Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|

500 plus tylko dla pracujących? Polacy chcą zmian w programie, także wyborcy PiS

915
Podziel się

Aż 62 proc. Polaków domaga się przebudowy rządowego programu "Rodzina 500 plus" - wynika z badania na panelu Ariadna dla WP i money.pl. Pieniądze miałyby być wypłacane jedynie tym rodzinom, w których choć jeden rodzic pracuje.

500 plus tylko dla pracujących? Polacy chcą zmian w programie, także wyborcy PiS
Premier Mateusz Morawiecki (Piotr Molecki, East News, Piotr Molecki, East News)
bDJKteLF

Sztandarowy program wsparcia rodzin do modyfikacji? Chcą tego zarówno pracodawcy, jak i same rodziny.

Z badania na panelu Ariadna dla WP i money.pl wynika, że 62 proc. ankietowanych Polaków poparłoby wprowadzenie zasady, aby 500 zł wypłacane miesięcznie na każde dziecko było jedynie tym rodzinom, w których co najmniej jeden rodzin pracuje.

Z pełnym zdecydowaniem opowiedziało się za taką zmianą 43 proc. respondentów. Kolejne 19 proc. jest "raczej na tak".

bDJKteLH

Przeciwników tego rozwiązania jest zdecydowanie mniej. Tylko 7 proc. jednoznacznie odrzuca ten pomysł, a co dziesiąty pytany raczej jest mu przeciwny. W sumie więc negatywnie ustosunkowanych do takiego kierunku zmian było 17 proc. Polaków. Jedynie co piąty pytany nie potrafił zająć stanowiska w tej sprawie.

Co ciekawe, pośród wyborców PiS ponad połowa popiera zmiany w programie 500+. Opowiada się się za nimi 56 proc. głosujących na tę partię. Nie jest natomiast zaskoczeniem, że aż 78 proc. liczących na modyfikację programu to zwolennicy Koalicji Obywatelskiej.

bDJKteLN

Rząd również przygląda się funkcjonowaniu systemu, choć do tematu podchodzi bardzo ostrożnie.

Poruszenie wywołuje już samo zasugerowanie zmian, a tym bardziej kierunek, w jakim miałyby one pójść.

Przypomnijmy, że kiedy w programie "Money. To się liczy" wicepremier Jadwiga Emilewicz stwierdziła, że świadczenie 500 plus mogłoby przybrać formę bonu, ostro została skrytykowana choćby przez byłą premier Beatę Szydło i innych polityków obozu rządzącego. Emilewicz szybko wycofała się z tych sugestii.

bDJKteLO

Jednak w świetle kryzysu i konieczności poszukiwania oszczędności dla budżetu, w którym - według obecnych założeń - zabraknie ponad 80 mld zł, pracodawcy już postulują częściowe zawieszenie wypłat.

Według Związku Przedsiębiorców i Pracodawców rząd może tymczasowo zrezygnować z części dodatkowych programów socjalnych (500+ na pierwsze dziecko bez progu dochodowego, 13. i 14. emerytury, program "Dobry start"), by obniżyć deficyt o ponad połowę.

Zobacz także: 500+ też w formie bonu. Emilewicz: tą drogą chcemy iść

Jak na razie rząd przekonuje, że program pozostanie w niezmienionej formie. Co najmniej do końca maja, kiedy kończy się kolejny okres rozliczeniowy 500 zł na każde dziecko będzie wypłacane każdemu na obecnych zasadach. Po tym terminie będzie trzeba ponownie składać wnioski o wypłatę świadczenia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJKteMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(915)
Tomek
5 miesięcy temu
Popieram. Jedni pracują na czarno i ciągną od państwa co tylko się da a innym się nie należy bo pracują uczciwie i im dochod przekracza o kilka złotych. I to jest sprawiedliwośc? Nieroby I kombinatorzy do roboty uczciwej niech się wezmą bo ja ani moje dzieci nie będziemy na nich robić.
kir
5 miesięcy temu
Wspomaganie rodzin unikających notorycznie pracy to hodowanie społecznej patologii żerującej na reszcie społeczeństwa.
500 PLUS z j...
5 miesięcy temu
Żeby jednym dać to drugim trzeba zabrać ! Kto chce mieć dzieci niech pracuje, a nie czeka że mu państwo da. My chcieliśmy mieć dzieci pracowaliśmy, kształciliśmy je, nikt nam nic nie dawał . Młodzi zdrowi siedzą w domach, latem wylegują się na ławkach, o pracy nie myślą , a potem będzie lament bo będą mieli niskie emerytury i znów będą żądać od państwa pieniędzy. TO CHORY SYSTEM. W Polsce daje się pieniądze za darmo na dzieci, że ktoś ma / to jego sprawa / i tych co nie pracowali się nagradza / daje się DODATKI, podnosi się emerytury niskie / . TO NIENORMALNE !
bDJKteMj
Jestem za
5 miesięcy temu
Też dołożę swoje trzy grosze...pracuję w domu dziecka, teraz każde dziecko otrzymuje 500+ wpłacane na jego konto, rodzice tych dzieci piją i najczęściej nie pracują utrzymując się z pomocy społecznej lub pracują okazyjnie i na czarno, żeby nie płacić podatków. Oczywiście nie płacą na pobyt dzieci w placówce, bo nie mają z czego....ale mają za co pić - roszczeniowi i nie boję się użyć określenia: prowadzący pasożytniczy tryb życia. Kiedy dziecko wychodzi z domu dziecka, bo rodzice "niby się poprawili" zaoszczędzone pieniądze z konta 500+otrzymują rodzice - tak ci sami, przez których dzieciaki z traumą na całe życie trafiają pod opiekę państwa, ci sami rodzice, którzy maja swoje dzieci głęboko w nosie, żeby nie użyć innego słowa, ci rodzice, którym nie chce się do dziecka zadzwonić, ani go odwiedzić....waśnie tak....i taki przykład z mojej pracy: sześcioro dzieci przez rok w placówce = 36 tysięcy złotych (rodzice nie zapłacili grosza za ich utrzymanie w placówce, odzież, podręczniki itp.) Można????? Można - nasze bogate Państwo im to umożliwiło....Z moich i Waszych podatków. Datego jestem za wprowadzeniem tych zmian jak najszybciej.
nareszcie
5 miesięcy temu
koniec dorabiania patusów,jedni żyją z dzieci,a drudzy tez mają dzieci,ale wstaja o 5 rano do pracy
...
Następna strona