Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

500 plus na pierwsze dziecko przyjęte przez Sejm

101
Podziel się:

Sejm przyjął zmiany w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, w skrócie 500+, które sprawią, że pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko.

04.04.2019 Warszawa Sejm 79. posiedzenie Sejmu VIII kadencji   fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER
04.04.2019 Warszawa Sejm 79. posiedzenie Sejmu VIII kadencji fot Andrzej Iwanczuk/REPORTER (East News)

W Sejmie odbyła się burzliwa dyskusja na temat zmian w sztandarowym projekcie PiS. Minister Rafalska przekonywała o tym, że program 500+ to filar wsparcia rodzin w Polsce, który zlikwidował problem biedy. - Bieda mieszkała na wsi i w małych miasteczkach i miała twarz dziecka. Już tak nie jest – mówiła minister pracy.

Opozycja przypominała, że to posłowie PiS odrzucili wniosek PO o rozszerzenie programu na pierwsze dzieci. Ryszard Petru zapowiedział, że zagłosuje nad odrzuceniem projektu, bo rozwiązania w niej zawarte to „droga Gierka i rozdawnictwo, które kończy się zawsze bankructwem”. Zaproponował wprowadzenie progu dochodowego, który pozbawiłby świadczenia osoby najbardziej zamożne.

16 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500+" na każde dziecko. Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe. Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.

- Zwykle potrzeby najbardziej bliskie naszej rzeczywistości wypierają te, które mają długi horyzont. Program "Rodzina 500+" ma służyć dzietności, ma poprawić demografię Polski. Tworzy plan dla długofalowego rozwoju Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki, podpisując list przekazujący projekt ustawy do Sejmu.

Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Pieniądze nie są przyznawane automatycznie, a na wniosek. Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa.

- Będzie to wniosek uproszczony, bo część danych wypada z tego wniosku, znika kryterium dochodowe. Jak złożymy wniosek internetowy, będzie on szybciej dostarczony i jest szansa, że szybciej rozpatrzony - radziła rodzicom minister Elzbieta Rafalska.

Z kolei od sierpnia zacznie się przyjmowanie wniosków pisemnych. Samorządy mają trzy miesiące na ich rozpatrzenie - pieniądze jednak nie przepadną, zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Z programu po zmianach skorzysta 6 mln 800 tys. dzieci. Rodzina 500 plus to najbardziej kosztowny z pomysłów socjalnych rządu PiS. Rocznie kosztuje budżet państwa około 20 mld zł. Rozszerzenie programu na pierwsze dziecko bez warunków dochodowych zwiększy te koszty istotnie, do około 40 mld zł rocznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
Lila
4 lata temu
Pani Kidawa niech się Pani nie rozpędza bo Pani jest kłamczucha na pewno nie będę głosować PIS gustom
robik
5 lata temu
Tutaj dadzą, tam zabiorą i będzie dobrze.....
Artek
5 lata temu
Mój Boże co oni wyprawiają???Zadłużają kraj bez opamiętania a obywateli pracujący chcą wykończyć.Ciekawe kiedy to pęknie i jakie kary poniosą rządzący.W Chinach by ich rozstrzelali
Qsxwert
5 lata temu
Zlobek kosztuje prawie 1tys. miesiecznie. 500 w lape rodzicow w niczym dziecku nie pomaga, zdnych lepszych szans na wyksztalcenie czy lepsze zycie. To tylko kasa dla rodzicow na lepsze zycie a dla dzieci czesto problem bo ucza sie czekania na jałmużnę zamiast zaradnosci. Dzis dajemy dzis zremy. Jutro zabierzemy u wszyscy zgnijemy. Wystarczylo by zamiast rozdawnictwa zapewnic dzieciom mozliwosc bezplatnej nauki nawet wbrew woli patologicznych rodzicow a program bylby tanszy i na prawde efektywny. Wyksztalcona mlodziez lepien peacuje i wiecej zarabia. To wyksztalceni opracowuja technologie i poprawiaja wydajnosc.
Jankowski
5 lata temu
Od czasu PRL nic się nie zmieniło zmieniają się tylko złodzieje. Tak nowi i młodsi złodzieje To straszne.
...
Następna strona