plus" na pierwsze dziecko - zmiany
"500 plus" na pierwsze dziecko - zmiany (PAP)
bDAoOzYR

"500 plus" na pierwsze dziecko

Pod koniec kwietnia Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Jedną z głównych propozycji jest wypłata świadczenia "500 plus" także na pierwsze dziecko.

Do tej pory świadczenie obejmowało dopiero drugie i kolejne dziecko. Według szacunków resortu pracy po zmianach skorzysta z niego niemal 7 mln dzieci. Koszt objęcia tym programem każdego dziecka to 17 mld złotych.

bDAoOzYT

- Już widzimy, że to są pieniądze, które będą w obrocie, w obiegu. To być może będą lepsze wakacje, większe wydatki edukacyjne. Stąd nie ma tu obaw co do tego, że będzie nam malała konsumpcja. W obrocie będzie znacznie więcej dodatkowych pieniędzy liczonych w miliardach złotych – podkreślała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska, cytowana przez Polskie Radio.

Zobacz także: Zobacz: "500 plus". Urzędnicy podnoszą sprawę kosztów obsługi, wiceminister odpowiada

Zmiany w "500 plus". Mniej biurokracji

Jak zaznacza ministerstwo rodziny zmieniony program "500 plus", po podpisaniu przez prezydenta, wejdzie w życie od 1 lipca. Od tego terminu wszyscy mogą składać wnioski internetowe. - Składają ci, którzy nie korzystali z programu na pierwsze dziecko oraz ci, którzy od 1 października wejdą w kolejny okres rozliczeniowy. Od sierpnia wnioski będzie można też składać w formie papierowej - tłumaczyła Elżbieta Rafalska.

bDAoOzYZ

Zgodnie z zapowiedzią zmiany w programie "500 plus" ograniczą również biurokrację. Zlikwidowany zostanie obowiązek rozstrzygania o przyznaniu świadczenia w drodze decyzji administracyjnej na rzecz prostszego rozwiązania polegającego na wydawaniu jedynie informacji o jego przyznaniu.

Zamiast wydawać, podpisywać i doręczać decyzję administracyjną, gmina wyśle informację mailem. - Proponowane rozwiązanie uprości postępowanie i przyspieszy wypłaty przyznanego świadczenia wychowawczego - zapowiada resort rodziny.

Ważna zmiana obejmie także wnioskowanie. Obecnie wniosek o "500 plus" rodzice muszą złożyć w miesiącu, w którym dziecko się urodziło. Jeżeli się spóźnią, pieniądze za ten miesiąc przepadają. Zmiany sprawią, że opiekunowie będą mieli trzy miesiące na zgłoszenie wniosku, bez ryzyka utraty świadczenia za pierwsze miesiące.

bDAoOzZa

Wniosek o "500 plus" należy złożyć raz w roku. Świadczenie może być pobierane na dziecko aż do ukończenia przez nie 18 roku życia.

bDAoOzZu
KOMENTARZE
(12)
Przedsiębiorc...
2 lata temu
Nie dla PiS dopóki takie marnotrawstwo jak 500+ będzie miało miejsce! Chcecie program socjalny? Proszę bardzo: Każdemu pracującemu rodzicowi co najmniej dwójki dzieci, zabierać o 500zł mniej od pensji. Korzyść będzie taka sama, czyli 1000 zł więcej, ale tylko dla osób pracujących !!!
Antypis
2 lata temu
Rafała: przybędzie nam pieniędzy w systemie, ja się pytam skąd te pieniądze? Z drukarki bo jeżeli z drukarki to inflacja spowoduje że za chleb będziemy płacić 15zl.
Matka jedynac...
2 lata temu
Sądzę, że poza poprawą ekonomiczną Polaków, to dodatkowe pieniądze nie zwiększą populacji w kraju, a to z tej przyczyny, że nie ma nacisku rządu na równe traktowanie kobiet w pracy, nie ma przedszkoli, żłobków, nie ma wsparcia dla samotnych matek, czy też chorych dzieci. Samo 500 zł a nawet 1000 nie pomoże jeżeli kobiety w tym kraju mają pod górkę.
bDAoOzZv
Realnie ujmuj...
2 lata temu
Te socjalne rozdawnictwa według pomysłów pis doprowadzą nasz kraj do upadku ekonomicznego, pis hoduje sobie pokolenie "daj i nie pracuj" a tak daleko nie zajedziemy w innych krajach są obowiązki kiedy i kto może otrzymać wsparcie u nas nie ma żadnych to jest chore
Szysi
2 lata temu
Ciekawy jestem ilu z tych co najbardziej krzycza rezygnuje z pobierania 500+