Notowania

gospodarka
10.06.2019 18:22

500+ po nowemu. Pieniądze jeszcze w lipcu

Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa. Wnioski można składać od 1 lipca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Bożena Borys-Szopa, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. (Fot: Leszek Szymański)

Od 1 lipca program 500+ będzie rozszerzony na wszystkie dzieci w rodzinie. Wraz z początkiem miesiąca będzie można składać internetowe wnioski o przyznanie świadczenia. Wnioski składane drogą tradycyjną będą przyjmowane od 1 sierpnia.

- Złożenie wniosku w okresie lipiec - sierpień 2019 r. oznacza, że świadczenie z wyrównaniem od lipca zostanie wypłacone najpóźniej do 31 października. Liczymy, że samorządy, tak jak dotychczas, będą sprawnie realizować program i pierwsze pieniądze trafią do rodziców jeszcze w lipcu - powiedziała minister Bożena Borys-Szopa.

Jak tłumaczyła minister rodziny, pracy i polityki społecznej, złożenie wniosku we wrześniu daje gwarancję wypłacenia świadczenia, z wyrównaniem od lipca, najpóźniej do 30 listopada. Jeśli wniosek złożymy po 30 września, pieniądze będą wypłącane od miesiąca złożenia.

Obejrzyj: Paweł Surówka, prezes grupy PZU: Technologia pomoże szybciej diagnozować pacjentów

Rodzice, którzy już pobierają 500 + na drugie i kolejne dzieci i mają je przyznane do 30 września wnioski o świadczenie na pierwsze dziecko także mogą skłądać od 1 lipca.

- Na podstawie takiego wniosku od 1 lipca zostanie im przyznane prawo do świadczenia na pierwsze dziecko (na które obecnie nie pobierają 500 plus), natomiast od 1 października na pozostałe dzieci (na które świadczenia są już przyznane do końca września) - tłumaczy minister Bożena Borys-Szopa.

- Nowelizacja ustawy wydłuża do 31 maja 2021 r. pierwszy okres, na jaki zostanie przyznane świadczenie wychowawcze na nowych zasadach. Oznacza to, że rodzice nie będą składać ponownie wniosków o świadczenie wychowawcze w 2020 r. - dodała szefowa MRPiPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, 500+
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-06-2019

mikazamykam działalność od przyszłego roku, koniec płacenia na nierobów. Przechodzę do szarej strefy do czasu kiedy wróci normalny porządek

10-06-2019

luckmacie rację za PO było lepiej sama szara strefa i podatki od podatków ☻

10-06-2019

monaNie przestaję się dziwić, że ministrem PRACY została mianowana osoba, która już pobiera emeryturę. Z całym szacunkiem ale w przypadku tego właśnie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (76)