Notowania

500+
26.04.2019 06:35

500 plus na pierwsze dziecko przyjęte przez Sejm

Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, w skrócie 500+, które sprawią, że pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
04.04.2019 Warszawa Sejm 79. posiedzenie Sejmu VIII kadencji fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER

W Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja na temat zmian w sztandarowym projekcie PiS. Minister Rafalska przekonywała o tym, że program 500+ to filar wsparcia rodzin w Polsce, który zlikwidował problem biedy. - Bieda mieszkała na wsi i w małych miasteczkach i miała twarz dziecka. Już tak nie jest – mówiła minister pracy.

Opozycja przypominała, że to posłowie PiS odrzucili wniosek PO o rozszerzenie programu na pierwsze dzieci. Ryszard Petru zapowiedział, że zagłosuje nad odrzuceniem projektu, bo rozwiązania w niej zawarte to „droga Gierka i rozdawnictwo, które kończy się zawsze bankructwem”. Zaproponował wprowadzenie progu dochodowego, który pozbawiłby świadczenia osoby najbardziej zamożne.

16 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500+" na każde dziecko. Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe. Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.

- Zwykle potrzeby najbardziej bliskie naszej rzeczywistości wypierają te, które mają długi horyzont. Program "Rodzina 500+" ma służyć dzietności, ma poprawić demografię Polski. Tworzy plan dla długofalowego rozwoju Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki, podpisując list przekazujący projekt ustawy do Sejmu.

Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Pieniądze nie są przyznawane automatycznie, a na wniosek. Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa.

- Będzie to wniosek uproszczony, bo część danych wypada z tego wniosku, znika kryterium dochodowe. Jak złożymy wniosek internetowy, będzie on szybciej dostarczony i jest szansa, że szybciej rozpatrzony - radziła rodzicom minister Elzbieta Rafalska.

Z kolei od sierpnia zacznie się przyjmowanie wniosków pisemnych. Samorządy mają trzy miesiące na ich rozpatrzenie - pieniądze jednak nie przepadną, zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Z programu po zmianach skorzysta 6 mln 800 tys. dzieci. Rodzina 500 plus to najbardziej kosztowny z pomysłów socjalnych rządu PiS. Rocznie kosztuje budżet państwa około 20 mld zł. Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko bez warunków dochodowych zwiększy te koszty istotnie, do około 40 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: 500+, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-04-2019

MAROSzkoda że nie zobaczę, bo nie dożyję, ''zachwytu'' tych dzieci albo ich wnuków jak przyjdzie im spłacać dług za te 500 + ! Nie jestem przeciwnikiem … Czytaj całość

26-04-2019

SalmaBył płacz, że nie ma dzietności, teraz o rozdawnictwo? Opozycjo opamiętaj się i nie jątrz

26-04-2019

JanTeraz zobaczymy jakie koszty będą tej pisowskiej kiełbasy wyborczej! Za tą manipulację narodem zapłacimy wszyscy w cenach i podatkach!

Rozwiń komentarze (100)